از ۶۶دانشکده دندان‌پزشکی ایران دکتر خارج می‌شود ۲۱ دی ۱۳۹۴

از ۶۶دانشکده دندان‌پزشکی ایران دکتر خارج می‌شود

دکتر بهنام عباسیان، عضو شورای عالی سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه در زمینه دندانپزشکی اگر قرار است اقدامی انجام شود اول باید پایه‌های اجتماعی آن را مشخص کنیم تا نحوه پرداخت و منابع درآمد را آماده کنیم، گفت: «در کارهای اولیه که در دندانپزشکی باید انجام شود اول باید تعرفه‌ها سامان یابد و بیمه‌ها را وارد این عرصه کنیم تا خدمات را به درستی پوشش دهند.»
وی در ادامه به افزایش افسار گسیخته دندانپزشکان اشاره کرد و افزود: « فارغ‌التحصیلان 66 دانشکده دندانپزشکی وارد عرصه کار خواهند شد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا ساختار سلامت برای این تعداد فارغ‌التحصیل آماده است؟ در واقع باید گفت که متاسفانه ما کیفیت را فدای کمیت کرده‌ا‌یم و برای این تعداد دندانپزشک شغلی وجود ندارد. از طرفی ما با سونامی دندانپزشک نیز مواجه هستیم که در کشورهای همسایه مشغول تحصیل هستند و مسلما این تعداد از افراد نیز به دنبال شغل مناسب هستند.در واقع ما دندانپزشک را شبیه پزشکی کرده‌ایم و تعداد آنها افزایش یافته و نمی‌توانیم آن را ساماندهی کنیم.»

doctor-fareqotahsil.jpg
عضو شورای عالی سازمان نظام‌پزشکی گفت: «اشتباه بزرگی که صورت گرفت این بود تعیین تعرفه‌ها را از سازمان نظام پزشکی گرفتند. مشکل اینجاست که ما بخش خصوصی را دور می‌زنیم و به بخش دولتی توجه می‌کنیم. بخش دولتی چقدر پتانسیل این اقدام را دارد؟تمام دولت‌ها بخش خصوصی را بزرگ و بخش دولتی را کوچک می کنند ولی در کشور ما این موضوع برعکس است. آیا با تعرفه‌هایی که در بخش دولتی وجود دارد و از طرفی بیمه‌ها نیز کمک نمی‌کنند می‌توان موفق بود؟»
عباسیان مشخص نبودن ساعت کاری دندانپزشکان را از دیگر معضلات دانست و بیان کرد: «در اکثر کشورها ساعت کار بخش دولتی و درآمد کاملا مشخص است ولی در حال حاضر هیچ کاری انجام نشده است. یک دندانپزشک که در بخش دولتی کار می‌کند به دلیل اینکه مبلغ دریافتی کفاف زندگیش را نمی‌دهد مسلما در بخش خصوصی فعالیت خواهد کرد. فردی که در بخش دولتی فعالیت می‌کند با این تعداد ساعت باید مشخص شود که چه میزان درامدی داشته باشد. کسانی که در بخش دولتی هستند نباید در بخش خصوصی فعالیت داشته باشند و این موضوع حتما باید تفکیک شود.»


Tags: افزایش دانشکده ها, خدمات دندان پزشکی, تعرفه دندان پزشکی, سازمان نظام پزشکی, وزارت بهداشت
منبع:  سپید
مطالب مرتبط:  ارزش گذاری خدمات دندانی سال۹۵ انجام شد
ارزش نسبى همه خدمات دندان‌پزشكى ايران احصا می‌شود

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر