پرستاری اعتراض کرد و اخراج شد، پرستاری درگذشت‎ ۸ دی ۱۳۹۴

پرستاری اعتراض کرد و اخراج شد، پرستاری درگذشت‎

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، از جامعه پرستاری درخواست کرد به احترام فوت پرستار نیشابوری که جان خود را در راه خدمت به مردم از دست داد، یک هفته با روبان مشکی در محل کارشان حاضر شوند.

محمد شریفی مقدم به حادثه جان باختن سید محمد رضایی ثانی پرستار نیشابوری اشاره کرد و گفت: این پرستار فداکار، بعد از کارهای مراقبت از بیمار مبتلا به آنفلوانزا، خودش به این بیماری مبتلا شده و در نهایت فوت می کند.

وی با اعلام اینکه جامعه پرستاری در شوک این حادثه به سر می برد، با خانواده این پرستار ابراز همدردی کرد و اظهارداشت: الان کدام سیستم و مقام مسئولی پاسخگوی مرگ این پرستار است.

شریفی مقدم ضمن عرض تسلیت به جامعه بزرگ پرستاری کشور، گفت: از پرستاران عزیز کشورم می خواهم به احترام جان باختن این پرستار فداکار، به مدت یک هفته با روبان مشکی که بر روی روپوش خود می زنند، در محل کارشان حاضر شوند.

به گفته قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، این حرکت نمادین با هدف ابراز همدردی با خانواده این پرستار و جامعه بزرگ پرستاران کشور انجام می شود.

سید محمد رضایی ثانی سوپروایزر بیمارستان ۲۲ بهمن نیشابور به علت شرکت در عملیات احیاء بیمار دچار H۱N۱ ، خود نیز مبتلا به این بیماری شده و پس از چند روز بستری شدن در آی سی یو روز گذشته دارفانی را وداع گفت.
بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت ایران که اولین بار در سال ۱۳۸۸ و پس از شیوع جهانی آنفلوآنزای H۱N۱ (که در آن زمان بیشتر به نام آنفلوآنزای خوکی معروف بود) منتشر شد:

"اقدامات احتیاطی استاندارد در حین تماس با بیماران به علاوه حفاظت چشم‌ها باید توسط تمام کارکنان ذیربط به مرحله اجرا گذارده شود.

هر مورد قطعی، محتمل یا مشکوک به ابتلا به آنفلوانزای خوکی که جهت درمان به یک مرکز ارائه خدمات پزشکی مراجعه نماید، بایستی حتی الامکان در یک اتاق ایزوله تنفسی با درب بسته بستری شود.

کلیه پرسنل درمانی که وارد اتاق‌های ایزوله می‌شوند (اتاقی که بیمار دچار آنفلوانزای خوکی در آن بستری است) بایستی قبل از ورود به اتاق ماسک N۹۵ (یکبار مصرف) که بخوبی روی بینی و دهان فیکس می‌شود یا ماسک مشابه آن استفاده نمایند."

در سال ۲۰۰۹ که آنفلوآنزای H۱N۱ همه‌گیری جهانی پیدا کرد، تقریبا تمام کشورهای دنیا از جمله کشورهای توسعه یافته خود را با این مسئله مواجه دیدند که چگونه باید کارکنان بهداشتی و درمانی را در مقابل این بیماری محافظت کنند؛ چون در آن زمان واکسن آنفلوآنزا، داروی ضد ویروس و ماسک‌های تنفسی موسوم به N۹۵ به اندازه در دسترس نبود.

آنفلوآنزا مثل دیگر عفونت‌های تنفسی از دو راه منتقل می‌شود، مستقیم و غیر مستقیم.

در انتقال مستقیم تماس دست با سطوح آلوده به قطرات تنفسی فرد مبتلا به ویروس آنفولانزا و انتقال آن از طریق چشم‌ها، بینی و دهان باعث بیماری می‌شود که به آن انتقال قطره‌ای هم می‌گویند. به همین دلیل است که شستن مرتب دست‌ها اینقدر در پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا اهمیت دارد.

در روش غیر مستقیم ترشحات و قطراتی که آلوده به ویروس آنفلوآنزا هستند وارد دستگاه تنفس فرد سالم می‌شوند.

اندازه این ترشحات حاوی ویروس بین یک دهم تا ۱۰۰ میکرون است و احتمال انتقال آنها در فاصله یک متری فرد مبتلا بسیار بالا می‌رود.

از این رو به کارکنان بهداشتی توصیه می‌شود در صورت امکان دو متر فاصله را با بیمار حفظ کنند و اگر باید در فاصله نزدیکتری قرار گیرند حتما از ماسک استفاده کنند.

ماسک‌های معمولی (از جمله ماسک جراحی) که پزشکان و پرستاران و دندانپزشکان استفاده می‌کنند معمولا به خوبی روی صورت قرار نمی‌گیرند و بیشتر مانع ورود قطرات بزرگتر به راه‌های تنفسی می‌شوند.

آنچه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها آمریکا و وزارت بهداشت ایران توصیه کرده ماسک های N۹۵ است. ۹۵ در نام این ماسک ها از این گرفته شده که آنها از ۹۵ درصد ذرات موجود در هوا جلوگیری می‌کنند. این ماسک‌ها به خوبی روی صورت می‌نشینند و جلوی ورود ذرات ریز و درشت را به دستگاه تنفسی می گیرند.

با اینکه این ماسک‌ها در مواجهه با بیمار مبتلا به آنفلوآنزا توصیه شده‌اند، اما بعضی تحقیقات نشان داده اند که ماسک های معمولی هم گاه به اندازه ماسک های N۹۵ موثرند.

البته باید در نظر داشت که پیشگیری این ماسک‌ها از انتقال بیماری قطعی نیست و حتی با وجود استفاده از آنها، احتمال بیماری در صورت تماس نزدیک با فرد مبتلا وجود دارد.

دیگر اینکه ماسک در کنار دیگر روش‌های پیشگیری، به خصوص شستن مرتب دست ها توصیه شده و به هیچ وجه نباید به عنوان روش صد در صد یا تنها روش در نظر گرفته شود.

انواع ماسک به توصیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا

آگاهی از مدت زمانی که فرد مبتلا می‌تواند دیگران را بیمار کند هم اهمیت دارد. فرد مبتلا از یک روز پیش از شروع علائم تا پنج الی هفت روز بعد از شروع علائم می‌تواند ناقل ویروس آنفلوآنزا باشد، بنابراین استفاده از ماسک در این روزها اهمیت بیشتری دارد.

این توصیه‌ها برای کارکنان درمانی و بهداشتی است و استفاده از ماسک برای عموم مردم هنوز توصیه نمی‌شود؛ توصیه‌های اصلی برای عموم مردم، زدن واکسن، شستن مرتب دست‌ها و پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه است.

با این حال تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از ماسک در خانه وقتی کسی به آنفلوآنزا مبتلا شده (در ۳۶ ساعت اول شروع علائم در کنار شستن مرتب دست) یا استفاده از آن در خوابگاه‌های دانشجویی موارد سرایت را کاهش می‌دهند.


Tags: وزارت بهداشت, آنفولانزا, نظام پرستاری, مرگ همکار
منبع:  نظام پرستاری | مهر | سلامت نیوز

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر