داشتن مدرک لیزر کافی نیست، متخصص باید مهارت داشته باشد ۵ بهمن ۱۳۹۴

داشتن مدرک لیزر کافی نیست، متخصص باید مهارت داشته باشد

  دبیر علمی کنگره تازه‌های لیزر پزشکی و رییس انجمن لیزر پزشکی ایران، گفت: لیزرهای مختلفی در حوزه دندانپزشکی به کار می‌روند که از جمله آن می‌توان به لیزر برای تشخیص پوسیدگی‌های دندانی و زنده بودن دندان، ضایعات سرطانی حفره دهانی و برخی زخم‌های دهانی اشاره کرد.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر رضا فکرآزاد در آستانه برگزاری دهمین همایش انجمن علمی لیزر پزشکی ایران و سومین کنگره کاربرد لیزر در علوم پزشکی تحت عنوان کنگره تازه‌های لیزر پزشکی که از هفتم تا نهم بهمن ماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می‌شود، گفت: لیزرهایی تحت عنوان لیزرهای درمانی در حوزه دندانپزشکی وجود دارند که می‌توان از آنها برای درمان عوارض درمان‌های دندانپزشکی مانند کاهش درد، التهاب و بهبود زخم‌های جراحی استفاده کرد و همچنین لیزرهایی هستند که به عنوان چاقو در جراحی‌های دهان و بافت‌های نگهدارنده دندانی به کار می‌روند.

وی ادامه داد: علاوه بر این لیزرهایی در این حوزه وجود دارند که می‌توان از طرفی با استفاده از آنها دندان که سخت‌ترین ماده بدن است را تراشید و از طرف دیگر با همان لیزرهای تهاجمی و با تغییراتی در پارامترهای فیزیکی بر روی مینای دندان، تغییراتی ایجاد کرد که مقاومت مینای دندان در مقابل حلالیت افزایش یابد.

فکرآزاد به برخی دیگر از لیزرهای حوزه دندانپزشکی اشاره و اظهار کرد: می‌توان با استفاده از لیزر بر سطوح مینا و عاج دندان تراش خورده شرایطی را ایجاد کرد که ماده ترمیمی روی سطح دندان خوب بچسبد و خلل و فرج روی دندان به طور کامل پر شود تا به این صورت از بروز پوسیدگی مجدد جلوگیری شود.

رئیس انجمن لیزر پزشکی ایران همچنین گفت: لیزرهایی هستند که در همراهی با ژل‌های مخصوص برای سفید کردن دندان‌ها به کار برده می‌شوند. همچنین لیزرها در کنار ترکیبات فلوراید برای مقاوم‌سازی مینا که در دندانپزشکی کودکان بسیار مفید است، به کار برده می‌شوند.

فکرآزاد ادامه داد: علاوه بر این می‌توان از لیزر برای انجام ترمیم دندان کودکان استفاده کرد؛ در استفاده از این نوع لیزرها، می‌توان بدون ایجاد تماس و لرزش دندان‌ها را تراشید، ترمیم کرد و در بعضی از موارد نیاز به تزریق و بی‌حسی را کاهش داد.

وی به لیزرهای کم‌توان اشاره کرد و گفت: این لیزرها اثرات متابلویکی یا ضد التهابی، ایمنولوژیکی و ضددردی داشته و می‌توان از آنها برای کنترل علائم زخم‌های داخل دهانی مانند آفت و تبخال، کنترل بیماری‌های لثه، بهبود حساسیت‌های دندانی، کاهش درد بعد از درمان ریشه استفاده کرد. مهم‌ترین استفاده لیزرهای پرتوان در درمان ریشه ضدعفونی کردن کانال‌های ریشه است که از موضوعات چالشی در اندودانتیکس یا تخصص درمان ریشه محسوب می‌شود.

فکرآزاد با بیان اینکه به طور کلی در حوزه دندانپزشکی از آنجایی که در کنار دندان، استخوان وجود دارد، کار با لیزر کمی سخت‌تر از دیگر رشته‌های پزشکی‌ است، گفت: زیرا برهم کنش لیزر با بافت نرم لثه و بافت سخت حفره دهانی چون استخوان و مینای دندان متفاوت است. بنابراین نوع لیزرهایی که به این منظور استفاده می‌شود، با طول موج‌های متفاوت بوده و افرادی که می‌خواهند از این تکنولوژی برای درمان بیماران استفاده کنند، باید دانش و مهارت استفاده از آن را داشته و طوری از لیزر استفاده کنند که به بافت‌های غیر هدف آسیب نرسانند.

مردم برای استفاده از لیزرهای دندانپزشکی به دندان‌پزشکان با تجربه مراجعه کنند
دبیر علمی کنگره تازه‌های لیزر پزشکی و رییس انجمن پزشکی لیزری ایران تاکید کرد: مردم برای استفاده از لیزر در حوزه دندانپزشکی باید به دندان‌پزشکانی مراجعه کنند که تجربه کافی و مدرک معتبر آموزشی برای این کار یا حداقل فلوشیپ لیزر دندانپزشکی را داشته باشند. همچنین نباید به دندانپزشکانی که این مدرک را ندارند و روی تابلو یا سربرگ آنها درج نشده است، مراجعه کنند؛ زیرا لیزر به عنوان تیغ دو لبه عمل می‌کند. با نداشتن دانش و مهارت کافی در انتخاب بیمار و انجام درمان‌های مقتضی و مورد نیاز با لیزرهای مختلف با طول موج و پارامترهای دقیق همانقدر که می‌تواند لیزر مفید باشد، ممکن است آسیب‌رسان نیز باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن لیزر پزشکی ایران، فکرآزاد گفت: البته داشتن صرف مدرک در این زمینه کافی نیست و باید متخصصان علاوه بر آن، مهارت کافی در این زمینه را نیز داشته باشند. برای مثال نمی‌توان رانندگی را در کتاب‌ها آموخت بلکه باید سوار وسیله نقلیه شد و به تدریج مهارت و کار با این تکنولوژی‌های نوین را کسب کرد. 


Tags: انجمن لیزر پزشکی, کاربرد لیزر, لیزر در دندان پزشکی
منبع:  ایردن | ایسنا
مطالب مرتبط:  برخی قطعات لیزر وارداتی و بخش اعظم آن ساخت داخل است
دستگاه‌های لیزر ساخت داخل قدیمی و دانش ما کند است
دستگاه لیزر ما به مراتب بهتر از نمونه مشابه خارجی است
تا کاربرد لیزردرمانی در مطب دندان‌پزشکی راه زیادی باقی است

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر