برای جامعه امروز ما وارنیش فلوراید مکفی نیست ۲ بهمن ۱۳۹۴

برای جامعه امروز ما وارنیش فلوراید مکفی نیست

عضو شورای عالی نظام پزشکی با ابراز تاسف از اینکه در زمان مراجعه به دندانپزشک، 90 درصد دندان های شیری کودکان پوسیده است، گفت: اغلب کودکان بین 9 تا 12 ساله به صورت روتین سه تا چهار دندان خراب دارند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر بهنام عباسیان افزود: در سن 12 سالگی درمان دندان از سطحی گذشته و به عصب کشی با هزینه های گزاف نیاز دارد که به علت عدم تمکن مالی خانواده، دندان باید کشیده شود.
وی با اشاره به اینکه یک خانواده به طور متوسط چند بار در سال به یک دندانپزشک مراجعه می کند، ادامه داد: مشکلات اقتصادی و عدم توانایی پرداخت هزینه های کمرشکن دندانپزشکی توسط بیماران، موجب می شود خانواده ها زمانی به دندانپزشک مراجعه کنند که بخواهند از درد دندان پوسیده خلاصی یابند.
عباسیان گفت: به طور کل هر فرد باید حداقل 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کند اما این مهم در ایران اتفاق نمی افتد. باید از چهار بعد آموزشی، فرهنگی، اقتصادی و خانوادگی این مهم را بررسی و اصلاح کنیم.
وی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه بیمه های پایه چقدر در عرصه سلامت دخیل هستند و چرا ورود نمی کنند، گفت: متاسفانه از آن جایی که سیاست های دندانپزشکی در جامعه توسط پزشکان ترسیم نمی شود، باید شاهد چنین مسائلی نیز در جامعه باشیم.با گلایه از اینکه تمامی هزینه های پرداختی در جامعه، تنها هزینه های درمانی است، اظهار داشت: اگر در وزارت بهداشت، دندانپزشکانی را که در این حرفه استخوان خورد کرده و زحمت کشیده اند، در راس کار قرار گیرند، می توانند پروسه خوبی را در این خصوص برای نیل به اهداف برای سال های آتی ترسیم کنند.

آموزش و فرهنگ سازی تنها در چهارچوب خانواده نمی گنجد
عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر اینکه آموزش و فرهنگ سازی تنها در چهارچوب خانواده نمی گنجد، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش، صدا و سیما و مدیریت شهری نیز باید در این مهم دخیل باشد.
وی ادامه داد: متاسفانه هیچ نوع تبلیغاتی در جهت سلامت دهان و دندان انجام نمی شود و این در حالی است که یکی از شعارهای قرن 21، سلامت دهان و دندان است چرا که زیبایی و خودباوری فرد، به دهان و دندانش وابسته است تا بتواند با جسارت در جامعه ظاهر شود، اتکا به نفس بالایی را داشته و چهره آراسته ای را از خود را به نمایش بگذارد.
عباسیان با اشاره به برنامه وارنیش فلوراید برای کودکان 6 تا 7 سال، اظهار داشت: درست است که از نظر علمی این طرح کاهنده سیر پیشرفت پوسیدگی است اما متاسفانه کودکان زمان مراجعه برای اجرای این برنامه، دارای پوسیدگی وسیعی هستند و نشان از آن است که وارنیش فلوراید کاهنده هست اما مکفی نیست.
عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر خانواده ها دغدغه سلامت دهان و دندان کودکان خود را ندارند، تصریح کرد: کودک را پس از 2،5 سالگی به صورت روتین برای کنترل نزد دندان پزشک می برند.
وی با انتقاد از اینکه بیمه های پایه تنها وارنیش فلوراید را تحت پوشش قرار می دهند، افزود: برای جامعه امروز ما این کار مکفی نیست چرا که ما و جامعه دندان پزشکی ما ابتدا باید 10 سال کار کنند تا بتوانند مشکلات را به نقطه صفر رساند.
براساس آمارها و به گفته علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی، اکنون 90 درصد هزینه های مربوط به دندانپزشکی از جیب مردم است.


Tags: وارنیش فلوراید, پوسیدگی دندان, دندان پزشکی کودکان, سلامت دهان
منبع:  ایردن | ایرنا
مطالب مرتبط:  اغلب دانش آموزان اول دبستان وارنیش فلوراید گرفته اند
مسوول اداره سلامت دهان اقدامات خود را الگوی جهانیان دانست
طرح سلامت دهان برای دانش‌آموزان ابتدایی عشایر اجرا می‌شود
کودکان ایران قبل از ورود به مدرسه، ۵ دندان پوسیده دارند
ارزیابی بهداشت دهان دانش‌آموزان در بدو ورود انجام می شود
در بهبود شاخص سلامت دندانی توفیقی نداشته‌ایم

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر