مدرک جراحی فک و دهان؛ نباید به دندان‌پزشکان داده شود ۲۰ بهمن ۱۳۹۴

مدرک جراحی فک و دهان؛ نباید به دندان‌پزشکان داده شود

دکتر سید مهدی موسوی‌زاده یک فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی است که دل پردردی از دخالت‌های بی‌شمار افراد فاقد دانش در حوزه تخصصی خود دارد. وی با اشاره به اینکه این افراد به راحتی در تبلیغات، به مردم دروغ می‌گویند و خود را متخصص معرفی می‌کنند، می‌گوید: «درحالی که هیچ مدرک تخصصی در زمینه زیبایی ندارند و با سوءاستفاده از اعتماد مردم انبوهی از مشکلات، شکایات و عوارض جراحی به بار می‌آورند.»

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر موسوی‌زاده که یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، می‌گوید: «مرزهای میان رشته‌ای در کوریکلوم‌های آموزشی کاملا مشخص شده، اما افرادی با سوءاستفاده از نفوذ خود در لایه‌های فوقانی وزارت بهداشت، براساس تشخیص و منفعت خود، کوریکلوم‌ها را دستکاری می‌کنند و این اتفاق امروز به یک روال عادی تبدیل شده است.» وی می‌افزاید: «حتی اگر در جایی توان دست بردن در کوریکلوم‌ وجود نداشته باشد، مرزبندی‌ها اجرا نمی‌شود و باز براساس منفعت شخصی عمل می‌شود که درنهایت دود آن به چشم مردم می‌رود.»
این فوق تخصص جراحی پلاستیک به قانونی که حدود 80 سال پیش در مجلس شورای ملی به تصویب رسیده اشاره می‌کند و می‌گوید: «طبق قانون مذکور، کسی که پزشک عمومی است، می‌تواند هرکاری انجام دهد، بدون اینکه دچار مشکل شود. از طرفی در همین قانون دندانپزشکان را به‌عنوان پزشک شناسایی نکرده‌اند اما امروز به آنها مدرک جراحی فک و دهان می‌دهند.»
وی تصریح می‌کند: «از آنجاکه گروه‌های علمی به صورت دقیق و با جزئیات بهترین نحوه درمان و تشخیص را انجام می‌دهند، باید آنها را طوری تربیت کنیم که با دید منافع ملی به این قضایا نگاه کنند. درواقع اگر از منافع برخی افراد خاص چشم‌پوشی کنیم، می‌توانیم مرزهای بین رشته‌ای را به صورت دقیق ترسیم کنیم.» این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می‌دهد: «همچنین باید در این مسیر ضمانت اجرایی مقتدری وجود داشته باشد تا مانع از درمانگری افراد فاقد صلاحیت شود.»


Tags: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی, جراحی فک و صورت
منبع:  ایردن | سپید

بازگشت به فهرست


دکتر احمد باقری ثانی | Bagheri sani
هشتاد سال پیش دندانپزشکی وجود نداشت. الان برای گرفتن مدرک جراحی فک و صورت گذراندن 6 سال دوره عمومی که دکترای حرفه ای است و سپس یک دوره تخصصی 6_5 ساله لازم هست. گاهی وقتها دندانپزشک زودتر از پزشک به وجود برخی بیماریها پی می برد. این مقایسه بسیار نادرستی است که 80 سال پیش با امروز مقایسه شود.
نام گفتاورد
دکتر حسین شاهون | Shahoon
آقای محترم!
یا شما با این رشته اشنایی ندارید یا خودتان رابه راه دیگر زده اید!
آنقدر درارزیابی و درمان بیمارانی که به غلط به شماها مراجعه می کنند موربیدیتی ومورتالیتی دیده می‌شود که حد وحساب ندارد. به علت بی‌سوادی، فقط طفره می روید وحرف اسلاف خود را می‌زنید. این شماها هستید که نباید دست به صورت مردم بزنید! ضمنا حتی یک دندان‌پزشک عمومی معمولی حداقل پنجاه درصد طب را می‌داند ولی یک پزشک عمومی وحتی خود شماها هیچ از دندان پزشکی نمی دانید، در حالی که این دانش پایه درمان هرگونه جراحی بر روی صورت می باشد.
اگر حرف حسابی و دور از جنجال و تبلیغات داشته باشید، می‌توانیم دریک جمع علمی آن را عملا نشان دهیم.
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر