خبرنامه مهرماه1388 دندانپزشکی ایران_ایردن irden.ir

درباره ما About us تماس با ما Contact us
درباره ماتماس با ما


به نام خدا

از این ماه درنظر داریم که به طور منظم با شما در تماس بوده و گزارشی از اخبار و گزارشات دندان پزشکی کشور را به همراه گزارش محدودی از برنامه ها و اقدامات ایردن به اطلاع برسانیم.

آغاز ارسال خبرنامه‏ی ایردن با مهرماه هم زمان شد که آن را به فال نیک می گیریم.
مهر یکی از زیباترین ماه های سال است. طبیعت در این ماه دچار تحول اساسی شده و تغییرات خود را با زیباترین و متنوع ترین رنگ ها به ما نشان می دهد. این تغییر رنگ ظاهری با تحولات بسیار شگرف و مختلفی در درون نباتات، جانوران و حتی زمین و جمادات همراه است. یکی از درس هایی که از این تحول طبیعت می توان گرفت، ضرورت نمایش زیبای تغییرات درون است و درنتیجه داشتن بیرون و درونی هماهنگ و یک دست! آنها که ساکتند، یا ساکن و بی تغییرند و یا دورنگ، و در هر دوصورت غیرطبیعی.

همچنین مهر را به "جشن مهر" (گان=جشن) می شناسیم که در 16مهر برگزار می شود و در میان قریب 73جشن باستانی ایرانی، پس از نوروز قرار داشته است. مهرگان علاوه بر مناسبت پایان درو و آغاز دوره‏ی شکرگزاری و استراحت مردم، به عنوان یادمان قیام کاوه در برابر بیداد ضحاک شهرت دارد. باز از اهمیت این جشن است که اعراب "مهرجان" را که معرب "مهرگان" است به معنای "جشن" و "فستیوال" از پارسیان وام گرفته اند. همچنین توجه به این نکته نیز خالی از لطف نیست که مردم اروپا، امریکا وکانادا نیز دوجشن مهم خود -هالووین و شکرنعمت- را دراین ماه برگزار می کنند:
Thanksgiving Day: harvest festivaml
Halloween: Summer's end, End of the "lighter half" of the year and beginning of the "darker half"
جشن آغاز سال تحصيلي دانشگاه تهران، در بسیاری از سال ها در دهم يا شانزدهم مهر (مهرگان) برگزار مي شد.
روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان مهر بفزای ای نگار مهر چهر مهربان
آغاز به کار دانشکده های دندان پزشکی، اولین و مهم ترین واقعه دندان پزشکی کشور درمهرماه بود. این واقعه از شیرین ترین و تأثیرگذارترین وقایع هرساله‏ی حرفه ای ماست که جزئیات مهم زیادی را در دل خود دارد. تعداد زیادی جوان مشتاق پس از تجربه‏ی سنگین کنکور به دانشکده های دندان‏پزشکی وارد می شوند، جمع فراوانی از دانشجویان دندان پزشکی یک سال بالاتر آمده و خوشحال از نزدیک شده پایان دوره اند، اساتید، کارکنان دانشکده ها و خلاصه همه آنها که در محیط های آموزشی هستد، حتی آنها که درطول سال با یک من عسل هم خوردنی نیستند، لبخند بر لب و با زیباترین لباس خود دیده می شوند و...
دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشکده‏ دندان‏پزشکی تهران هم که پس از انتظاری طولانی و 18ساله، بالاخره ساختمان جدیدشان افتتاح شده بود، مهر را شیرین تر آغاز کردند.
آغاز دوره های آموزش فلوشیپ دندان‏پزشکی در دانشکده‏ تهران، انتظار برگزاری آزمون بوردتخصصی، قول وزیرنو برای پوشش بیمه درمان های ارتدنسی و ترمیمی، تجمع اعتراضی 30 بهداشتکار دهان جلو وزارت بهداشت، برگزاری پنجمین کنگره دندان پزشکی نیروهای مسلح، برگزاری اولین همایش بانوان دندان پزشک و اعلام نیاز پزشکی قانونی به شش هزار متخصص از اهم اخبار این ماه بود. عناوین برخی خبرهای ایردن در زیر آمده است.
Fellowship: a period of medical training after a residency, Money granted (by a university or foundation or other agency) for advanced study or research, An academic position,The state or relation of being or associate
واقعه‏ی دیگر مهرماه که برخی آن را مهم می دانستند آغاز به کار اولین وزیر زن جمهوری اسلامی و سومین وزیر زن ایران بود، دکتر مرضیه وحید دستجردی. ایشان سال 67 تخصص زنان را اخذ نموده و از 1368 کارشناس زنان پزشکی قانونی بوده اند. با ورود به مجلس چهارم در تاریخ 21فروردین71 گرفتاری های ایشان آغاز شده، طوری که از 1371 تا سال 1379 سیزده مسؤولیت مختلف را تجربه نموده است. دوهفته قبل از مهر امسال دکتر وحیددستجردی از مجلس هشتم رأی اعتماد گرفت. ایشان در اولین ماه وزارت خود سخنان دلگرم کننده ای در زمینه‏ی پوشش های جدید بیمه دندان پزشکی و اولویت های خود در تحول مدیریت آموزشی بیان کرد که امید به اجرایی بودن و عملی شدن آنها داریم.

ایردن نیز در ماهی که گذشت چون گذشته پرتلاش و مصمم در مسیر تجمیع اطلاعات حرفه ای کوشش خود را ادامه داد. از جمله اقدامات مازاد ایردن در این ماه حضور فعال در کنگره‏ی بانوان و تهیه گزارش و مصاحبه صوتی بود. همچنین دیدار و مصاحبه صوتی خوبی نیز با دکتر بهرمان که برای مدت کوتاهی در ایران بودند انجام شد که به زودی در سایت قرار می گیرد.
امیدآن که گزارش موجز این خبرنامه آغاز خوبی برای نزدیکی بیشتر با همکاران حرفه ای بوده و همه علاقمندان دندان پزشکی ایران، با همراهی بیشتر خود موجبات دلگرمی بیشتر دست اندرکاران را فراهم نمایند.

بااحترام فراوان - پویا
مدیر ایردن


اولین گردهمایی بانوان دندان پزشک ایران- مهر88
 

اخبار ایردن

۲۴ مهر ۱۳۸۸ راه اندازی دوره فلوشیب در دانشکده دندان پزشکی تهران
۲۳ مهر ۱۳۸۸ 6-8آبان کنگره 9 انجمن پروستودنتیست های ایران- مشهد
۲۲ مهر ۱۳۸۸ 28 مهربرگزاری آزمون دانشنامه تخصصی دندان پزشکی
۲۰ مهر ۱۳۸۸ لزوم پوشش بيمه برای خدمات دندان‌پزشكي ترميمي
۱۹ مهر ۱۳۸۸ پزشکی قانونی و نیاز به 6 هزار متخصص
۱۶ مهر ۱۳۸۸ مصوبه افزايش حقوق انترني دندان پزشکی
۱۵ مهر ۱۳۸۸ تغییر شیوه آموزش دندان پزشکی عمومی از سال 89
۱۴ مهر ۱۳۸۸ ادغام خدمات بهداشت دندان در طرح پزشك خانواده
۱۳ مهر ۱۳۸۸ گسترش پوشش بيمه هاي دندان پزشكي
۱۰ مهر ۱۳۸۸ تجمع اعتراضی بهداشتکاران دهان
۹ مهر ۱۳۸۸ اولین گردهمایی بانوان دندان پزشک- مهر88
۸ مهر ۱۳۸۸ کنگره 5 دندان پزشکی نیروهای مسلح- 8 مهر
۵ مهر ۱۳۸۸ اولین ادغام نوآورانه در وزارت دکتروحیددستجردی
۴ مهر ۱۳۸۸ در وزارت بهداشت غیرنخبه وجود ندارد
۱ مهر ۱۳۸۸ انتصابات جديد در وزارت بهداشت
کنگره 9 انجمن پروستودنتیست های ایران

سایرخبرها
* * * * * * *

در صورت تمایل این خبرنامه را برای دوستان و همکاران خود ارسال بفرمایید   
Please feel free to share this Newsletter with your friends & co-workers

خانه | درباره ما | قوانین و شرایط | تماس با ما