زیبنده نیست! فراوانی کپی‌کاری مقالات در ایران بالاست ۶ بهمن ۱۳۹۴

زیبنده نیست! فراوانی کپی‌کاری مقالات در ایران بالاست

دبیر کمیته علمی بیست و دومین «کنفرانس اپتیک و فوتونیک» و «هشتمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران» از کپی کردن مقالات انتقاد کرد و آن را زیبنده کشور ندانست.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر "رضا فرجی‌دانا" در مراسم شروع به کار این دو کنفرانس علمی که از امروز ششم بهمن‌ماه و به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه یزد گشایش یافته است، از این دانشگاه به خاطر برگزاری کنفرانس در شرایطی که دانشگاه‌ها به لحاظ مالی در مضیقه هستند، تشکر کرد.

وی با اشاره به مشکل خودکفا نبودن کنفرانس‌های علمی کشورمان همانند بسیاری از کشورهای دنیا، علت شکل نگرفتن این خودکفایی را سیاست برگزارکنندگان کنفرانس‌ها در کشور دانست؛ به نحوی که معمولاً این برنامه‌ها باید با یارانه دولتی و در شرایطی که در تامین این اعتبارات نیز مشکل وجود دارد، برگزار شوند.

فرجی دانا در ادامه به مقایسه تعداد مقالات واصل شده به دبیرخانه کنفرانس‌های سال‌های گذشته با امسال به عنوان یک معیار برای مقبولیت یک کنفرانس اشاره و اعلام کرد: در کنفرانس بیستم در شیراز 724 مقاله و در کنفرانس بیست و یکم در دانشگاه شهید بهشتی 730 مقاله دریافت شد ولی با توجه به رویکرد و سیاست جدید هیات مدیره انجمن مبنی بر دریافت بخشی از هزینه‌های ثبت‌نام در کنفرانس و ارسال مقاله که البته منجر به مشارکت مقالات با کیفیت‌تری شد که از شانس بالای انتخاب از سوی کمیته علمی برخوردار باشند، در کنفرانس دانشگاه یزد شاهد کاهش مقالات یعنی 377 مقاله بودیم.

وی اصرار بر تداوم این رویکرد برای کیفی‌تر شدن مقالات ارسالی به کنفرانس تاکید کرد و

ادامه داد: پس از ارزیابی کمیته داوران متشکل از 250 داور به سرگروهی 20 نفر که منجر به متوسط 3.5 داوری برای هر مقاله شد، 272 مقاله برای ارائه در کنفرانس بیست و دوم پذیرفته شد.

فرجی‌دانا با اشاره به رشد پذیرش مقالات در کنفرانس یزد به 72 درصد، تصریح کرد: این در حالی است که در کنفرانس‌های گذشته حدود 60 درصد مقالات برای ارائه پذیرش می‌شد.

وی افزود: در جریان سه روز برگزاری این کنفرانس 72 مقاله به صورت شفاهی در قالب 17 نشست ارائه خواهد شد و 200 مقاله نیز به دلیل عدم برخورداری از ماهیت عرضه‌ی شفاهی، به شکل پوستر ارائه می‌شوند.

وی از عمده تفاوت‌های این کنفرانس در مقایسه با دوره‌های گذشته به انتخاب یک سخنران مدعو برای هر نشست ارائه مقاله و نیز دریافت گواهی اصالت مقاله همانند بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی در راستای اخلاق‌مداری در عرصه علمی اشاره کرد.

به گفته‌ی وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری متاسفانه در جغرافیای دنیا، کشور ایران به لحاظ مسئله کپی مقالات، نزدیک به فراوانی بالا شده که این زیبنده کشور اسلامی ما نیست.

فرجی‌دانا در پایان نیز با اشاره به همزمانی برگزاری این کنفرانس با هشتمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران، از برگزاری نشست صنعتی برای طرح توانمندی‌ها و نیازهای صنعت اپتیک و فوتونیک کشورمان برای اولین بار خبر داد.

دکتر "محمدصالح اولیاء" رئیس دانشگاه یزد نیز در این کنفرانس با اشاره به ماموریت‌گرا شدن آموزش عالی، از تعیین محورهایی برای توسعه براساس سند جامع آموزش عالی کشور و محورهای توسعه استان خبر داد و گفت: متاسفانه اپتیک و فوتونیک در اولویت دانشگاه یزد قرار دارد ولی به لحاظ قابلیت‌های بالای برخی دانشکده‌ها مانند دانشکده‌های برق و مکانیک دانشگاه یزد امیدواریم در این حوزه ورود موثرتری داشته باشند.

وی به وعده‌ی وزیر ارتباطات در سفر به یزد مبنی بر ایجاد مرکز تحقیقات فیبر نوری در دانشگاه یزد با توجه به قابلیت‌های موجود در استان یزد در تولید فیبرهای نوری اشاره کرد و گفت: وزیر در نشستی که در دانشگاه یزد برگزار شد همچنین در مورد تامین زیرساخت‌های این مرکز از سوی مرکز تحقیقات مخابرات قول مساعد داد که تاکنون عملی نشده ولی امیدواریم برگزاری این کنفرانس آمادگی دانشگاه را برای پذیرش این نقش بالاتر ببرد.


Tags: قانون کپی رایت, مقالات علمی
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر