اجازه ی نمایش تصویر در ایمیل
nl_Azar.gif

آذرنامه 1388 دندان‏پزشکی ایرانیان

که چون ماه آذر بد و روز دی
جهان را تو باشی جهاندار کی
*
واژه "آذر" اوستايي و به معنی آتش است. آذر در فرهنگ ایرانی دارای ارزش بسیار بوده، زیرا خواص بسیاری برای آدمیان داشت:
ایردن
گرمابخش محیط خصوصی و عمومی ایشان بود، آهن را برای ساخت ابزار و سلاح نرم می ساخت، دشمن را دور می کرد، عناصر ناپاک و پلید را می سوزاند و نابود می کرد، منبع زیبایی و بی قراری بود، غذایشان را می پخت و از همه مهم تر آن که نور و روشنایی برایشان به ارمغان می آورد.
از آنجا که ایجاد آتش نیز کار صعبی بود، همواره محلی را به آتشکده تخصیص می دادند و نگهبانی بر آن می گماشتند تا نه تنها آتش مورد نیاز نور و پخت را هرکس از آن بردارد، که شبها نیز محل گردهمایی اهالی برای تبادل نظر و بحث ها باشد. آتش کده ها نه تنها محل اجتماع، که دادگاه، درمانگاه و دبستان نیز بود. "آتش پرستی" ایرانی نه به معنای "پرستش" بل که به معنی "پرستاری" و روشن نگهداشتن این منبع انرژی و حیات برای استفاده های مختلف مردم بود. ایرانی همواره یکتاپرست بود و خدای یگانه اش اهورامزدا نام داشت.

نیا را همی بود آیین وکیش، پرستیدن ایزدی بود پیش
نگویی که آتش پرستان بدند، پرستنده پاک یزدان بدند*

ماه نهم هر سال و روز نهم هرماه "آذر" نام داشت. در ایران باستان چهارآخشیج (عنصر) آب، باد، خاک و آتش سپندینه (پاک و مقدس) شمرده می شد و آلوده کردن آنها گناهی بزرگ به شمار می رفت.
در این ماه نیز جشن های مهمی تداوم بخش نشاط ایرانیان بود: آذرجشن، کم آذر یا اورمزد (یکم آذر)، آذرگان یا آذرخش یا آخشیج به معنی عناصر (نهم آذر)، یلدا، شب چله، انقلاب زمستانی، میلاد اكبر و یا جشن زایش خورشید، انارام روز (سی ام آذر). آذرگان در ردیف جشن های نوروز و مهرگان اهمیت داشت. میلاد مسیح را برخی برگرفته از جشن "شب چله" یا "میلاد خورشید" در فرهنگ ایرانیان باستان می دانند. "جشن سده" را نیز در این ماه می دانند که صد روز به نوروز مانده را جشن می گرفته اند.
یلدا واژه‌اي سرياني به معناي ميلاد و از نظر معني معادل با کلمه نوئل از ريشه ناتاليس رومي به معني ولادت است. منظور از ميلاد در اینجا،تولد خورشيد است و در فرهنگ ايرانيان باستان، يلدا زادروز ايزد مهر يا ميترا است. مسيحيان تا سده چهارم ميلادي همانند ايرانيان در شب اول دي ماه جشن مي‌گرفتند.

چو آگه شدند از نکو دین اوی، گرفتند آن راه و آیین اوی
بتان از سر کوه می سوختند، بجای بت آذر برافروختند
همه نامه کردند زی شهریار، که ما دین گرفتیم ز اسفندیار *

و اما در عرصه ی حرفه ای، در آذرماه مهم ترین فعالیت علمی دندان پزشکی کشور، برگزاری نهمین کنگره انجمن پریودنتیست های ایران در هتل المپیک بود که از 18 تا بیستم آذرماه برگزار شد. بیمه دندان پزشکی نیز همچنان موضوع روز بحث مدیران بود و وفور وعده هایی که تحقق آن ها درهاله ای از ابهام است.

به امید شادابی همه همکاران دیگرخواه و میهن دوست
پویا - مدیر ایردن

*
فردوسی

پائیز در قرن آباد ( دومین روستای اینترنتی غرب آسیا) – استان گلستان
پائیز در قرن آباد ( دومین روستای اینترنتی غرب آسیا) – استان گلستان

چگونگي پُرکردن دندان‌ها در هزار سال پيش

محمدابراهيم ذاکر-دندان پزشک
zakerebrahimi_dentist.png
در این نوشتار، پُرکردن دندان از زبان بزرگاني چون علي تبري (236ق)، حنين (194-264)، رازي (251-313ق)، بوحسن تبري (د359ق)، اهوازي (ز373ق)، پورسينا (370-428ق) و جرجاني (د531ق) آورده شده است.نخست چکيده‌اي از تاريخ دانش پزشکي را که در برگيرنده‌ي دندان‌پزشکي نيز مي‌باشد به کوتاهي ياد مي‌کنم، سپس به داروهاي ترميمي در سه سده‌ي هجرت از 236 تا 531ق مي‌پردازم.

قوانين حقوقی را بياموزيم
law.png
* دندان‌پزشكي در يك درمانگاه، دندان 8 پائين سمت راست بيماري را مي‌كشد. پس از مدتي، بيمار با اعتراض بر مي‌گردد و ادعا مي‌كند: دندان‌پزشك تاج دندان 7 سمت راست پائين را شكسته و به ريشة آن آسيب رسانده است .دندان‌پزشك با این تصور که بیمة مسؤولیت مدنی دارد و مشکلی برایش پیش نمی آید، خطاي خود را مي‌پذيرد و پرداخت ریالی خسارت وارده را به عهده می گیرد.
با اين كه دندان هنوز كشيده نشده بود، چون از نظر كميسيون كارشناسي اين دندان از بين رفته تلقي مي‌شد خسارتِ وارده معادل دية يك دندان خلفي ( 5/2 % دية كامل يك مرد ) تعيين گرديد.


کنگره9انجمن پریودنتیست های ایران
در حال بارگذاری برای پخش
باپوزش، چند دقیقه ی ابتدایی سخنان دکتررکن خراب ضبط شده است
برای شنیدن سخنان مدیران کنگره، بخصوص نظرات ارزنده ی دکتر غلام عباس مرتضوی،
 روی تصویربالا کلیک کنید

دکتر، استاد، رئیس! بپا بیماریزا نباشی

سلامت روان در محیط کار را یک اولویت بدانیم

علی شکفته راد- ارتدنتیست
dralishekoftehrad.jpg
"اختلالات روانی"، "بیماری های روحی"، "مشکلات عصبی" و گاه "عدم تعادل شخصیتی"، نمونه هایی از Mental illness هستند. این مشکلات به طور وسیع در جوامع مختلف دیده می شود اما در جامعه ی ما به میزانی بسیار فراتر از تصور گسترش پیدا کرده است. از جمله عوامل ایجاد یا تشدیدکننده ی این اختلالات می توان به "محیط اشتغال"، -اعم از تحصیل یا کار- اشاره کرد.

که گیتی، به آغاز، چون داشتند
که ایدون، به ما، خوار بگذاشتند - "
فردوسی"

مجمع عمومی
در انجمن علمی دندان پزشکان

آيرج كي پور - دندان پزشک
Iraj_Keipour_Dentist.png
از همکاران گرامی خواهش می کنم مرا به جهت طرح آشکار و بی پرده‏ی موضوعی که در دندان پزشکی و انجمن های آن مهر سکوت خورده است. ببخشند. می دانم این شیوة گفتار چندان عرفی نیست. ولی، در چشم انداز، راهی جز آغازیدن و به بار آوردن خوشه های راستی و درستی پیش رویمان نیست. ( جز این هم نمی تواند شایستة دندان پزشکان ایران باشد.)

برای شنیدن مصاحبه دکتر بهرمان، روی تصویر ایشان کلیک کنید
مصاحبه‏ی دکترعلی اکبر بهرمان با ایردن - 23مهرماه 1388 - تهران دوران کودکی و خانواده پدری / تحصیلات / مدیریت / خاطرات، اخلاقیات و الگوها / انقلاب / خودساخته، مبتکر و مؤمن / فرزندان / ارتدنسی / دانشگاه ملی ایران و دانشکده های ایران / جامعه دندان پزشکی ایران / فعالیت صنفی دندان پزشکان و دندانسازان / فعالیت های دوره ریاست / برخی خاطرات / شناخت از برخی شخصیت های دندان پزشکی ایران / آمریکا / ایردن و کارهای نو در ایران / همسرتوصیه هائی به بیماران با تب
و نشانه های مشابة آنفلوآنزا و مراقبین آن ها

برگردان: میترا میرمحمدی - جراح فک و صورت
mirmohamadi_mitra_dds.png
تجربة حاضر نشان می دهد که در انسان علائم و میزان تلفات آنفلوآنزای خوکی و فصلی مشابة هم هستند. اگر بیمار در گروه بیماران با ریسک بالا نیست و علائم بیماری او ملایم است، نیازی به استفاده از داروهای آنتی ویرال نیست. برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران می بایست در خانه ایزوله شود.. انتقال بیماری آنفلوآنزا اساساً از طریق سرفه و آب ریزش بینی می باشد. از این رو بیماران ترجیحا باید در اتاقی جدا از دیگران مراقبت شوند.

 


ره آورد
مسعود احمدی ابهری - دندان‏پزشک
به پیش دوست، اگر این چنین دخیل شدم
به گاه سختی و محنت، به هر که رو کردم
فلک، اگرچه دهد، عیش و نوش بازی را
مگیر خرده که شعرم همه، شکایت شد
فلک، تحمل گردن کشی کس، نکند
 ز دست غم، به کجا ها گریختم، اما
به صید زاغ و زغن، عمر را تباه مکن
ندای عشق، چه خوش سر زند ز تو مسعود
ز عشق بود و محبت، نگو نیاز آورد
رخ از رخم بگرفت و هزار ناز آورد
نصیب ما، همه سوز و همه گداز آورد
به پیش دوست، توان کوله بارِ راز آورد
به دار کرد سری را که، سر، فراز آورد
فلک، دو باره غمی را به پیشباز آورد
خوش آن که دام نهاد و به دام باز آورد
بیا که دوست، ره آورد خود، به ساز آورد
برای شنیدن نظرات دکتر کورش رحیمی، روی عکس ایشان کلیک کنید
avanama_kouroshrahimi.gif

کنگره2دستیاران تخصصی دندانپزشکی

لطفاً این خبرنامه را برای دوستان و همکاران خود ارسال بفرمایید
Please feel free to share this Newsletter with your friends & co-workers
IRDEN Submit | Subscribe | Unsubscribe | IRDEN Policy
ایردن متعلق به شماست
لطفاً نظرات و پیشنها
دهای خود را درمورد این خبرنامه از طریق فرم زیر برای مدیران نشریه ارسال کنید
نظرات شما موجب دلگرمی دست اندرکاران و ارتقاء کیفیت ماهنامه های بعدی خواهد بود

Name نام*
Email رایانامه*
Message پیام *
کپچا
CAPTCHA
حروفی که در تصویر می بینید را تایپ کنید*
 
نظرات رسیده درمورد این شماره ی ماهنامه

دکترمحمدعلی صدرعاملی:
آذرنامه عالی است. باید در این صورت انتظار داشت که در ماه های بعد چه پیشرفته تر شود. همه کار ها و زحمت ها در حد کمال است و بدان اکتفا نمیکنید تا بهترین بدست آید. همیشه پیروز باشید.  مفاله " مجمع عمومی..." بسیار خوب بود دست همکار عزیز درد نکند. ولی داشتم فکر میکردم که آیا واقعا همکاران ما ساختار تشکیلاتی انجن ها را نمیدانند؟ و خود اساسنامه ها انجنان گویا نیست. به تصور من حتی اساسنامه اولیه جامعه نیز گویا بود. کاش دقیقا انتظارات پیشنهاد و به بحث اینترنتی بر روی ایردن گذاشته میشد
جملات آغازین این مقاله مرا خوشحال کرد که همکار عزیزمان بر موضوع بخصوصی دست میگذارند که راهنما هست. واقعاً مفاله بسیار خوب نوشته شده بود ولی من - آنهم حتما بدلیل کم فهمی خود ، آن" بی پرده گوئی" را نفهمیدم. باز هم عرض میکنم که امکانن تقصیر از درک من بوده
این چند کلمه ایراد نبود بلکه توجهی که مانند ماها بفهمند
قربانتان
علی

دکترفریبا کرامت:
با درود خبرنامه آذرنامه عالی وخیلی خوب نوشته شده است وشامل موضوعات ومطالب مفید وآموزنده می باشد مخصوصاً مقدمه خبرنامه و مقاله بهداشت روان در محیط کار که بااشاره به یکی ازواقعیت های موجود در جامعه ما می باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است با امید موفقیت و پیشرفت روزافزون در اهداف عالی ایردن پاینده وسربلند باشید

دکتر سیامک شایان امین:
سلام به همکاران سخت کوش و خلاق ایردن. ضمن تشکر از ارسال این ای‌میل پر مطلب و پر محتوا، از آنجا که ممکن است بسیاری از همکاران دندان‌پزشک ما امکان مطالعه این مقالات را در عرصه سایبر نداشته باشند، در صورت اجازه شما و به عنوان یکی از همکاران هفته نامه سپید، برخی از این مطالب را با حفظ کپی رایت در این نشریه منتشر کنم. منتظر دریافت پاسخ شما هستم.

پویا: همکار خوب، از محبت شما سپاسگزارم. هدف اول ایردن ارتقاء فرهنگ جامعه از طریق مدیریت صحیح اطلاعات حرفه ای است. اقدام شما که بارعایت حقوق ایردن خواهد بود مورد درخواست و سپاس ما هست. علاوه بر این از شما دعوت می کنیم در جمع همکاران ایردن نیز حضور داشته باشید.

دکترجمیله شیرعلی:
باعرض سلام و شادباش خدمت دوستان و همکاران گرامی، شب یلدا مبارک باد