حفظ امنیت پزشکان؛ بسیار استراتژیک است ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

حفظ امنیت پزشکان؛ بسیار استراتژیک است

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه اگر شاخص های سلامت در جامعه ای رو به افول باشد بهره وری اقتصادی وجود نخواهد داشت ؛گفت : هر نوع تخصیص بودجه در نظام سلامت سرمایه گذاری محسوب می شود که نیاز به طراحی مستمر و پایدار دارد.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر علیرضا زالی رئیس کل این سازمان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز در محل این سازمان برگزار شد اظهار داشت :نگاهی به تحقق بودجه های سلامت در سال 94 و حجم بالای مطالبات موجی از نگرانی را در بین جامعه پزشکی ایجاد کرده است که برای رفع این معضل چاره ای جز افزایش اعتبارات نداریم.

وی با اشاره به افزایش بار بیماری های غیرواگیر و نوظهور و همچنین حرکت جامعه به سوی جمعیت سالمندی افزود: تمامی این موارد هر ساله زمینه گران تر شدن سلامت را فراهم می کند و باید از ساز و کارهایی استفاده شود که بودجه مترتبه بر اساس شرایط خاصی شکل گیرد.

وی با بیان اینکه برای سال آتی دو نگرانی وجود دارد ،گفت: باید کسری اعتبارات در سال 95 به صفر برسد و دیگر آنکه تخصیصها تحقق پیدا کند.

به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی علیرغم تمامی تلاشهای صورت گرفته در سال 94؛ تخصیص ها حداقل بوده که برای سال آتی باید بودجه به گونه ای طراحی شود که نقدینگی نگران کننده کسری ها را پوشش دهد.

رشد اعتبارات سلامت از معدل امسال بالاتر باشد

زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مجلس و دولت در خصوص رشد اعتبارات سلامت همگام و همکلام هستند خاطرنشان کرد :رشد اعتبارات سنواتی سلامت باید از معدل امسال بالاتر باشد .

وی افزود :رشد اعتباری حمایتی از بیمه های پایه نیز باید مفصل باشد و منابع جدید مانند مالیات بر سیگار خلق شود.

وی با تاکید براینکه دو دهه است که رشد حداقلی اعتبارات را شاهد هستیم اضافه کرد :در واقع میزان رشد پایین تر از شاخص تورمی بوده  و در فضای فعلی باقی مانده باید کمک کرد تا اعتبارات عمومی سلامت افزایش یابد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص طرح تحول اذعان داشت : از طریق مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی به عنوان یک ناظر بی‌طرف به نقد و تحلیل طرح تحول سلامت می‌پردازیم و درحال حاضر مشغول جمع کردن گزارشات میدانی در این خصوص هستیم تا بتوانیم نکات مثبت و منفی را با نگاهی منصفانه و تحلیل کارشناسانه از طرح تحول ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه بودجه سال 94 برای وزارت بهداشت در حدود 4 هزار و 500 میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که تا اکنون حدود 300 میلیارد تومان آن محقق شده است.؛ خاطرنشان کرد : خیلی از بودجه‌هایی که روی کاغذ مطرح شده  هنوز عملیاتی نشده است از این رو کار میدانی را برای بررسی و ریشه یابی انجام می‌دهیم.

زالی با بیان اینکه  تحلیل ها باید بر سه محور استوار باشد ابراز داشت : برای طرح تحول سلامت و تحقق مداخلات ,بودجه پایدار تامین شود ؛ صیانت از منافع بخش خصوصی در حوزه سلامت انجام شده و   حرمت جامعه پزشکی به عنوان بازیگران عرصه سلامت حفظ شود.

ضرورت در نظر گرفتن سهم مناسب سلامت در سبد عمومی بودجه کشور

زالی با بیان اینکه در سبد عمومی بودجه کشور، سهم قابل توجهی باید برای سلامت در نظر گرفته شود، گفت: متاسفانه ایران در میان کشورهای اطراف چون آسیای جنوب شرقی سهم کمتری را از این مهم داراست و باید تجدید نظر صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بارها در طرح تحول نظام سلامت اعلام کردیم که به عنوان ناظر بی طرف آمادگی نقد و تحلیل آن را داریم و با کمک هیات رئیسه مجمع سازمان نظام پزشکی به عنوان رکن مستقل تاثیرگذار، در حال انجام مطالعات میدانی در خصوص نقاط مثبت، منفی و غیره طرح تحول با نگاه کارشناسی و منصفانه هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با گلایه از اینکه بسیاری از بودجه های روی کاغذ عملیاتی نشد، ابراز داشت: در طرح تحول همیشه دچار نگرانی هایی از جمله تحقق بودجه مستقل و با ثبات برای طرح، حفظ حرمت جامعه پزشکی به عنوان بازیگران اصلی حوزه سلامت و صیانت از منافع بخش خصوصی به خصوص در بخش سرپایی و عدم آسیب به بخش خصوصی هستیم.  

برخی از نهادهای بیمه ای عملا در اجرای کتاب تعرفه ها همکاری نکردند

وی با ابراز تاسف از عقب افتادگی کارانه ها و مالیات ها چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: متاسفانه علی رغم افزایش حجم مطالبات پزشکی و افزایش کار پزشکان و پرستاران این عقب فتادگی ها هنوز جبران نشده است.

به گفته زالی برخی از نهادهای بیمه ای عملا در اجرای کتاب جدید تعرفه ای همکاری لازم را نداشته و حتی تلاش به تغییر برخی از قسمت ها داشتند و همین مسائل عملا موجب ایجاد کسورات در اسناد بیمارستانی شد.

وی با تاکید بر اینکه کارشکنی های پیچیده ای در مقابل اجرای کتاب تعرفه ها صورت گرفت، افزود: برخی از تحرکات، به بخشی از اصول این کتاب خدشه وارد کرد، در این زمینه با وزارت بهداشت و اعضای شورای عالی بیمه برای صیانت از حقوق جامعه پزشکی نشست هایی را برگزار و آن ها را مجاب کردیم اما باز هم در برخی جاها این مهم اجرا نشد این در حالی است که باید پرداخت ها به هنگام باشد تا بتوانیم جامعه پزشکی را تمشیت کنیم.

با انجماد تعرفه ها به مردم خدمت نمی کنیم

رئیس کل سازمان نظام نظام پزشکی با اشاره به جلوگیری از رشد تعرفه ها در سال های گذشته ، اظهار داشت: سالیان سال است که این تصور وجود دارد که با انجماد تعرفه ها به مردم خدمت می کنیم در حالیکه با توجه به اینکه مولفه های اقتصادی قابل تعریف هستند، این کار تحمیلی به مردم و جامعه پزشکی محسوب می شود.

وی ادامه داد: از سال گذشته شیب مناسبی را در این خمصوص آغاز کردیم و طبق پیش بینی ها با گذشت 5 سال، قیمت های حوزه سلامت واقعی خواهد شد مگر آن که در جریان این فرآیند اختلال ایجاد شود که در این صورت قیمت گذاری در سال های بعد با پیچیدگی بیشتر و حتی ترویج دوباره زیرمیزی روبرو خواهد شد.

زالی در خصوص مطالعه میدانی صورت گرفته در بیمارستان های خصوصی مبنی بر عدم پرداخت وجهی ازطرف بیمار و یا تخفیف در پرداخت وی، اذعان داشت: این مطالعات نشان می دهد در یک سال مالی، بیمارستان های خصوصی به طور متوسط 5/1 تا 2 میلیارد تومان عقب هستند.

وی اضافه کرد: وظیفه سازمان های بیمه گر باید تلاش در جهت جذب بیمارستان های خصوصی باشد در غیر این صورت این مهم سرکوب تعرفه ای محسوب می شود.

به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی، وزیر رفاه در تلاش برای رفع نقص بودجه است و در این زمینه مجلس، اعضای کابینه، وزارت رفاه و  غیره باید یاری دهنده باشند در غیر این صورت عدم وجود بیمه ای قوی در کشور، خسران مردم را در پی خواهد داشت.

متعجب از انتشار حکم دادگاه بدوی کشیدن بخیه صدرا هستیم

وی انتشار حکم دادگاه بدوی کشیدن بخیه‌های صدرا را خلاف قانون عنوان کرد و گفت: از انتشار آن متعجب هستیم، توصیه من به پزشک، درخواست استیناف و تجدید نظر است؛ چراکه در این پرونده تنها 10 هزار تومان نصیب پزشک معالج می شد که آن هم با چند ماه عقب افتادگی پرداخت می شد.

زالی با تاکید بر اینکه باید پکیج بودجه ای جداگانه در قانون ششم توسعه در نظر گرفته شود، گفت: برای جلوگیری از بروز چنین وقایعی، بیمه ها باید در حدی از کفایت هزینه های بیماران را پوشش دهند تا مراجعان نگران تامین هزینه درمان خود نباشند، اختیارات مالی به مسئولین در شیفت شب چون سوپروایزر تفویض شود تا با قضاوت خود کار بیماران را انجام دهند و بعدا مورد مواخذه و کسر از حقوق قرار نگیرند و در بودجه سال آینده پکیج اعتباری مجزا برای پوشش مصدومان حوادث در نظر گرفته شود. 

نامه مجدد به شورای عالی امنیت برای تامین امنیت پزشکان

وی در خصوص ارسال  نامه ای از سازمان نظام پزشکی به شورای عالی امنیت خاطرنشان کرد: از آن زمان که این نامه نوشته شده تاکنون هیچ پروتکل عملیاتی که شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به نامه ما داده باشد، نداشته‌ایم؛ اما مجددا قرار است نامه‌ای به شورای عالی امنیت بنویسیم و در آن مدل‌های مدنظر خود برای تامین امنیت پزشکان را شرح دهیم.

رییس سازمان نظام پزشکی درباره اینکه مطالبات این نامه، اظهار کرد: خواسته ما حفظ امنیت و تامین امنیت پزشکان در سراسر کشور به ویژه مناطق مرزی و کمتر برخوردار است؛ چرا که در این مناطق حفظ امنیت پزشکان بسیار استراتژیک است و باید کارکنان ما در محلی امن فعالیت کنند و این فضا نباید خدشه‌دار شود.

وی با بیان اینکه البته کشور ما کشور امنی است و این به این معنا نیست که وضعیت ناامنی در کشور وجود داشته باشد، گفت: موارد متعددی به گوش ما می‌رسد که پزشکان و همکاران ما در شرایط ناامنی هستند. چندی پیش خانمی مجرد در تماس با بنده مشکلاتی را مطرح کرده که ما نیز برای جابجایی این فرد با دانشگاه علوم پزشکی رایزنی کردیم. متاسفانه حوادثی در سوسنگرد، چابهار و ... رخ داده که تنها بخشی از این حوادث رسانه‌ای می‌شود و بخش قابل توجهی از آن رسانه‌ای نمی شود.

زالی با تاکید بر اینکه امنیت جامعه پزشکی مطالبه ماست، گفت: امسال این آمادگی را داریم تا پس از ارسال نامه به شورای عالی امنیت ملی، در جلسه‌ای پروتکل‌های امنیتی خود را نیز تشریح کنیم.

به دنبال این نیستیم که تنها پزشکان وارد مجلس شوند

وی درباره فعالیت پزشکان در انتخابات مجلس، اظهار کرد: ما به دنبال این نیستیم که تنها پزشکان وارد مجلس شوند بلکه ما یک مانیفست و برنامه‌ای داریم که اگر هر یک از پزشکان یا نامزدهای انتخابات به آن پایبند باشند، مورد حمایت ما قرار خواهند گرفت.

رییس کل سازمان نظام پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا بناست از لیستی در انتخابات مجلس حمایت کنید یا خیر؟ گفت: ما از هیچ لیستی در انتخابات حمایت نخواهیم کرد و شان سازمان و مردم نیز این نیست. ما امسال بنا داریم تا جامعه پزشکی حضور پرشوری در انتخابات داشته باشد و به نظام پزشکی استان‌ها این اختیار را داده‌ایم تا افرادی که با مانیفست تدوین شده در سازمان نزدیکی دارند را برای حمایت انتخاب کنند اما لیستی به آنها نخواهیم داد.

وی درباره اینکه آیا از پزشکان رد صلاحیت شده از هیات‌های اجرایی باخبر هستید یا خیر؟ گفت: آمار این افراد به دست ما رسیده اما منتظر تایید صلاحیت نهایی نمایندگان هستیم.

زالی افزود: اگر در سطح کشور یک پزشکی مورد تایید سازمان نظام پزشکی و محبوب مردم باشد، از حمایت‌های ما نیز بهره‌مند خواهد شد، اما این حمایت همان‌طور که گفتم به معنای ارائه لیست یا پشتیبانی ویژه از یک نامزد نخواهد بود.

نباید برخی از هیجانات به جایگاه ا جامعه پزشکی آسیب بزند

وی با اشاره به اینکه در هر جامعه ای گروه های مرجعی تعریف شده اند که اصالت و صیانت از این گروه ها ترویج یک فرهنگ عمومی را به دنبال خواهد داشت: گفت: مطالعات اخیر حاکی از آن است که پزشکان کماکان جزو گروه های زبده مرجع محسوب می شوند و نگاه مردم به جامعه پزشکی توام با احترام است که این مهم وظیفه سنگینی است که باید با خود پالایشی و خود مراقبتی با وجود ظرفیت های موجود در جامعه پزشکی از آن حفاظت کرد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اعلام اینکه در سه ماه اخیر کمتر از 30 درصد از تعارضات به جامعه پزشکی رسانه ای شده است، خاطرنشان کرد: رسانه ها باید برای تعامل و تلطیف میان جامعه عمومی و گروه های مرجع کمک کنند و نباید برخی از هیجانات به جایگاه این جامعه آسیب بزند.

به گفته وی حدود 95 میلیون مداخله تشخیصی، درمانی و بستری در یک سال اخیر در تهران صورت گرفته و 6 هزار و 400 نوع خدمت در حوزه سلامت به مردم ارائه شده است و منطقی است که در چنین فضای بزرگی، خطایی هم بروز کند هر چند که در صورت محرز شدن خطا باید به صورت منطقی به آن رسیدگی شود تا حق مردم تضییع نشود. 


Tags: سازمان نظام پزشکی, امنیت پزشکان, تعرفه پزشکی
منبع:  سازمان نظام پزشکی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر