منشور اخلاقی؛ امیدواریم توسط انجمن‌ها تهیه شود ۷ بهمن ۱۳۹۴

منشور اخلاقی؛ امیدواریم توسط انجمن‌ها تهیه شود

افتتاحیه چهارمین کنگره اخلاق پزشکی و اخلاق پرستاری، بعد از ظهر روز گذشته در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم، چهره‌هایی مانند باقر لاریجانی، علیرضا زالی، ایرج فاضل، پروفسور علیرضا یلدا، غلامعلی عکاشه و دیگر اساتید برجسته کشور حضور داشتند و از دغدغه‌های اخلاقی حوزه‌های خود گفتند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

یش از افتتاحیه، کمیته انجمن‌های پزشکی طی جلسه‌ای، نوآوری‌های خود را در زمینه اخلاق پزشکی اعلام کردند. علی نوبخت در این رابطه گفت: «برای رعایت بهتر اخلاق پزشکی در حوزه‌های مختلف پزشکی، اعضای انجمن‌های پزشکی طی یک تفاهمنامه با سازمان نظام پزشکی کشور، پیشنهاد کردند خود انجمن‌ها نیز در قالب آموزش و نظارت بتوانند روی اخلاق پزشکی حوزه خود تمرکز داشته باشند. هرچند این کار باری از دوش نظام پزشکی برنمی‌دارد، اما انجمن‌ها می‌خواستند خود روی پزشکان حوزه‌ نظارت داشته باشند.»

در همین زمینه، غلامعلی عکاشه به عنوان نماینده انجمن ارتوپدی ایران گفت: «پس از امضای تفاهم‌نامه، انجمن ارتوپدی دست با برگزاری جلسات متعدد در عرض یک سال، 23 پرونده پزشکی را بررسی کرد. جالب اینجا بود که بیشتر شکایات پزشکی، به حوزه درمان مربوط نبود، بلکه رفتار پزشک را چه با بیمار و چه با پرستار شامل می‌شد.»

دکتر محمدعلی صدقی گیلانی نیز، به عنوان نماینده انجمن اورولوژیست‌ها ایده دیگری برای ارائه داشت. وی گفت: «با توجه به ماهیت حوزه ما، با نوآوری‌های پزشکی مانند اهدای اسپرم، اهدای جنین، بیماری‌های عفونی تناسلی ناشی از روابط خارج از چارچوب خانواده و تخلفات پزشکی روبه‌رو هستیم. انجمن اورولوژی سالانه با انتخاب یک پزشک از این حوزه و تقدیر از آن، تلاش می‌کند انگیزه پزشکان را برای رعایت بیشتر موارد اخلاقی افزایش دهد.»

این دست‌آوردها تنها برای یک انجمن نبود و سید احمد جلیلی، به عنوان نماینده انجمن روانپزشک‌ها نیز حرف‌هایی برای گفتن داشت: «بیش از هفت سال طول کشید تا متخصصین رشته روانپزشکی توانستند با بررسی ایده‌های داخلی و برنامه خارجی یک منشور اخلاقی برای پرشکان روانپزشک تدوین کنند. این منشور اکنون به چاپ رسیده و در اختیار همه فعالان این حوزه به عنوان یک دستورالعمل قرار گرفته است. امیدواریم باقی انجمن‌ها نیز با مطالعه حوزه خود بتوانند منشور اخلاقی رشته مربوط را تهیه کنند.» در این جلسه، یادآور نیک‌روش، رئیس بورد تخصصی پرستاری نیز سخنان جالبی مطرح کرد. وی گفت: «ما پرستاران در این حوزه عملکرد خوبی نداشته‌ایم و این حقیقت را باید بیان کنیم. این موضوع می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. اما باید در نظر داشت، درمان بیمار، یک امر گروهی است و پرستاران در انجام وظیفه کمی دست‌تنها هستند.»

دکتر ایرج فاضل نیز در پاسخ به سخنان نیک‌روش گفت: «متاسفانه به پرستاران کشور خوب رسیدگی نکرده‌ایم و باید نسبت به این قشر حساس باشیم. تعداد پرستاران نسبت به نیاز موجود بسیار کم است و شاید علت خیلی از نارضایتی‌ها همین باشد.»

دکتر علیرضا زالی نیز طی سخنانی در مراسم افتتاحیه درباره اخلاق زیستی صحبت کرد و گفت: «تا پیش از این، اخلاق پزشکی، تنها به اخلاق حرفه‌مندی مربوط می‌شد، اما اکنون به اخلاق زیستی و مسئله‌ای کاملاً بزرگ‌تر تبدیل شده است. بحث سلول‌های بنیادی، انجماد جنین، درمان‌های جدید سرطان، شیوه برخورد با انتهای حیات بیماران، همگی از جمله مسائلی هستند که با پیشرفت علوم، در حوزه اخلاق پزشکی مطرح می‌شوند و باید مورد بررسی قرار بگیرند.» رئیس سازمان نظام پزشکی کشور، حلقه مفقوده نظام سلامت را در کشور، حکمت دانست و همچنین در سخنان خود از رسانه‌ها خواست موارد قلیل خطای پزشکی را بزرگنمایی نکنند تا فضای امنی برای پزشکان فراهم شود. وی در ادامه افزود: «امنیت پزشکان نیز یکی دیگر از دغدغه‌های موجود است. تهاجم‌هایی که اخیراً به برخی از بیمارستان‌ها و کارکنان آن شده است، امنیت و در نتیجه کارکرد کادر پزشکی را کم می‌کند.»

دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و ریاست کنگره اخلاق پزشکی نیز، طی سخنانی از برنامه‌های راهبردی گفت: «دانش و عمل دو عامل اصلی در پزشکی است. اما زمانی که بین این دو فاصله می‌افتد، خطاهای اخلاقی رخ می‌دهد. باید دید در کشور تا چه اندازه دانش و عمل ما به هم نزدیک هستند تا فهمید اخلاقیات تا چه اندازه رعایت می‌شود.» وی از برنامه‌ریزی‌های راهبردی در شورای اخلاق خبر داد و گفت: «این برنامه‌ریزی از 15 سال گذشته انجام شده که ثمرات بسیار زیادی هم داشته است. در این برنامه، به میراث گذشته، آموزش بهتر نسل جدید و دستیابی به اسناد مصوب ملی توجه شد. ما با این برنامه‌ریزی در تلاش هستیم معرفت را به عمل نزدیک کنیم. حسن ایجاد شورای عالی برنامه‌ریزی این است که گروه‌های مختلف پزشکی می‌توانند مسائل خود را مطرح کنند و دانشگاه‌ها دستورالعمل‌های خود را تدوین کنند.» لاریجانی در انتهای سخنان خود، از آینده اخلاق گفت و عنوان کرد: «علاوه بر PhD اخلاق پزشکی، فلوشیپ‌های تخصصی اخلاق هم باید تشکیل شود.»


Tags: اخلاق پزشکی, اخلاق حرفه ای, منشور اخلاقی
منبع:  سپید
مطالب مرتبط:  برگزاری دوره های اخلاق پزشکی اساتید از برنامه‌های معاونت آموزشی است
دندان‌پزشکان می‌توانند دوره‌های تخصصی اخلاق بگذرانند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر