فناوری کمکی؛ ضروری‌ترین‌ها در زندگی ناتوان‌ها کدامند ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

فناوری کمکی؛ ضروری‌ترین‌ها در زندگی ناتوان‌ها کدامند


سازمان جهانی بهداشت یک بررسی جهانی را آغاز کرده است تا نقطه نظرات متفاوت درباره ضروری‌ترین و مفیدترین فناوری کمکی مانند سمعک و صندلی چرخ‌دار را گردآوری کند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

این بررسی برای تدوین اولین فهرستی به کار می‌رود که سازمان جهانی بهداشت برای تهیه ضروری‌ترین فناوری کمکی قرار است در اختیار دولت‌ها بگذارد.

دولت‌ها می‌توانند از این فهرست برای اولویت‌بندی 50 محصول مهم‌تر کمکی استفاده کنند و از این طریق قدمی برای بهبود زندگی سالمندان و افراد ناتوان بردارند.

این وسایل قابل‌استفاده برخی با فناوری پیچیده و برخی با فناوری ساده برای نسلی در کشورهای ثروتمند و با درآمد متوسط که پیشرفت‌های پزشکی باعث شده تا بیشتر عمر کنند به‌صورت یکی از ضروریات زندگی درآمده است.

همین وسایل را باید افراد ناتوان یا کم‌توان هم به کار برند تا بتوانند به‌صورت مستقل در جوامعی که در آن زندگی می‌کنند، مشارکت داشته باشند.

واقعیت اما این است که این وسایل همه‌جا در دسترس نیستند. بر اساس تخمین سازمان جهانی بهداشت به دلیل گرانی و کمبود آگاهی و کمبود دسترسی تنها یک نفر از هر 10 نفر نیازمند به این وسایل دسترسی دارند.

برای پایان دادن به این وضعیت سازمان به دنبال ترتیب دادن نظرسنجی است تا بتواند با کمک نظرات مردم و مشورت کارشناسان ضروری‌ترین و مفیدترین فناوری‌های کمکی را اولویت‌بندی کند.

این فهرست مشابه فهرست این سازمان درباره داروهای ضروری است. این فهرست درواقع ابزاری در دست دولت‌ها است تا بتوانند 50 قلم از مهم‌ترین این وسایل را برای مردم خود تهیه کنند و از آن مهم‌تر بتوانند شرایط زندگی افراد سالمند و ناتوان خود را بهبود بخشند.


Tags: سازمان بهداشت جهانی
منبع:  ایردن | سپید

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر