امکان کاربرد گرافن در مواد دندانی در حال پژوهش است ۱۸ آذر ۱۳۹۴

امکان کاربرد گرافن در مواد دندانی در حال پژوهش است

 تیمی از محققان از چهار موسسه در رومانی و سنت کیتس با همکاری یکدیگر نشان داده‌اند که می‌توان از گرافن برای ساخت مواد بادوام‌تر دندان استفاده کرد.

آن‌ها به آزمایش سمی بودن اشکال مختلف این ماده برای دندان پرداخته و نتایج امیدوارکننده‌ای بدست آوردند.

گرافن که از یک ورق اتم‌های کربن به هم پیوسته به ضخامت یک اتم تشکیل شده، ماده‌ای چندمنظوره است. از این ماده برای کاربردهای مختلف، از ساخت میکرفون فوق حساس گرفته تا نازکترین لامپ جهان و سلول‌های خورشیدی ارزان استفاده شده و اکنون دانشمندان قصد دارند از آن برای پر کردن دندان نیز بهره ببرند.

دندان‌ها سالانه چندین میلیون بار به جویدن غذا می‌پردازند که این امر آن‌ها را آسیب‌پذیر ساخته و نیاز به ترمیم یا پر شدن پیدا می‌کنند. اغلب دندان‌ها با فلزاتی مانند نقره و قلع یا مواد دیگری مانند سرامیک پر می شوند که زیاد محکم نبوده و در معرض تخریب قرار دارند.

گرافن بسیار مقاوم بوده و نه تنها پوسیده نمی‌شود، بلکه 200 برابر قویتر از فولاد است. این امر، آن را به کاندید خوبی برای مواد دندان تبدیل می‌کند اما پیش از استفاده از این ماده، محققان باید در مورد احتمال سمی بودن آن برای دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کردند.

سه نوع مختلف گرافن –اکسید گرافن، اکسید گرافن کاهش یافته و گرافن آلاییده با نیتروژن– بر روی سلول‌های بنیادی دندان در آزمایشگاه آزمایش شدند. نتایج نشان داد که دو نوع آخر برای سلول‌ها آسیب‌زا بودند. اکسید گرافن از سمیت کمتری در این میان برخوردار بود و به گفته محققان، می‌تواند کاندید خوبی برای پژوهشهای آینده باشد.

محققان قصد دارند تحقیقات خود را ادامه دهند و با ساخت مواد دندان توسط اکسید گرافن، آن را مستقیما روی دندان آزمایش کنند.

تحقیقات دانشمندان در مجله Colloids & Surface B: Biointerfaces منتشر شده است.


Tags: مواد دندانی, سلول های بنیادی
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر