پول سلامت؛ به طرف درست سرازیر نشد ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

پول سلامت؛ به طرف درست سرازیر نشد

دکتر مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و وزیر اسبق بهداشت گفت: "در هیچ جای دنیا فاصله درآمد بین پزشک و سایر کادر درمانی به اندازه ایران نیست، گفت: کجای دنیا پزشک ۵۰ برابر سایر گروه های غیرپزشک درآمد دارد؟ بی عدالتی نمی تواند نظم ایجاد کند و من ضد پزشک نیستم بلکه مخالف بی عدالتی هستم. این اعتدال نیست که دو نفر با دو سواد برابر، یکی ۱۰۰ میلیون و دیگری ۲ میلیون درآمد داشته باشد."

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

وزیر اسبق بهداشت با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا فاصله پرداختی بین پزشک و پرستار به اندازه ایران نیست، اظهار داشت: چرا یک پزشک در بخش دولتی ۱۵۰ میلیون و پرستار ۲ میلیون می گیرد.

دکتر مسعود پزشکیان در همایش روز پرستار که در برج میلاد برگزار شد، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی دو کار در حوزه سلامت انجام داد که اجرای درست آنها می تواند به ارتقاع نظام سلامت منجر شود.

وی از اختصاص ۱۰ درصد قانون هدفمندی برای سلامت فقرا و محرومان و همچنین یک درصد ارزش افزوده برای بهداشت و درمان روستائیان و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر به عنوان ۲ اقدام مجلس شورای اسلامی نام برد و گفت: متاسفانه در دولت گذشته، این ۱۰ درصد را ندادند.

وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم به سلامت نگاه ویژه ای دارد، تاکید کرد: دولت آقای روحانی برای سلامت پول گذاشت اما در اجرا، کاری انجام دادند که این پول به طرف کسانی سرازیر شد که نمی بایست سرازیر می شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه مجری قانون باید قانون را اجرا کند، افزود: در جامعه ای که مجری قانون نخواهد قانون را اجرا کند، چه انتظاری می توان از اجرا شدن قوانین داشت؟

وی با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا فاصله درآمد بین پزشک و سایر کادر درمانی به اندازه ایران نیست، گفت: کجای دنیا پزشک ۵۰ برابر سایر گروه های غیرپزشک درآمد دارد؟

پزشکیان با اعلام اینکه پزشکان در بخش دولتی ۱۵۰ میلیون درآمد ماهانه دارند، افزود: این در حالی است که پرستار در همان بخش دولتی ۲ میلیون دریافت دارد.

وی به کشور فرانسه اشاره کرد و گفت: در فرانسه یک پزشک در بخش دولتی ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار یورو درآمد دارد و پرستار همان بخش ۶۰ تا ۷۰ هزار یورو دریافتی دارد.

وی ادامه داد: از نظر علمی ادامه این روند دولت را با مشکلات بزرگی مواجه خواهد کرد به طوری که در حال حاضر نیز ۶ ماه است که پول سیستم سلامت را نتوانسته اند پرداخت کنند.

پزشکیان افزود: اگر همه پول دولت به سیستم سلامت واریز شود، با این شرایط باز کم می آورد.

وی گفت: بی عدالتی نمی تواند نظم ایجاد کند و من ضد پزشک نیستم بلکه مخالف بی عدالتی هستم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه من طرفدار دولت هستم، تصریح کرد: اما این اعتدال نیست که دو نفر با دو سواد برابر یکی ۱۰۰ میلیون و دیگری ۲ میلیون درآمد داشته باشد.

پزشکیان با بیان این مطلب که کار پرستاری قابل قیمت گذاری نیست، اظهار داشت: من می دانم که جامعه پرستاری برای پول دعوا نمی کند بلکه این دعوا برای بی عدالتی است که می بایست این بی عدالتی حذف شود.

وزیر اسبق بهداشت در پایان گفت: ما به دنبال اجرای پرداخت عادلانه در نظام سلامت هستیم و در قبال آن با کسی هم معامله نخواهیم کرد.Tags: نظام سلامت, نظام پرستاری, کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
منبع:  ایردن | مهر
مطالب مرتبط:  بهداشت و درمان ما؛ الگوی تمام‌عیار بی‌عدالتی در دنیاست

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر