کتب مرجع آزمون دستیاری دندان‌پزشکی سابقه تدریس ندارد ۱۱ آبان ۱۳۹۴

کتب مرجع آزمون دستیاری دندان‌پزشکی سابقه تدریس ندارد


بی‌ثباتی قوانین آزمون دستیاری بار دیگر دانشجویان را به تحصن مقابل وزارت بهداشت می‌کشاند. دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی بارها و بارها به دلایل مختلف مانند تصمیم به حذف قانون استریتی، تغییر در سهمیه مناطق محروم، شاهد و ایثارگران که حتی گاهی بعد از آزمون و اعلام نتایج آن به داوطلبان اعلام شده است اعتراض کرده‌اند و این بار تغییرات اساسی و ناگهانی آزمون دستیاری دندان‌پزشکی عامل اعتراض آنها شده است. فروش ۲ کتاب از مجموع ۱۴ کتاب مرجع ملی که قرار بود از آغاز سال تحصیلی جاری مرجع مطالعه دانشجویان دوره عمومی دندان‌پزشکی باشد، اواخر مهرماه از طریق صندوق رفاه دانشجویان شروع شد و این در حالی است که مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرده است ۲۵درصد سؤالات از این کتب خواهد بود.

متن نامه‌ای که این دانشجویان به باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت نوشته‌اند چنین است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر باقر لاریجانی معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام
ضمن تقدیر از عمل شایسته تدوین کتاب جامع ملی دندانپزشکی و تقدیر از زحمات انجام‌گرفته، با توجه به تغییرات اعلام‌شده‌ی ناگهانی در منابع طرح سؤال آزمون دستیاری از رفرنس‌های گذشته به کتاب ملی موارد ذیل خدمتتان ایفاد می‌گردد:

۱-کتاب مذکورتاکنون تدریس نشده و در مراحل ابتدایی تدوین و چاپ می‌باشد و همان‌طور که مستحضر هستید هر کتابی در مراحل اولیه دارای غلط‌های املایی علمی خواهد بود که این کتاب  از آن مستثنا نخواهد بود. انتظار می‌رود در ابتدای امر کتب مذکور چند سال در دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور تدریس شده و پس از اصلاح کم و کاستی‌ها وارد مراحل بعدی شود.
۲- تمامی فارغ‌التحصیلان و دانشجویان مشمول این امتحان درگذشته این کتاب را مطالعه نکرده‌اند و هیچ پیشینه‌ی علمی نسبت به آن ندارند.
۳- باوجوداینکه کمتر از نه ماه تا برگزاری آزمون دستیاری دندانپزشکی باقی است،در حال حاضر تنها دو کتاب از ۱۳جلد کتاب چاپ‌شده است و تکلیف سایر کتب در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
۴- دستیابی به کتب ملی برای بسیاری از دانشجویان و داوطلبان شهرستانی مشکل هست و تنها یک محل در تهران جهت توزیع این کتب در نظر گرفته‌شده است.
۵- تعداد داوطلبین آزمون دستیاری دندانپزشکی هرساله حدود  ۱۴۰۰ نفر است که تاکنون ۴۰۰ نفر نامه مذکور را امضا کرده و معترض به این مصوبه هستند.

با توجه به موارد فوق درخواست می‌گردد این منبع از منابع دستیاری سال ۹۵حذف گردیده و در بازه‌ی زمانی مشخص دیگری اعمال گردد.
با توجه به اجحاف صورت گرفته برای داوطلبان آزمون امسال و فرصت ازدست‌رفته علی‌هذا خواهشمندیم هر چه سریع‌تر مساعدت و همکاری لازم را در این خصوص مبذول فرمایید.پیشاپیش از توجه و همکاری جنابعالی نهایت تشکر راداریم.

تقسیم منابع آزمون دستیاری عادلانه نیست
یکی از دندان‌پزشکان عمومی که سال ۸۸ فارغ‌التحصیل شده است، در توضیح دلیل اعتراض خود به این طرح می‌گوید: «در سال‌های گذشته ۲۵درصد سؤالات از منابع جدید طرح می‌شدند، اما حجم این منابع جدید چندان زیاد نبود و این امکان برای دانشجویان وجود داشت که تا زمان آزمون آنها را مطالعه کنند؛ این در حالی است که در سال جاری این ۲۵درصد سؤالات از ۱۴ جلد کتاب حجیم طرح می‌شوند که هنوز ۱۲ جلد از آنها به بازار نیامده‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «تابه‌حال قانون تغییر در کتاب‌های مرجع به این شکل بوده است که کتاب‌های جدید ابتدا در دوره عمومی تدریس می‌شدند و مرجع امتحان بورد تخصص قرار می‌گرفتند و بعد از طی کردن این مراحل مرجع آزمون دستیاری قرار می‌گرفتند، اما امسال این قانون نقض شده است.»

او خاطرنشان می‌کند: «پاسخ متصدیان تدوین کتب ملی به اعتراض ما این است که تنها ۲۵درصد سؤالات آزمون دستیاری از این کتاب‌ها است، این در حالی است که حجم سایر کتاب‌هایی که همه ما در دوره عمومی مطالعه کرده‌ایم برای آزمون سال آینده تقلیل شدیدی پیداکرده است و ۲۵ درصد سؤالات از کتاب‌هایی است که بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ صفحه حجم دارند.»

یکی دیگر از دانشجویان دوره دندان‌پزشکی عمومی که در حال آماده شدن برای آزمون دستیاری است با اشاره به عدم تناسب در تقسیم منبع سؤالات آزمون دستیاری تأکید می‌کند: «رقابت همه دانشجویان بر سر همین ۲۵درصد سؤال است، زیرا همه ما بر سایر منابعی که در دوره عمومی‌ خوانده‌ایم تسلط داریم و این در حالی است که کتب مرجع ملی حجم زیادی دارند و هنوز هم به دست ما نرسیده‌اند.»
او اضافه می‌کند: «در کنار این تغییر، از امسال برای دروس امتحانی ضریب اعمال‌شده و به‌جای نمره خام نمره تراز اعمال می‌شود و ما نمی‌دانیم با این کتاب‌های حجیم و فرصت کم چگونه باید خودمان را برای این تغییرات آماده کنیم.»

یکی دیگر از فارغ‌التحصیلان دندان‌پزشکی عمومی که نمی‌خواست نامش فاش شود با اشاره به لزوم تدریس و بازنگری کتب مرجع ملی گفت: «هر کتابی که به چاپ می‌رسد دارای اشکالاتی است، چنانچه اساتیدی که در تدوین این کتاب‌ها نقش داشته‌اند می‌گویند نسخه تکمیل‌شده کتاب قبل از چاپ به دست آنها نرسیده است تا آن را بازنگری و ایرادات آن را برطرف کنند، پس بهتر است این کتاب‌ها یک دوره تدریس شوند و بخشی از ایرادات آنها رفع شوند.»

او در پایان می‌گوید: «حتی کتاب‌های مرجع جهانی هم باهم تناقض‌هایی دارند، درحالی‌که هر فصل از کتب مرجع ملی را یک استاد نوشته است و تجمیع این مباحث در کنار هم مشکل‌ساز خواهد بود.»


Tags: دانشجویان دندان پزشکی, آزمون دستیاری دندان پزشکی, وزارت بهداشت
منبع:  دندانه

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر