آلودگی محیط دندان‌پزشکی؛ استراتژی ضدعفونی اتخاذ شود ۱۵ اسفند ۱۳۹۴

آلودگی محیط دندان‌پزشکی؛ استراتژی ضدعفونی اتخاذ شود

رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو از اتخاذ استراتژی ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون در مراکز دندانپزشکی خبر داد.
دکتر زهرا شریفیان افزود: گزارش ها نشان می دهد که عمده آلودگی های ترشحات خونی در دندانپزشکی ناشی از پاشیدن خون حین درمان با استفاده از وسایل دندانپزشکی موسوم به روتاری (توربین) یا اولترا سونیک است و باید آلودگی را فورا برطرف کرد تا خطر تماس بعدی بیماران با آن وجود نداشته باشد.

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

وی در تشریح راه های انتقال میکرو ارگانیسم ها و نیز چگونگی اتخاذ استراتژی تمیز، ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون در مراکز دندانپزشکی، گفت: تماس مستقیم با خون، مایعات بدنی یا سایر موارد آلوده مربوط به بیمار و تماس غیرمستقیم با اشیاء آلوده مانند وسایل، تجهیزات و سطوح آلوده از مهم ترین راه های انتقال میکرو ارگانیسم ها در مراکز دندانپزشکی است.
رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو، تماس مخاط چشم، بینی یا دهان با ترشحات آلوده ناشی از پاشش ها یا ترشحاتی که حاوی میکرو ارگانیسم های پاتوژ از طریق سرفه یا عطسه یا حتی صحبت کردن معمولی و همچنین استنشاق میکرو ارگانیسم های عفونی دارای منشاء هوایی را از دیگر راه های انتقال میکرو ارگانیسم ها در مراکز دندانپزشکی برشمرد.
شریفیان، اتخاذ استراتژی تمیز و ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون را بسیار مهم دانست و افزود: مسئول تمیز و ضدعفونی کردن چنین آلودگی هایی باید دستکش به دست کند و از لوازم محافظ شخصی مناسب استفاده کند.
وی اضافه کرد: مواد آلی مشهود باید با مواد جاذب مانند دستمال حوله ای یکبار مصرف تمیز شود، همچنین دستمال آلوده را باید در یک کیسه مقاوم و ضد نشت انداخت و روی کیسه برچسب «خطر زیستی» نصب شود.
شریفیان گفت:در مورد سطوح غیر متخلخل ، اول باید این سطوح تمیز شوند و سپس توسط یک محلول ضدعفونی کننده بیمارستانی دارای اثر متوسط (توبرکلوسیدال) مورد تائید اداره غذا و داروی کشور ، ضدعفونی شوند.
وی افزود: با توجه به پتانسیل ابزارهای دندانپزشکی منتقل کننده عوامل پاتوژن (بیماری زا)، لازم است که ابزار جراحی نفوذ کننده به بافت نرم یا استخوان مانند انبرک، تیغ، چکش استخوانی و کیف کیسه جراحی باید پس از استفاده استریل یا دور انداخته شوند.
رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو یادآور شد: ابزارهایی مانند آمالگام، سرنگ های هوا و آب که نفوذ به بافت نرم یا استخوان ندارند اما در تماس با بافت های دهانی هستند در گروه نیمه حیاتی طبقه بندی می شوند و استریلیزاسیون بعد از هربار استفاده توصیه می شوند.
شریفیان ادامه داد: مواد مقاوم به حرارت را باید به وسیله بخار با فشار(اتوکلاو)، بخار شیمیایی (فرمالدئید) و حرارت خشک دمای 320 فارنهایت به مدت 2ساعت، استریل کرد.
به گزارش ایرنا، شاخصی برای سلامت دندان ها مطرح است که این شاخص پوسیدگی، پرشدگی و کشیده شدن دندان ها را نشان می دهد و به DMFT موسوم است.
طبق آمار اکنون این شاخص در کودکان 12 ساله ، 2.9 درصد و در سنین 35 تا 45 سالگی به عدد 13.2 می رسد.


Tags: سازمان غذا و دارو, استریلیزاسیون, تجهیزات دندان پزشکی, کنترل عفونت
منبع:  ایردن | ایرنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر