"عدالت در توزیع دارو" و "کرامت داروساز" مغفول مانده است‎ ۴ دی ۱۳۹۴

"عدالت در توزیع دارو" و "کرامت داروساز" مغفول مانده است‎

دکتر حفیظ الله پورحیدر بروجنی بازرس انجمن داروسازان ایران با تشریح رنج بیمارانی که از پشت کوه برای تهیه دارو به تهران کوچ می‌کنند، با اعلام خبر شکایت از هلال احمر ایران به کنوانسیون جهانی صلیب سرخ نسبت به تجارت دارویی این جمعیت انتقاد کرد.
دکتر پورحیدر در نشست خبری انجمن داروسازان ایران با انتقاد از توزیع ناعادلانه دارو در مناطق محروم اظهار داشت: برخی شرکت‌های توزیعی دارو به کالای سلامت محور دارو با دید سودآوری نگاه می‌کنند و این مساله موجب شده تا توزیع دارو در مناطق محرومی مانند چهارمحال و بختیاری عادلانه نباشد و بیمار باید از بندرعباس و یا از پشت کوه‌های چهارمحال و بختیاری بیایید و در تهران داروی خود را تهیه کند، زیرا توزیع دارو در کلان شهرها سودآورتر است و این مسئله از دید سازمان غذا و دارو مغفول مانده و وظیفه نظارتی خود را در این زمینه انجام نمی‌دهد.

وی در ادامه به توزیع انحصاری دارو توسط بخش‌های دولتی از جمله دانشکده‌های داروسازی و هلال احمر نیز انتقاد کرد و گفت: باید سیاست‌های تشویقی به مانند پزشکان خانواده در مناطق محروم برای داروسازان دیده شود اما هیچگونه سیاست تشویقی در قوانین جاری کشور برای داروسازان دیده نشده است. همچنین در هیچ کجای دنیا، صلیب سرخ وارد حوزه توزیع دارو نمی‌شود اگر هلال احمر در دوران دفاع مقدس در حوزه دارو خدماتی داشته بالاخره از صلیب سرخ که در جنگ‌های جهانی حضور داشته که بیشتر فعالیت نکرده، ولی هم اکنون هلال احمر به جای پرداختن به وظایف اصلی خود براساس اساسنامه اش وارد تجارت دارویی شده، بنابراین پیشنهاد شکایت این قضیه را به کنوانسیون جهانی صلیب سرخ دادیم، زیرا به خاطر توزیع انحصاری، بیماران در مناطق دوردست ناگزیر هستند برای تامین دارو به تهران مراجعه کنند که این مساله با عدالت در دسترسی دارو، منافات دارد.

بازرس انجمن داروسازان ایران در ادامه عنوان کرد: این در حالیست که انجمن داروسازان ایران با استانداردسازی خدمات دارویی، توانایی آن را دارد که توزیع دارو در 11 هزار داروخانه موجود در هر کجای ایران را انجام دهد زیرا سازمان غذا و دارو نمی‌تواند بر سیستم توزیع دارو نظارت کند، و مسئولیت آن را به داروخانه های نزدیک خود می‌دهد و این سئوال پیش می‌آید چرا آن زمان که دارو از سوی هلال احمر توزیع می‌شد، داروها سر از ناصر خسرو در‌آورد.

نقدی بر طرح داروخانه‌های زنجیره ای

بازرس انجمن داروسازان ایران به طرح داروخانه‌های زنجیره ای اشاره کرد و گفت: این طرح اخیراً جامعه داروسازی کشور را با مشکلاتی روبرو کرده است. ارائه این طرح یک سال پیش از سوی سازمان غذا و دارو با الگوبرداری از کشورهای غربی ارائه شد. هر چند ارتقای سطح خدمات دارویی حق مردم است، اما این بسته پیشنهادی سازمان غذا و دارو، در بسیاری از همان کشورهای غربی شکست خورد.

پورحیدر با اشاره به ملاقات خود با یکی از داروسازان بلژیکی - که طرح داروخانه‌های زنجیره ای در آن کشور نیز اجرا می شود، عنوان کرد: به گفته این داروساز، با اجرای این طرح، داروسازان برده کمپانی‌های دارویی بزرگ دنیا که عمدتاً در اختیار لابی‌های صهیونیست‌ها است، شده اند، بنابراین این این طرح حتی در کانادا منجر به ورشکستگی داروخانه‌ها شد، حال چه اصراری به اجرای سیاستی است که در کشورهای غربی شکست خورده است، بنابراین در حال فراهم کردن ارائه بسته پیشنهادی به سازمان غذا و دارو هستیم تا طرح ارائه خدمات دارویی، جایگزین طرح داروخانه‌های زنجیره ای شود.

بازرس انجمن داروسازان ایران خاطرنشان کرد: باید حقوق اولیه داروسازان تامین شده و به کرامت آنان نیز توجه شود اما مسائل مالی تا اندازه ای به داروسازان فشار وارد آورده که امروز داروساز 70 ساله نیز روزی 14 ساعت کار می‌کند که در هیچکدام از حرفه‌های پزشکی این مساله دیده نمی‌شود و این در حالی است که هیچ سازمانی را سراغ نداریم که نگاه ویژه‌ای به داروخانه‌ها کرده باشد.


Tags: سازمان تعزیرات حکومتی, انجمن داروسازان, سازمان هلال احمر
منبع:  تسنیم

بازگشت به فهرست


دکتر آیرج کی پور | Keipour
سلام،

1) انجمن داروسازان ایران علمی است یا صنفی؟ متاسفانه بسیاری از انجمن ها هنوز انجمن علمی و انجمن صنفی را تفکیک نمی کنند در حالی که این دو، اساس نامه های جداگانه دارند و برای شفافیت در کار هیئت مدیره به ویژه هنگام گزارش دهی در مجمع عمومی این کار ضروری است.
2) .اگر انجمن داروسازان ایران انجمنی صنفی است باید دید در وزارت کشور به ثبت رسیده است یا در وزارت کار. اساس نامه این دو انجمن با هم تفاوت دارند.
3) در انجمن های علمی و صنفی، بازرس حقوق و اختیار مشخصی دارد و می بایست بر پایه آن فعالیتش را تنظیم کند. شکایت از یک سازمان دیگر به نام بازرس انجمن از وظایف اساس نامه ای بازرس نیست. آقای پورحیدر می توانند به عنوان شهروند، مطلع یا ذی نفع شکایت کنند ولی نه عنوان بازرس انجمن.
4) شکایت آقای پورحیدر می تواند توسط هیئت مدیره انجمن مطرح شود زیرا در هر سه انجمن علمی و صنفی ها چنین حقوقی در دفاع از منافع اعضاء انجمن برای هیئت مدیره ها وجود دارد.
5) چون موضوع شکایت حساس است پیشنهاد می کنم برای رسیدن به نتیجه ای مناسب، پیش از طرح شکایت، کلیه سندها توسط یک حقوق‌دان مسلط به اساس نامه نهادهای مدنی، بررسی و متن شکایت منطبق با فرایند حقوقی موجود تدوین شود.

آیرج کی پور
نام گفتاورد
امیر پروسنان
آیا فروش دارو وظیفه هلال‌احمر است؟

ماجرای تقابل انجمن داروسازان ایران با داروخانه‌های هلال‌احمر، از صبح چهارشنبه و نشست خبری انجمن داروسازان ایران و البته اظهار نظر حفیظ‌ اله پورحیدر بروجنی، بازرس این انجمن شروع شد. جایی که پورحیدر به وضعیت معیشتی داروسازان و فشار مالی زیادی که بر داروخانه‌ها وارد می‌شود صحبت کرد و در ادامه به فروش دارو در داروخانه‌های هلال‌احمر اعتراض کرد.

دبیر انجمن داروسازان استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به این نکته که قبلا هلال‌احمر فقط مسئول توزیع یک سری داروهای خارجی بود، گفت: «فریاد ما این بود که این موضوع وظیفه هلال‌احمر نیست.» پورحیدر افزود: «این تجارت دارو اصلا در اساس‌نامه هلال‌احمر وجود ندارد.»

موضوعی که همان شب به گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما هم کشیده شد و در کنار بحث افزایش قیمت دارو، به چالش اصلی برنامه تبدیل شد. جایی که مژدهی آذر، رئیس انجمن داروسازان و رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در یک طرف و رضا رئیس کرمی، معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر در طرف دیگر قرار داشتند.
مژدهی آذر به صحبت‌های نشست خبری اشاره کرد و اعتراض همکاران داروسازش به وجود داروخانه‌های دولتی از قبیل داروخانه‌های هلال‌احمر را این‌طور بیان کرد: «وقتی در دستور کار ما هست که بخش خصوصی را فعال کنیم، از طرف دیگر غول‌هایی مثل داروخانه‌های دولتی وجود دارند که بخش خصوصی را دچار مشکل می‌کنند.» رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: «حدود 50 درصد دارو بین 300 داروخانه دولتی و بقیه بین 12/000 داروخانه خصوصی تقسیم می‌شود. در سال‌های قبل، داروخانه‌های دولتی فقط مرجعی برای آموزش بودند. قبل از آن داروخانه‌های بخش خصوصی مسئله آموزش را حل کرده بودند و موجودیت داروخانه‌های دولتی از قبیل هلال‌احمر اصلا برای فروش دارو نبود.» مژدهی آذر با ذکر این موضوع که فروش دارو اصلا در اساس‌نامه هلال‌احمر وجود ندارد، اظهار کرد: «دایره حقوقی وزارت بهداشت گفته است که هلال‌احمر حق داشتن داروخانه را ندارد.»
این موضوع اظهار نظر مشابه رئیس سازمان غذا و دارو را هم در پی داشت. رسول دیناروند با اشاره به اینکه در جاهایی که بخش خصوصی توان ارائه خدمات دارد، نیازی به ورود بخش دولتی نیست، گفت: «در دولت جدید هیچ مجوزی به داروخانه‌های دولتی داده نشده است.» دیناروند افزود: «واقعیت این است که هلال‌احمر در حال حاضر 30 داروخانه در سطح کشور دارد که به تدریج تاسیس شده و معمولا این داروخانه‌ها سابقه‌ای دارند که به زمان جنگ باز می‌گردد.»

رضا رئیس کرمی، معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر نیز در پاسخ به اینکه آیا قصد انجام شکایت در رابطه با ادعای انجمن داروسازان ایران دارند، گفت: «سعی ما این است که تعامل کنیم. لحنی که آقای پورحیدر در نشست خبری به کار بردند، ‌لحن مناسبی نبود. تعداد داروخانه‌های هلال‌احمر چه تاثیری بر روند اقتصادی داروخانه‌های دیگر می‌تواند داشته باشد. به نظر ما اعداد و ارقام نشان می‌دهد که نمی‌تواند تاثیر زیادی روی اقتصاد داروخانه‌های خصوصی داشته باشد.» وی در خصوص اساس‌نامه هلال‌احمر نیز اظهار کرد: « طبق بند ۸ ماده ۳ اساسنامه می‌توانیم نسبت به تامین و توزیع دارو اقدام کنیم. داروخانه‌های سراسر کشور دارای مجوز هستند و از لحاظ قانونی مشکلی ندارد.»

حالا بعد از سال‌ها که داروخانه‌های هلال‌احمر به فروش دارو می‌پردازند، فریاد اعتراض انجمن داروسازان به این موضوع و به واسطه تحت فشار بودن داروخانه‌های خصوصی بلند شده است. موضوعی که به نظر رئیس سازمان غذا و دارو، در شرایط کنونی نیازی به آن احساس نمی‌شود. رسول دیناروند، فروش دارو توسط داروخانه‌های هلال‌احمر را یک فعالیت اقتصادی دانست و گفت: «وجود بخش دولتی در عرصه‌هایی که ضرورت ندارد، نیاز نیست. چون در حال حاضر، بحرانی وجود ندارد.»
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر