پذیرش پزشکی؛ جذب فرد ۱۸ساله درست نیست ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

پذیرش پزشکی؛ جذب فرد ۱۸ساله درست نیست

دکتر ایرج فاضل رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران گفت: در حال حاضر پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در کشور ما به این صورت است که جوانان ۱۸ ساله پس از پایان دوره دبیرستان وارد آزمونی به نام کنکور می شوند که اگر نمره لازم را بیاورند وارد رشته های پزشکی می شوند؛ این در حالی است که آنها هیچ برداشت درستی از رشته پزشکی و مشکلات آن ندارند.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران، گفت: به رغم اینکه پرستاران تعیین‌ کننده‌ ترین نقش را در پزشکی و بهبود بیماران دارند، اما به خوبی به آنها نرسیده‌ایم.

دکتر ایرج فاضل روز سه شنبه در نشست خبری هیئت رئیسه مجمع انجمن های پزشکی در خصوص فاصله درآمدی پرستار و پزشک اظهار داشت: فاصله درآمدی را باید با کل جامعه پزشکی در نظر بگیریم چرا که ممکن است حتی پزشکی باشد که در آمدی کمتر از پرستار داشته باشد. ما به پرستاران با اینکه بزرگترین و تعیین‌کننده‌ترین نقش را در پزشکی و بهبود بیماران دارند به خوبی نرسیده‌ایم.

وی در ادامه بر لزوم بازنگری در آموزش پزشکی تاکید کرد و گفت: این آموزش ها قدمتی ۸۰ ساله دارد و می بایست یک خانه تکانی انجام داد.

فاضل گفت: در حال حاضر پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در کشور ما به این صورت است که جوانان ۱۸ ساله پس از پایان دوره دبیرستان وارد آزمونی به نام کنکور می شوند که اگر نمره لازم را بیاورند وارد رشته های پزشکی می شوند؛ این در حالی است که آنها هیچ برداشت درستی از رشته پزشکی و مشکلات آن ندارند.

وی ادامه داد: آنها وارد تونلی می شوند که گذر از آن هشت سال طول می کشد و در نظام آموزشی ما هیچ راهی پیش روی آنها قرار داده نشده است که اگر پشیمان شدند چه باید بکنند.

فاضل افزود: این روش پذیرش دانشجو برای رشته حساسی مانند پزشکی که با جان و آبروی مردم سر و کار دارد صحیح نیست.

وی با بیان اینکه قرار است در نشست مجمع انجمن های پزشکی که در روز ۲۹ بهمن ماه با حضور مسئولان وزارت بهداشت که موضوع آموزش پزشکی و معضلات آن مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که دانشجویان ابتدا وارد یک دوره کارشناسی ۴ ساله شوند و پس از آشنایی با دانشگاه و رشته پزشکی با یک آگاهی کامل تر در صورت تمایل وارد رشته پزشکی شوند و در واقع رشته پزشکی به صورت دکترای ناپیوسته دانشجو پذیرش کند.

فاضل افزود: در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا این روش اجرا می شود و ما می توانیم از تجربیات این کشورها در این زمینه استفاه کنیم.

وی همچنین به لزوم بازنگری در دروس نظری و تئوری رشته های پزشکی در دانشگاه تاکید کرد و گفت: بسیاری از دروس رشته های پزشکی نیز نیاز به بازنگری و تجدید نظر دارند.

رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران با بیان اینکه شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در تعیین سرنوشت مردم می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، خواستار مشارکت همه جانبه مردم در این انتخابات شد.

فاضل افزود: در حال حاضر کشور با مشکلات متعددی روبه رو است که مهمترین آنها رکود اقتصادی است.

رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران گفت: انتخابات از ابزاری است که طی آن می توان مشکلات را با رای مردم حل کرد؛ هر انتخاباتی علاوه بر رای مردم یک همه پرسی است و در واقع در انتخاباتی که صحیح برگزار شود، مردم فرصت پیدا می کنند تا خواسته های خود را مطرح کنند.

فاضل، اجرایی شدن برجام را یک موفقیت دانست و گفت: برجام، موفقیت کمی نیست ما سال ها منتظر به نتیجه رسیدن آن بودیم و اکنون باید شاهد بهره وری مناسب از آن باشیم.


Tags: انجمن های علمی گروه پزشکی, آموزش پزشکی
منبع:  ایردن | مهر

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر