ابزار کوچک دستی؛ تصاویری دقیق برای جراحان فراهم می‌کند ۷ بهمن ۱۳۹۴

ابزار کوچک دستی؛ تصاویری دقیق برای جراحان فراهم می‌کند

یک میکروسکوپ مینیاتوری دستی به اندازه یک قلم به جراحان اجازه خواهد داد تا سطوح سلولی را در اتاق عمل مشاهده کرده و جایی که باید بریدن تومور برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و حفاظت از سلول‌های سالم متوقف شود را مشخص می‌کند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

فناوری جدید که توسط مهندسان مکانیک دانشگاه واشنگتن با همکاری دانشگاه استنفورد و موسسه عصبی Barrow ساخته شده، تصاویر کیفیت بالا را با سرعتی بالاتر از دستگاههای کنونی ارائه می‌کند.

محققان انتظار دارند سال آینده آزمایش این دستگاه را به عنوان یک ابزار غربالگری سرطان در تنظیمات بالینی آغاز کنند.

یک میکروسکوپ مینیاتوری با وضوح بالا برای شناسایی تغییرات در سطح سلولی می‌تواند در کلینیک‌های پوست یا دندان برای ارزیابی بهتر اینکه کدام ضایعات یا خال‌ها عادی بوده و کدام یک باید نمونه‌برداری شوند، به کار گرفته شود.

این میکروسکوپ از یک رویکرد نوآورانه موسوم به میکروسکوپ دو کانونی دو محوره برای روشن کردن و مشاهده واضحتر بافت مات استفاده می‌کند.

این فناوری می‌تواند تا نیم‌میلیمتر زیر پوست را که بیشتر انواع سلول‌های سرطانی از آنجا سرچشمه می‌گیرند، با جزئیات نمایش دهد.

میکروسکوپ مذکور همچنین از شیوه‌ای موسوم به اسکن خطی برای تسریع فرآیند جمع‌آوری تصویر استفاده می‌کند.

سرعت تصویربرداری بطور خاص برای دستگاههای دستی که باید با لرزش‌های دست انسان در زمان استفاده از آن نیز کنار بیاید، بسیار اهمیت دارد. اگر سرعت تصویربرداری پائین باشد، تصاویر مات خواهند بود.

محققان امیدوارند پس از آزمایش عملکرد میکروسکوپ به عنوان یک ابزارغربالگری سرطان بتوان آن را در عمل‌های جراحی و سایر فرآیندهای کلینیکی در دو تا چهار سال آینده استفاده کنند.

این جزئیات در مجله Biomedical Optics Express منتشر شده است.


Tags: جراحی دهان, سرطان دهان
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر