حل مساله بیمه‌ها؛ آرزوی وزیربهداشت برای امسال است ۳ فروردین ۱۳۹۵

حل مساله بیمه‌ها؛ آرزوی وزیربهداشت برای امسال است

حل مسئله بیمه ها، یکپارچگی تولیت و پایداری منابع حوزه سلامت در سال 95، سه آرزویی بود که در سخنان وزیر بهداشت با خبرنگاران مطرح شد. آرزوهایی که در صورت تحقق در سال جدید می تواند بیش از گذشته از درد و رنج بیماران بکاهد و نقشی اساسی در اجرایی شدن برجام 2 در حوزه سلامت و موفقیت های ناشی از آن ایفا کند. آرزوهایی که به زبان ساده بیان شدند ولی برای دولت و وزارت بهداشت دارای نقشی استراتژیک هستند. از منظر راهبردی تحقق سه موضوع مذکور پیامدهای زیر را به دنبال خواهد داشت:

ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی

- حل شدن مسئله بیمه ها، در گرو آن است که بخشی نگری از مدیریت نظام سلامت کشور رخت بربندد تا بتوان محتوا و سیستم بیمه کشور را از "صندوق بیمه" به عنوان میراث بیمار دولت گذشته به "صنعت بیمه" ارتقاء داد. تنها در این صورت است که فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر آن که بیمار جز رنج بیماری نباید رنج دیگری داشته باشد، محقق می شود. حفظ و ارتقاء سلامت مردم به مثابه هدف و الزامی اخلاقی، مسئولان حوزه بهداشت و درمان را برآن می دارد تا صرف نظر از مدیریت امور بیمه ها، از منظر کارکردی به دنبال تقویت اقتصاد خانوار و تامین حقوق شهروندی نیز باشند؛ هدفی که از سوی دولت تدبیر و امید به طور عام و وزارت بهداشت به طور خاص و با اجرای طرح تحول نظام سلامت مورد توجه قرار گرفته است.

- تحقق یکپارچگی در اهداف و روش‌های اجرایی نظام سلامت که تولیت آن از سوی مقام معظم رهبری به وزارت بهداشت سپرده شده به معنای آن است که استانداردهای سلامت باید در بخش‌های گوناگون مانند هوا، غذا، آب و ... تدوین گردد؛ به گونه ای که آثار آنها در زندگی روزمره مردم تبلور یابد. تنها در چنین سیستمی مدیران قادر خواهند بود با تمرکز بیشتر بر راهبردها، با تهدیدات مقابله کنند. تهدیداتی که ناشی از بیماری‌ای مزمن در نهاد نظام سلامت کشور است و برای بهبود، به مراقبت، حمایت، نقد سالم و نظارت دائمی نیاز دارد. روی دیگر سکه تولیت یکپارچه، ایجاد نهاد و سازمانی پاسخگو است که با تدبیر و درایت لازم، باعث رهایی مردم از سرگردانی برای دستیابی به حقوق حقه‌شان در نظام سلامت می گردد.

- پایداری منابع حوزه سلامت که در دو سال گذشته به دلایل مختلف از جمله وجود تحریم ها، کاهش بی سابقه قیمت نفت، عدم تخصیص اعتبارات مصوب در بودجه و... محقق نشد، می‌تواند بسیاری از نگرانی های این حوزه را برطرف سازد. عدم پایداری منابع تا امروز نه تنها نیمی از وقت و توان مسئولان وزارت بهداشت را به هدر داده، بلکه باعث شده تا ارائه بخش مهمی از خدمات بهداشت و درمان، به دلیل عدم پرداخت به موقع اعتبارات، با کمبود و نیز حجم زیادی از نارضایتی ها همراه شود.

اگر خدای ناکرده، اراده ای جدی برای تحقق سه آرزوی مذکور به ویژه در مجلس دهم و توسط نمایندگان مردم وجود نداشته باشد، عواقب وخیمی در انتظار کشور خواهد بود. تا کنون خط قرمز وزارت بهداشت، عدم برگشت به دوران پرداخت بیش از 50 درصدی هزینه‌های درمانی از جیب مردم بوده است. در صورت عدم وجود امکانات برای حراست از این دست‌آورد ملی، بحرانی جدی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

همچنین طی دو سال و اندی گذشته، فقر زدایی در حوزه بهداشت و درمان با تاکید بر عدالت در این عرصه همراه بوده است و برای دستیابی به این هدف، احکامی چون مراقبت‌های اولیه سلامت، سطح‌بندی خدمات، خرید راهبردی خدمات، واگذاری امور تصدی‌گری با رعایت ماده ١٣ قانون مدیریت خدمت و پرداخت مبتنی بر عملکرد که در مواد ٣٢ تا ٣٨ قانون برنامه پنجم توسعه در حوزه سلامت بر آن تاکید شده، مد نظر بوده است.

اکنون که در آستانه سال جدید قرار داریم، عزم مدیریت کلان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علاوه بر ادامه مسیر گذشته،توجه به افزایش بهره وری و کارآمدی و بازبینی در برنامه ها است، تا با تحکیم بنیان های کارشناسی و بررسی مشکلات خاص شرایط جدید، حرکت نوینی را برای اجرای گام به گام برجام 2 در حوزه سلامت، آغاز نماید.

مریم غفاری،روزنامه نگار


Tags: نظام سلامت, طرح تحول نظام سلامت, بیمه, وزارت بهداشت
منبع:  ایردن | وبدا
مطالب مرتبط:  نیاز است در حوزه دندان‌پزشکی، خدمات دولتی را گسترده کنیم
بیمه‌های تکمیلی تمام موارد دندان‌پزشکی را پوشش نمی‌دهند
ایمپلنت‌های دندانی باید تحت حمایت بیمه ها قرار گیرد
سازمان‌های بیمه‌گر مطالبات پزشکان را به‌موقع پرداخت نمی‌کنند
اداره کل دندان‌پزشکی در معاونت درمان وزارت بهداشت ایجاد شد
وزیر بهداشت منتظر حمایت بیمه‌ها از درمان دندان‌پزشکی است
بیمه‌ها ارتباط مالی بین دکتر و بیمار را کم می‌کنند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر