جداسازی خطا از عارضه در شکایات پزشکی آسان نیست ۱۹ دی ۱۳۹۴

جداسازی خطا از عارضه در شکایات پزشکی آسان نیست


معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل ۴ هزار پرونده منجر به شکایت از جامعه پزشکی کشور در سال گذشته خبر داد.

دکتر علی فتاحی روز چهارشنبه در مراسم امضای سند تفاهمنامه بین سازمان نظام پزشکی کشور و معاونت اجتماعی و پیشگیری از قوع جرم قوه قضائیه، اظهارداشت: رسیدگی احساسی به جرائم پزشکی، عوارض بدتری برای مردم و نظام سلامت دارد.

وی با عنوان این مطلب که تشکیل پرونده برای گروه پزشکی می تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد، گفت: بررسی ها نشان می دهد که تشکیل پرونده قضائی برای جامعه پزشکی، ۸۰ درصد اعتماد به شغل پزشکی را تحت تاثیر قرار می دهد و در ۶۰ درصد موارد منجر به عدم پذیرش بیماران از سوی پزشکان می شود.

فتاحی ادامه داد: تشکیل پرونده های قضائی برای جامعه پزشکی، آنها را وارد طب دفاعی می کند و در نتیجه از پذیرش بیماران پرخطر خودداری می کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید در رسیدگی به پرونده های پزشکی مراقب مشکلات احتمالی باشیم، تصریح کرد: جداسازی خطا از عارضه در بعضی از پرونده های پزشکی بسیار مشکل است و مرز نزدیکی به هم دارند.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران با بیان اینکه ۳ تا ۴ درصد اقدامات درمانی در همه کشورهای دنیا منجر به شکایت می شود، گفت: این درصد در کشور ما خیلی پایین تر است.

فتاحی به آمار سال ۹۳ شکایت از پزشکان اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۸۰۰ میلیون کار درمانی در کشور انجام شده است که ۱۲ هزار پرونده پزشکی تشکیل شد که تنها ۴۰۰۰ پرونده منجر به شکایت شده است.

وی با بیان این مطلب که باید انگیزه شاکی و علت خطا را بررسی کنیم، گفت: ضریب شکایت از جامعه پزشکی در یک استان نسبت به استان دیگر ۵۰ برابر متفاوت است که این موضوع نشان می دهد، انگیزه های متفاوتی در تشکیل پرونده و شکایت از گروه های پزشکی وجود دارد.

فتاحی تاکید کرد: هر جا تعداد کادر پزشکی نسبت به جمعیت کمتر بوده است، آمار شکایت از پزشکان بیشتر است. ولی متاسفانه رویه برخورد ما یکسان است.


Tags: شکایت بیمار, سازمان نظام پزشکی, جرائم پزشکی, نظام سلامت
منبع:  مهر
مطالب مرتبط:  وزیر بهداشت بابت جایگزینی حبس پزشکان، از رییس قوه قضاییه تشکر کرد
ناراحت کننده بود که پزشکی با ۱۰درصد قصور، یک سال حبس بگیرد
هدف قانون جدید مجازات اسلامی، حبس زدایی است
بسیاری از قصورات پزشکی در معاینه اولیه قابل پیشگیری است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر