تعرفه‌های دندان‌پزشکی؛ بسیار پایین است ۱۴ اسفند ۱۳۹۴

تعرفه‌های دندان‌پزشکی؛ بسیار پایین است

عضو هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران ضمن اشاره به رویکرد مثبت وزارت بهداشت به مساله سلامت دهان، افزایش فراگیرتر پوشش بیمه‌ای این خدمات و همچنین کاهش تعرفه واردات تجهیزات پزشکی را در کاهش هزینه خدمات دندانپزشکی موثر دانست.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

دکتر محمود میران درخصوص چالش‌هایی که در زمینه دسترسی مناسب مردم به خدمات دندانپزشکی وجود دارد، گفت: بحث دندانپزشکی کلان و پرهزینه است. بیمه‌ها باید قدرت پیدا کنند، وارد کار شوند و خدمات بیشتری را تحت پوشش قرار دهند. بخشی از سهم ایجاد دسترسی مناسب به این خدمات نیز جزء وظایف حکومتی است.

وی در ادامه افزود: بیمه‌ها باید مبالغ پرداختی را واقعی‌تر کنند. در حال حاضر خدمات دندانپزشکی ایران علی‌رغم اینکه برای مردم سنگین است، ولی در مقایسه با خدمات کشورهای همجوار ارزان است. بسیاری از مواد و تجهیزات دندانپزشکی کاملا وارداتی است. در مواردی هم به خاطر تحریم‌ها هزینه بیشتری هم باید پرداخت می‌کردیم.

میران با بیان اینکه تعرفه‌های دندانپزشکی که در حال حاضر اعمال می‌شود، بسیار پایین است، اظهار کرد : مجموعه دندانپزشکان سوبسید این کار را پرداخت می‌کنند، در صورتی که این سوبسید را باید بیمه‌ پرداخت کند تا مردم بتوانند با قیمت مناسب به خدمات دسترسی داشته باشند.

عضو هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران در خصوص وضعیت تولید داخلی تجهیزات دندانپزشکی نیز گفت: ما در برخی زمینه‌ها تکنولوژی و امکانات لازم را نداریم. در سایرموارد نیز به علت تحریم‌ها که هم اکنون درحال برداشته شدن است، برخی تجهیزات و مواد اولیه را نمی‌توانستیم وارد کنیم. در نتیجه امکان ساخت برخی مواد در ایران فراهم نبود. در حال حاضر در سطح پایینی از نظر تولید تعداد وسایل و ابزار قرار داریم.

میران همچنین با اشاره به افزایش پوسیدگی‌های دندانی در کشور طبق آمار وزارت بهداشت، تصریح کرد: با وجود افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی و دندانپرشکان، در مجموع میزان پوسیدگی دندان در کشور بالا رفته است. شاید یکی از علل آن عدم دسترسی مناسب مردم به خدمات لازم و هزینه‌های بالای آن است.

وی گفت: پیشنهاد انجمن دندانپزشکی ایران برای بهبود وضعیت دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی، پوشش فراگیرتر این خدمات و همچنین کاهش تعرفه‌های واردات برای ورود ارزان‌تر مواد و تجهیزات دندانپزشکی در کنار پوشش اقشار آسیب‌پذیراست.

میران افزود: در این دولت به طور مشخص در رابطه با مساله بهداشت و سلامت دهان و دندان رویکرد خاصی وجود دارد. تشکیل شورای سلامت دهان برای انجام اقدامات موثر از اولین اقدامات وزارت بهداشت در این خصوص است. در همین رابطه نیز طرح سلامت دهان با همکاری وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی شد که بتوانند در اقصی نقاط کشور به این مساله رسیدگی بیشتری داشته باشند.

این عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، ضمن اشاره به تاکید سازمان بهداشت جهانی در خصوص فراهم کردن امکانات بهداشتی و درمانی برای اقشار آسیب پذیر، گسترش خدمات دندانپزشکی برای این گروه را، اقدامی موثر در این زمینه خواند.

به گفته وی، کودکان، زنان باردار و همچنین سالمندان جزء اقشار آسیب پذیر هستند؛ چراکه این گروه از جامعه، زمانی که بازنشست می‌شوند به علت هزینه‌های بالای خدمات دندانپزشکی، از آن محروم هستند.


Tags: تعرفه دندان پزشکی, خدمات دندان پزشکی, بیمه دندان پزشکی, انجمن دندان پزشکی
منبع:  ایردن | ایسنا
مطالب مرتبط:  برای سال آینده، ارایه وسیع خدمات دندان‌پزشکی را در نظر داریم
ارزش گذاری خدمات دندانی سال۹۵ انجام شد
ارزش نسبى همه خدمات دندان‌پزشكى ايران احصا می‌شود
کاهش اختیارات انجمن دندان‌پزشکی، اعتماد جامعه را خدشه‌دار می‌کند
تعرفه‌های مصوب دندان‌پزشکی باید مقابل دید مراجعه‌کننده باشد
نرخ گذاری خدمات دندان‌پزشکی جزو وظایف هیأت وزیران است
دندان‌پزشکان افزایش قیمت اجناس را باید از درآمد شخصی بپردازند
تعرفه «کشیدن دندان» افزایش و نرخ «خدمات تخصصی دندان» کاهش می‌یابد
هفتاد درصد تعرفه های جدید دندان پزشکی را بیمه پرداخت خواهد کرد

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر