با تزریق فسفر رادیواکتیو، درد بیماران هموفیلی کاهش می‌یابد ۴ بهمن ۱۳۹۴

با تزریق فسفر رادیواکتیو، درد بیماران هموفیلی کاهش می‌یابد

کارشناس بیماری‌های خاص خراسان رضوی گفت: سال 94 برای اولین بار متخصصان و کارشناسان بیماران خاص در مشهد توانستند ماده فسفر رادیواکتیو را به بیماران هموفیلی دارای مشکل خونریزی مفصل تزریق کنند که مهمترین کارکرد این ماده زندگی بدون درد این بیماران تا 11 ماه پس از هر تزریق است.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سید محمدرضا حسینی یزدی با اشاره به این نکته که بیمارن هموفیلی مانند دیگر افراد زندگی عادی دارند، اظهار کرد: بیماران هموفیلی مانند همه انسان‌ها زندگی عادی خود را دنبال می‌کنند و حتی مراتب بالای علمی مانند پزشکی و مهندسی را کسب می‌کنند.

وی نخستین علائم بیماری هموفیلی در فرد را خونریزی غیرعادی دانست و گفت: هنگامی که فرد جهت کشیدن دندان خود متوجه خونریزی غیر عادی شده یا والدین در کودک دو یا سه ساله خود پس از افتادن دندان متوجه خونریزی غیر عادی داخلی شوند اولین علائم بیماری هموفیلی در فرد ظاهر شده است.

حسینی یزدی خونریزی داخل مفصل در بیمار را نشانه کمبود فاکتور انعقادی خون دانست و یادآور شد: کمبود فاکتور هشت در بیمار نشان بیماری هموفیلی نوع A بوده و کمبود فاکتور انعقادی 9 نشان بیماری هموفیلی نوع Bاست که دلیل عمده ابتلا به این بیماری ازدواج‌های فامیلی است.

کارشناس بیماری‌های خاص خراسان رضوی ادامه داد: در بیماران هموفیلی نوع AوB خونریزی مفصلی رخ می‌دهد که گاه مشاهده می‌شود بیمار در حین نوشتن یا دوچرخه‌سواری دچار خونریزی شدید درون مفصلی شده که همراه با درد بسیار است.

وی تصریح کرد: تلاش ما در تزریق فسفر رادیواکتیو کاهش درد و دفعات خونریزی در بیماران هموفیلی است که البته آموزش‌هایی نیز به این بیماران جهت کاهش شدت آسیب هنگام آغاز خونریزی از جمله استفاده از کیسه آب یخ، بالاگرفتن محل خونریزی از سطح بدن و دیگر موارد داده شده است.

یزدی به مجموعه سرور و آغاز به کار این مجموعه اشاره کرد و افزود: این مجموعه از سال 82 آغاز به کار کرده، اما تزریق فسفر رادیواکتیو از طریق مجموعه پزشکی هسته‌ای بیمارستان قائم(عج) مشهد در سال جاری آغاز شده است که تا کنون بر روی چهار بیمار انجام و نتیجه‌بخش بوده است.

کارشناس بیماری‌های خاص خراسان رضوی تعداد افراد کاندیدای تزریق این فاکتور در مشهد را 18 نفر دانست و یادآور شد: تمام تلاش ما در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان دومین دانشگاه تزریق‌کننده فسفر رادیواکتیو کاهش درد بیماران هموفیلی دارای خونریزی مفاصل است که پس از هر بار تزریق این ماده تا 11 ماه کاهش درد را تجربه خواهند کرد.


Tags: بیماران خاص, بیماران هموفیلی, دندان درد, دانشگاه علوم پزشکی مشهد
منبع:  ایردن | ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر