برخی قطعات لیزر وارداتی و بخش اعظم آن ساخت داخل است ۲۶ دی ۱۳۹۴

برخی قطعات لیزر وارداتی و بخش اعظم آن ساخت داخل است

رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ساخت شش دستگاه لیزر در حوزه پزشکی توسط محققان ایرانی خبر داد.
دکتر محمدرضا رزاقی با اعلام این خبر افزود: پنج مورد از این دستگاه ها که با همت مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران ساخته شده به بهره برداری رسیده و یک دستگاه دیگر نیز به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد:با توجه به سیاست های کلی مرکز تحقیقات کاربرد لیزر و در راستای اهداف شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی در زمینه بومی سازی دستگاه ها، سعی کردیم با همکاری مراکز علمی با ایجاد در عرصه تولید دستگاه ها در داخل کشور فعالیت های خود را گسترش دهیم که در نتیجه موفق به ساخت شش دستگاه را در داخل کشور با همکاری مرکز ملی علوم و فنون تولید شدیم .
رزاقی افزود: کارآزمایی بالینی این دستگاه ها به اتمام رسیده و پروانه بهره برداری آنها نیز از طرف اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شده است.
وی با بیان اینکه درحال حاضر پنج مورد از این تعداد دستگاه ها توسط پزشکان متخصص ایرانی درحال استفاده است، گفت : ششمین دستگاه نیز که در زمینه لیزر در دندان پزشکی تولید شده است که در مرحله کارآزمایی بالینی است و به زودی مورد استفاده توسط همکاران دندانپزشک قرار می گیرد.
رئیس کنگره تازه های لیزر پزشکی با اشاره به اینکه این دستگاه ها از نظر کارایی توسط پزشکان در حوزه های مربوطه تایید شده هستند، افزود: لیزر سنگ شکن سیستم ادراری، لیزر برش بافت های نرم، لیزر پروستات، لیزر درد و لیزر پوست توسط پزشکان مورد استفاده قرار گرفته و کارآیی آنها اثبات شده است و لیزر دندانپزشکی نیز به زودی مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد:این دستگاه ها نمونه خارجی نیز دارند اما عملکرد نمونه های ایرانی کاملا مشابه نمونه های خارجی است ضمن اینکه قیمت تمام شده آنها بسیار کمتر و در حدود نصف نمونه های خارجی است که این مسئله می تواند صرفه جویی ارزی زیادی برای کشور داشته باشد.
وی ادامه داد: برخی از قطعات این دستگاه ها وارداتی است اما قسمت اعظم قطعات در داخل کشور و در مرکز ملی علوم و فنون لیزر ساخته می شود.
رزاقی یکی از اهداف مرکز استفاده از لیزر در تشخیص بیماری های بدخیم عنوان کرد و افزود: در زمینه سرطان پروستات با استفاده از دستگاه ساخته شده در این زمینه، کار را شروع کرده ایم و در زمینه برخی از سرطانها نیز برنامه ریزی هایی در دست انجام داریم تا با همکاری مراکز ذیربط که در این زمینه فعال هستند، کار را جلو پیش ببریم چرا که معتقدیم مجموعه های مختلف باید با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوان نتیجه مطلوبی را به دست آورد.
در ادامه رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر به برخی دیگر از فعالیت های این مرکز اشاره کرد و گفت: مجله ای تحت عنوان 'لیزر در پزشکی به زبان انگلیسی' و به صورت فصلنامه در این ارتباط منتشر می شود که علاوه بر Scopus و PubMed اخذ در سایت ISI نیز نمایه شده است و جزو دستاوردهای این مرکز به شمار می رود.
رزاقی افزود : نتایج تحقیقات این مرکز و مقالات همکاران در داخل و خارج از کشور در این نشریه منتشر می شود.
وی به تالیف و انتشار هشت عنوان کتاب در زمینه لیزر به عنوان دیگر فعالیت های این مرکز اشاره کرد و افزود: این مرکز همچنین موفق شده است مسئولیت قطب لیزر پزشکی ایران را از وزارت بهداشت اخذ کند.
دهمین کنگره سالانه لیزر پزشکی با رویکرد ارایه تازه های لیزر پزشکی از هفتم تا نهم بهمن ماه به همت انجمن علمی لیزر پزشکی در سالن شهید غرضی بیمارستان برگزار می شود.


Tags: انجمن لیزر پزشکی, کاربرد لیزر, لیزر در دندان پزشکی, تجهیزات پزشکی
منبع:  ایرنا
مطالب مرتبط:  دستگاه‌های لیزر ساخت داخل قدیمی و دانش ما کند است
دستگاه لیزر ما به مراتب بهتر از نمونه مشابه خارجی است
داشتن مدرک لیزر کافی نیست، متخصص باید مهارت داشته باشد

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر