دندان‌های خراب، کارایی فوتبالیست‌های بریتانیا را کاهش داده است ۳ آذر ۱۳۹۴

دندان‌های خراب، کارایی فوتبالیست‌های بریتانیا را کاهش داده است

 نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که ناسالم‌ بودن دندان‌های بسیاری از فوتبالیست‌های حرفه‌یی در بریتانیا به حدی است که در کارایی آنان در زمین بازی تأثیر منفی می‌گذارد.

 نشریه تخصصی British Journal of Sports Medicine در تازه‌ترین شماره خود نتیجه ‌تحقیقاتی را منتشر کرده که در آن به رابطه دندان‌های ناسالم فوتبالیست حرفه‌یی و کارایی آنان در مستطیل سبز پرداخته است.

پژوهشگران برای انجام تحقیقات خود، سلامتی دندان‌ها و وضعیت جسمی ۱۸۷ بازیکن حرفه‌یی در لیگ‌های دسته اول، دوم و سوم بریتانیا را که متوسط سنی آنها ۲۴ سال بوده، مورد آزمایش و بررسی قرار داده‌اند.

حدود ۸۰ درصد از این بازیکنان به کرم‌خوردگی دندان دچار بوده‌اند. هفت درصد از آنان نیز چنان از دندان‌درد رنج می‌برند که نمی‌توانند توانایی و قابلیت‌های خود را آن‌طور که باید و شاید در زمین نشان دهند.

طبق نتایج این تحقیقات وضعیت سلامتی دندان این بازیکنان در مقایسه با دیگر جوانان هم‌سن‌وسال در بریتانیا بدتر است. در مورد پنج درصد از آنان نیز میزان پس‌رفتگی لثه به حدی است که درمان آن دیگر امکان‌پذیر نیست.

پژوهشگران که بررسی‌های خود را با همراهی شش دندان‌پزشک انجام داده‌اند حتی در مواردی تشخیص داده‌اند که دندان‌های عقل بازیکنان مزبور عفونت کرده است.

گفته‌های بازیکنانی که در انجام این تحقیقات شرکت داشتند، نشان می‌دهد که دندان‌های ۲۵ درصد آنها در صورت نوشیدن مایعات سرد یا گرم درد می‌گیرد. یک پنجم آنها نیز اذعان داشته‌اند که بیماری‌های دندان و لثه کیفیت زندگی آن‌ها را به‌ شکل منفی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

یکی از نکات در خور توجه، شگفتی پژوهشگران از این مساله بوده که کمتر باشگاهی یک دندان‌پزشک در خدمت دارد؛ این در حالی است که باشگاه‌ها مبالغ هنگفت برای خرید و حقوق فوتبالیست‌های حرفه‌یی پرداخت می‌کنند.

محققان با اشاره و تأکید بر نتایج این پژوهش، ‌به دست‌اندرکاران و مسوولان باشگاه توصیه کرده‌اند که اقدامات لازم و فوری را برای رفع این معضل به عمل آورند.Tags: سلامت دهان, پوسیدگی دندان
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر