RSS
 

شاخص سلامت دهان؛ زنجان بهتر از سایر استان‌هاست ۱۹ فروردین ۹۵ شاخص سلامت دهان؛ زنجان بهتر از سایر استان‌هاست
محمدرضا صائینی معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: "آخرین آمار مربوط پیمایش شاخص سلامت دهان که با DMFT سنجیده می‌شود، مربوط به سال 90 بوده و استان زنجان رتبه مناسبی نسبت به سایر استان‌ها داشته است و نشان می‌دهد که مشکل دهان مربوط به کل کشور است و قطعا با انتشار آمار پیمایش جدید به مقایسه خود نسبت به گذشته خواهیم پرداخت."

روش وزارت بهداشت؛ غیرقانونی و غیرعلمی است ۱۹ فروردین ۹۵ روش وزارت بهداشت؛ غیرقانونی و غیرعلمی است
دکتر مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: " این راهی که وزارت بهداشت در پیش گرفته غیرقانونی و غیرعلمی است؛ از آن جهت غیرقانونی است که ما بارها به وزارت بهداشت اعلام کرده ایم که باید خرید راهبردی داشته باشد و خارج از سطح‌بندی خرید خدمت نداشته باشد اما اکنون این روندی که در پیش گرفته شده تنها بار بیمه ها افزایش یافته است که این وضعیت به این راحتی نیز حل نخواهد شد."

ارزش‌گذاری پژوهش؛ تنها بر مقاله متمرکز شده است ۱۹ فروردین ۹۵ ارزش‌گذاری پژوهش؛ تنها بر مقاله متمرکز شده است
دکتر افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: "رتبه کشور ما در تولید علم با کشوری مانند سوئد برابری می‌کند ولی سوئد در بخش نوآوری رتبه 21 و ما در رتبه 120 قرار داریم. به اعتقاد من یکی از دلایل این مشکل این بوده که ارزیابی و ارزش گذاری پژوهش صرفن بر مقاله متمرکز شده است. واقعیت این است که ما خیلی دیر به بخش‌های فناوری توجه کردیم."

کشیدن دندان؛ تنها خدمت دندان‌پزشکی ۴۰% مردم ماست ۱۸ فروردین ۹۵ کشیدن دندان؛ تنها خدمت دندان‌پزشکی ۴۰% مردم ماست
دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت گفت: "طبق آخرین آمارها حدود 18.5 درصد از هزینه‌های پرداختی از جیب مردم تنها به خاطر هزینه‌های دندان‌پزشکی است و این درحالی است که حدود 40 درصد از مردم یعنی 4 دهک از خدمات دندان‌پزشکی محروم هستند و دریافت خدمات دندان‌پزشکی در آنها فقط در حد کشیدن دندان است."

مشکلات دندان‌پزشکی؛ دور میزی گرد در اراک بررسی شد ۱۷ فروردین ۹۵ مشکلات دندان‌پزشکی؛ دور میزی گرد در اراک بررسی شد
ميزگرد بررسي وضعيت ظرفيت‌ها و مشكلات بخش دندان‌پزشكي استان مركزي در اراک برگزار شد. در این ميزگرد مباحث مختلفي چون انتخاب نادرست پزشك براي طول درمان، جدي نگرفتن درمان دندان، افزايش بيماري هاي سرطاني فك و دهان، تشخيص زودهنگام بسياري از بيماري ها از طريق معاينه دهان، آگاهي و اطلاعات كم مردم در خصوص خدمات دانشكده دندان‌پزشكي اراك و جدي گرفتن بهداشت دهان از سنين نوزادي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

پانصد دندان‌پزشک بیکار؛ دركشورِ ۵ میلیونی فنلاند هست ۱۶ فروردین ۹۵ پانصد دندان‌پزشک بیکار؛ دركشورِ ۵ میلیونی فنلاند هست
دکتر محمد بیات، عضو شورای سلامت دهان در وزارت بهداشت گفت: "نگاه مدرن در حوزه دندان‌پزشكی این است كه دندان نیز مانند قلب، پا و چشم می‌تواند تا آخر عمر سالم بماند. این نگاه جدید سال‌های سال است كه در بسیاری از كشورهای پیشرفته عملی شده است. فنلاند یك نمونه از آنهاست كه طی سه دهه 10 برابر شاخص سلامت دندان مردمش بهبود یافت و اكنون این كشور پنج میلیون نفری،500 دندان‌پزشك بیكار دارد.

پوشش جدید ایمپلنت؛ در دانشگاه آزاد ساخته شد ۱۴ فروردین ۹۵ پوشش جدید ایمپلنت؛ در دانشگاه آزاد ساخته شد
محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، پوشش های نانوکامپوزیتی در مقیاس آزمایشگاهی ساختند که در تولید، افزایش کارایی و طول عمر ایمپلنت های دندانی و استخوانی کاربرد دارند. آرمان مولایی، هدف از اجرای این طرح تحقیقاتی را بهینه سازی پارامترهای فرایند پوشش دهی برای اعمال پوشش نانوکامپوزیتی با خواص بهبود یافته روی قطعات تیتانیومی با روش رسوب الکتروفورتیکی عنوان کرد.

دانشگاه ع.پ.شهید بهشتی؛ وزیر آرزو داشت بین‌المللی شود ۱۳ فروردین ۹۵ دانشگاه ع.پ.شهید بهشتی؛ وزیر آرزو داشت بین‌المللی شود
دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت گفت: یکی از آرزوهایم این بود که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بتواند دانشگاه بین‌المللی بشود و اساتید این دانشگاه به صورت دولتی یا خصوصی دانشگاه بین المللی ایجاد کنند و فرزندان ما به جای این که برای تحصیل به دانشگاه‌های خارج بروند که برخی از آنها از کیفیت آموزشی پایینی نیز برخوردارند، در همین دانشگاه تحصیل نمایند و از کشورهای مختلف نیز برای تحصیل به این دانشگاه بیایند.

فلورایدتراپی دانش آموزان؛ طرح مهم و عظیم ملی است ۱۲ فروردین ۹۵ فلورایدتراپی دانش آموزان؛ طرح مهم و عظیم ملی است
دکتر سعید عسگری، دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: "در طرح مهم و عظیم ملی فلوراید تراپی دانش آموزان از سال تحصیلی آینده با هر سال پیشرفت تحصیلی دانش آموزان پایه ششم، با آنها به دوره متوسطه پیش خواهیم رفت و شش سال بعد که دانش آموزان ششم کنونی به سال اخر متوسطه می‌رسند، سالانه دو نوبت فلوراید تراپی شده باشند."

هزینه های گزاف تربیت پزشک؛ با انصراف از بین می‌رود ۶ فروردین ۹۵ هزینه های گزاف تربیت پزشک؛ با انصراف از بین می‌رود
دکتر حسام الدین ریاحی، متخصص اخلاق پزشکی گفت: "قانون طرح، یک نوع تحمیل شرایط نامطلوب برای پزشکانی است که مجبور به گذراندن این دوره هستند. به عبارت بهتر شرایط ایجاد شده، رفتار غیر اخلاقی است که در قبال خدمات رایگان پزشکی در نظر گرفته می شود."

دندانسازهای غیرمجاز؛ بدون نظارت فعالیت می‌کنند ۶ فروردین ۹۵ دندانسازهای غیرمجاز؛ بدون نظارت فعالیت می‌کنند
حسین چاقری، دندانساز و عضو هیأت مدیره جامعه دندانسازان ایران گفت: "طرح ساماندهی لابراتوارهای دندانسازی غیرمجاز در سال 1389 تدوین شده اما با تغییر مدیریت ها این طرح تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است. افراد فعال در این مراکز تنها به صورت تجربی برخی موارد را یادگرفته اند و کلینیک های دندان‌پزشکی نیز بنا به منافع خود با اینگونه مراکز همکاری دارند"

وزارت بهداشت ایران و پاکستان؛ همکاری خواهند داشت ۴ فروردین ۹۵ وزارت بهداشت ایران و پاکستان؛ همکاری خواهند داشت
دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه دیدار با خانم سائره افضل ترار وزیر ایالتی وزارت بهداشت ملی، پاکستان گفت: "عملیاتی شدن تفاهم نامه‌ها می‌تواند نقش موثری در ارتقای همکاری‌های متقابل میان دو کشور در حوزه بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش، دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشد."

دندان‌پزشکی صحرایی؛ سالی یک هفته برگزار می‌شود ۳ فروردین ۹۵ دندان‌پزشکی صحرایی؛ سالی یک هفته برگزار می‌شود
دکتر صمد جعفری درباره خدمات دندان پزشکی که در بیمارستان‌های صحرایی استان لرستان به شکل داوطلبانه انجام داده است، گفت: "این بیمارستان‌های صحرایی به مدت یک هفته از صبح تا حدود 4 عصر آماده ارائه خدمات به افراد کم بضاعت است. این نوع خدمات باید به شکلی برگزار شود که بابت خرید وسایل و امکانات مربوط به آن بودجه‌ای در نظر گرفته شود"

حل مساله بیمه‌ها؛ آرزوی وزیربهداشت برای امسال است ۳ فروردین ۹۵ حل مساله بیمه‌ها؛ آرزوی وزیربهداشت برای امسال است
حل مسئله بیمه ها، یکپارچگی تولیت و پایداری منابع حوزه سلامت در سال 95، سه آرزویی بود که در سخنان وزیر بهداشت با خبرنگاران مطرح شد. آرزوهایی که در صورت تحقق در سال جدید می تواند بیش از گذشته از درد و رنج بیماران بکاهد و نقشی اساسی در اجرایی شدن برجام 2 در حوزه سلامت و موفقیت های ناشی از آن ایفا کند. آرزوهایی که به زبان ساده بیان شدند ولی برای دولت و وزارت بهداشت دارای نقشی استراتژیک هستند.

ساماندهی خدمات دندانی؛ زندگی بیماران بهاری می‌شود ۲ فروردین ۹۵ ساماندهی خدمات دندانی؛ زندگی بیماران بهاری می‌شود
دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: "با حفظ دستاوردهای دو سال اخیر برنامه های نظام سلامت در سال جدید اقدامات ارزنده ای جهت خدمت به هموطنان انجام خواهد شد. اتمام پروژه های توسعه زیرساخت‌های حوزه درمان، ساماندهی خدمات دندان‌پزشکی با هدف کاهش پرداخت از جیب مردم در این حوزه و توسعه شبکه های آزمایشگاهی دولتی از اهم برنامه های حوزه درمان کشور است."

اخلاق دندان‌پزشکی؛ درآموزش تخصصی گنجانده می‌شود ۲۵ اسفند ۹۴ اخلاق دندان‌پزشکی؛ درآموزش تخصصی گنجانده می‌شود
دکتر سعید عسگری، دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: "آموزش مباحث اخلاقی در دوره های تخصصی دندان پزشکی ضرورت است و تشکیل کارگروه اخلاق در بحث آموزش به دستیاران را به عنوان نخستین گام خواستار شد.

وارنیش فلوراید؛ در پوسیدگی بالا پاسخگو نیست ۲۵ اسفند ۹۴ وارنیش فلوراید؛ در پوسیدگی بالا پاسخگو نیست
دکتر بهنام عباسیان، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: "متاسفانه طرح وارنیش فلوراید در جامعه ای که درصد پوسیدگی ها بالا و از سطح یک و دو گذشته، پاسخگو نیست و این مهم به خصوص درمناطق محروم نمود بیشتری دارد. "

آموزش و رفاه؛ حقوق دانشجویان را نادیده نگیرید ۱۸ اسفند ۹۴ آموزش و رفاه؛ حقوق دانشجویان را نادیده نگیرید
دکتر بهنام عباسیان دندان‌پزشک عضو شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی گفت: "ادغام واحدهای بین‌الملل در بین دانشگاه‌های مادر برای کاهش هزینه‌ها نباید به معنای نادیده گرفتن حقوق آموزشی و امکانات رفاهی دانشجویان واحد بین الملل باشد."

گردشگری سلامت؛ استراتژی مناسبی ندارد ۱۸ اسفند ۹۴ گردشگری سلامت؛ استراتژی مناسبی ندارد
دکتر علیرضا زالی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی با گلایه از عدم ساماندهی درست و عدم حاکم بودن وحدت رویه اجرایی و استراتژی مناسب در گردشگری سلامت در گذشته، گفت: "اولین کار حرفه ای در وزارت بهداشت، ایجاد ظرفیت های نوین در کشور بود که موجب شکل گیری نهاد شورای راهبردی گردشگری سلامت شد."

روز دندان‌پزشکی؛ در برج میلاد جشن گرفته می‌شود ۱۶ اسفند ۹۴ روز دندان‌پزشکی؛ در برج میلاد جشن گرفته می‌شود
دکتر سعید ساعی معاون رفاهی و اجتماعی سازمان نظام پزشکی گفت: "به مناسبت فرارسیدن 23 فروردین ماه روز دندان‌پزشکی، جشنواره فرهنگی هنری جامعه دندانپزشکی کشور با حضور وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی و تعاون کار و رفاه اجتماعی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی و حضور بیش از سه هزار نفر از دندان‌پزشکان برگزار می‌شود."

ارتقای هیات‌علمی؛ ارزشیابی را کیفی کنیم نه کمی ۱۶ اسفند ۹۴ ارتقای هیات‌علمی؛ ارزشیابی را کیفی کنیم نه کمی
دکتر شاهین آخوندزاده، قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: "کیفیت مقالات در رتبه بندی دانشگاه ها موثر است و به این ترتیب سیاست های کمی، کیفی شدند؛ در گذشته تعداد مقالات دانشگاه ها و مراکز علمی برای به دست آوردن رتبه های بالای تحقیقاتی مهم بود اما اکنون کیفیت مقالات اهمیت است."

آلودگی محیط دندان‌پزشکی؛ استراتژی ضدعفونی اتخاذ شود ۱۵ اسفند ۹۴ آلودگی محیط دندان‌پزشکی؛ استراتژی ضدعفونی اتخاذ شود
دکتر زهرا شریفیان، رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو از اتخاذ استراتژی ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون در مراکز دندان‌پزشکی خبر داد و گفت: "عمده آلودگی های ترشحات خونی در دندان‌پزشکی ناشی از پاشیدن خون حین درمان با استفاده از وسایل دندان‌پزشکی موسوم به روتاری (توربین) یا اولتراسونیک است و باید آلودگی را فورا برطرف کرد تا خطر تماس بعدی بیماران با آن وجود نداشته باشد."

تعرفه‌های دندان‌پزشکی؛ بسیار پایین است ۱۴ اسفند ۹۴ تعرفه‌های دندان‌پزشکی؛ بسیار پایین است
دکتر محمود میران، عضو هیأت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران گفت: "تعرفه‌های دندان‌پزشکی که در حال حاضر اعمال می‌شود، بسیار پایین است، مجموعه دندان‌پزشکان سوبسید این کار را پرداخت می‌کنند، در صورتی که این سوبسید را باید بیمه‌ پرداخت کند تا مردم بتوانند با قیمت مناسب به خدمات دسترسی داشته باشند."

طرح سلامت‌ فرزندان؛ خدمات بهداشت‌ دهان به یتیم‌هاست ۱۳ اسفند ۹۴ طرح سلامت‌ فرزندان؛ خدمات بهداشت‌ دهان به یتیم‌هاست
دکتر عباس هنردوست عضو بسیج جامعه پزشکی گفت: "طرح «سلامت فرزندان ما» بنیادی ترین طرح در حوزه دندان‌پزشکی ایتام است تا بتوانیم فرزندان خود را در آینده برای خدمات دندان‌پزشکی تا 80 درصد بیمه کنیم."

سلامت جوانان؛ عقلانیت و نشاط  این قشر درخطر است ۱۲ اسفند ۹۴ سلامت جوانان؛ عقلانیت و نشاط این قشر درخطر است
دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: " آسیب های اجتماعی همچون مواد روانگردان و قلیان عقلانیت و نشاط جوانان و دانشگاهیان را هدف قرار داده است."

میزان بیماری‌ها؛ مستقیم روی رشد اقتصادی موثراست ۱۱ اسفند ۹۴ میزان بیماری‌ها؛ مستقیم روی رشد اقتصادی موثراست
دکتر ناصر کلانتری، قائم مقام معاون بهداشت گفت: "اهمیت سلامت در رشد اقتصادی کشور تا حدی است که افزایش ۱۰درصدی مرگ بیماری های غیرواگیر ۵ درصد رشد اقتصادی کشور را کاهش می دهد."

آزمون تخصصی؛ پرسش‌ها بودجه‌بندی و وزن‌گذاری شد ۱۱ اسفند ۹۴ آزمون تخصصی؛ پرسش‌ها بودجه‌بندی و وزن‌گذاری شد
دکتر سعید عسگری، دبیر شورای آموزش دندان پزشکی گفت: "مهم ترين تفاوت شكلي آزمون دوره سی ام پذیرش دستیاری تخصصی دندان‌پزشکی با دوره قبل، بودجه بندی سؤالات آزمون و همچنین افزايش وزن امتيازات مربوط به سوالات مطروحه در رشته اصلي و در رشته هایي كه ارتباط بيشتري با تخصص مورد درخواست داوطلب دارند، می باشد."

احداث مرکز درمانی؛ هم تسهیلات هم تضمین خرید خدمت می‌دهیم ۹ اسفند ۹۴ احداث مرکز درمانی؛ هم تسهیلات هم تضمین خرید خدمت می‌دهیم
دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: "وزارت بهداشت موافق سرمایه گذاری بخش خصوصی با ارائه تسهیلات و تضمین خرید خدمت است. بطوری‌که ۷۰ درصد خدمات با تعرفه دولتی و ۳۰ درصد با بیمه تکمیلی ارائه شود."

ارزشیابی مدارک خارج؛ شعب دانشگاه‌ها را شامل نمی‌شود ۹ اسفند ۹۴ ارزشیابی مدارک خارج؛ شعب دانشگاه‌ها را شامل نمی‌شود
دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: " دانشگاه‌های معتبر بین المللی که طبق رتبه بندی کیو.اس جزء ۱۰۰۰ دانشگاه برتر،‌ طبق رتبه بندی شانگهای جزء ۵۰۰ دانشگاه برتر و طبق رتبه بندی تایمز جزء  ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند، نیاز به ارزیابی دانشگاه وجود ندارد، ولی صرفا در کشور اصلی مورد تایید بوده و شعبات این دانشگاه‌ها در سایر کشورها قابل ارزشیابی نیست."

حوزه سلامت روان؛ عزم وزارت بهداشت جدی است ۸ اسفند ۹۴ حوزه سلامت روان؛ عزم وزارت بهداشت جدی است
دكتر سيدحسن هاشمي وزیر بهداشت گفت: "در حوزه سلامت روان ابتدا بايد نگاه مردم و مسئولين را با ارائه اطلاعات مستمر به آنها تغيير داد. همه بايد براي تقويت حوزه سلامت روان كمك كنيم. عزم وزارت بهداشت در كمك به حوزه سلامت روان جامعه جدي است و ما خود را جدا از انجمن سلامت روان نمي‌دانيم."

مشکلات روانی؛ خیلی‌ها  مقاومت می کنند ۸ اسفند ۹۴ مشکلات روانی؛ خیلی‌ها مقاومت می کنند
دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: "خیلی از افراد در برابر موضوعات مرتبط با سلامت روان و اهمیت دادن به حوزه سلامت روان مقاومت می کنند. در حل مشکلات روانی نیاز به صبر و حوصله و پایداری داریم. نباید روان‌پزشکان از این مقاومت ها مایوس شوند و باید اطلاعات خود را مستند و مطالعات و پژوهش‌های خود را به طور دقیق‌تر ادامه دهند."

نقشه جامع‌ علمی کشور؛ شاید به‌روزرسانی شود ۷ اسفند ۹۴ نقشه جامع‌ علمی کشور؛ شاید به‌روزرسانی شود
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: "یک فرصت سه تا پنج ساله گذاشته‌ایم تا مراکز مختلف پیشنهادات خود را در موضوعات اولویت‌دار مطرح کنند. اگر پیشنهادات موثری به شورا برسد، به روزرسانی نقشه جامع را در دستور کار قرار می‌دهیم."

تجهیزات پزشکی؛ بسیار زود از کار می‌افتند ۶ اسفند ۹۴ تجهیزات پزشکی؛ بسیار زود از کار می‌افتند
محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: "نوع بهره‌برداری از تجهیزات پزشکی مطلوب نیست. مراکز درمانی از حیث آموزش نگهداری و به روز کردن تجهیزات مشکل دارند. همه باید تلاش کنند تجهیزات سرمایه‌ای را به نحو مطلوب و علمی، نگهداری کنند تا عمر و بهره‌وری آنها افزایش پیدا کند. تجهیزات پزشکی در بسیاری موارد زودتر از آنچه انتظار می‌رود از کار می‌افتند."

اساتید خارجی؛ دعوت می‌کردیم، نمی‌آمدند ۵ اسفند ۹۴ اساتید خارجی؛ دعوت می‌کردیم، نمی‌آمدند
دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت گفت: "تعجب می‌کنم که چگونه با جریان اسلام‌ستیزی که راه انداختند و خود ما زمینه‌ساز بخشی از آن بودیم، چه فرصت‌هایی را از تیم مذاکره‌کننده گرفتند. بحث من سیاسی نیست اما هر زمان اساتید خارجی را دعوت می‌کردیم، هراس داشتند و به ایران نمی‌آمدند یا ویزا داده نمی‌شد و رفت و آمدها در حال رسیدن به صفر بود. هر کجای دنیا به عنوان ایرانی سفر می‌کردیم، فکر می‌کردند ما موجودات عجیب و غریبی هستیم."

مالیات پزشکان؛ بی‌حساب و کتاب اخذ می‌شود ۴ اسفند ۹۴ مالیات پزشکان؛ بی‌حساب و کتاب اخذ می‌شود
عبدالرحمان رستمیان، نماینده مردم دامغان و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: "امروزه از دغدغه‌های جامعه پزشکی بحث مالیات و رشد مالیاتی است. در حوزه پزشکی باید مالیات بر حسب درآمد پزشکان اخذ شود، گفت: هم اکنون شاهد اخذ مالیات بی‌حساب و کتاب از پزشکان هستیم."

انتخابات انجمن؛ همه دندان‌پزشکان نمی‌توانند رای دهند ۳ اسفند ۹۴ انتخابات انجمن؛ همه دندان‌پزشکان نمی‌توانند رای دهند
به گزارش دندانه، بر اساس تصمیم هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، تنها اعضای پیوسته انجمن در سال ۹۴ برای مشارکت در انتخابات و دادن رای مجاز هستند. شرایط عضویت پیوسته انجمن در سال ۹۴ با توجه به تبصره ۲ ماده ۸ اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران شامل موارد زیر است:
۱- کسانی که در کنگره ۵۵ ثبت نام کرده و حضور داشته‌اند
۲- کسانی که در کنگره ۵۶ ثبت نام کرده‌اند
۳- اعضای اجرایی کنگره ۵۵ و ۵۶
۴- افرادی که تا تاریخ ۱۵/۱۱/۹۴ حق عضویت خود را پرداخت کرده‌اند.

پژوهش پزشکی ایران؛ در منطقه حرف اول را می‌زنیم ۱ اسفند ۹۴ پژوهش پزشکی ایران؛ در منطقه حرف اول را می‌زنیم
دکتر علی اکبر ولایتی رئیس کنگره بین‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت گفت: ایران در منطقه در موضوع تحقیقات پزشکی حرف اول را می‌زند، با این شرایط ما می‌توانیم به کشورهای جهان سوم کمک زیادی کنیم.

مصوبه در حوزه سلامت؛ در سال‌های اخیر نداشتیم ۱ اسفند ۹۴ مصوبه در حوزه سلامت؛ در سال‌های اخیر نداشتیم
دکتر حسن قاضی هاشمی وزیر بهداشت گفت: متاسفانه در طول دو سال و نیم گذشته، غیر از سیاست‌های کلی نظام سلامت ابلاغی رهبر و آنچه که ما در قالب طرح تحول نظام سلامت جهت کاهش هزینه‌ها، فراگیر شدن بیمه‌ها و اولویت بهداشت و نظام ارجاع ارایه کردیم، هیچ مصوبه‌ای در حوزه سلامت از سوی مجلس نداشتیم.

خدمات درمانی پول‌ساز؛ مورد اختلاف درمانگران است ۳۰ بهمن ۹۴ خدمات درمانی پول‌ساز؛ مورد اختلاف درمانگران است
به نقل از سپید؛ در مورد برخی خدمات نظیر جراحی سوختگی اختلافی میان رشته‌های درگیر مثل جراح عمومی یا جراح پلاستیک نیست ولی همین دو گروه همواره بر سر بینی با هم درگیرند. عامل تعیین کننده «پول» است. مطابق قانون، تشخیص حدود وظایف رشته‌های پزشکی برعهده سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت است.

مصرف شکر؛ بر مغز تاثیر مخرب دارد ۳۰ بهمن ۹۴ مصرف شکر؛ بر مغز تاثیر مخرب دارد
پژوهشگران یک آکادمی تغذیه در هند و همچنین دانشگاه "New South Wales" استرالیا، با انجام آزمایش روی چهار گروه موش‌های آزمایشگاهی نشان دادند که مصرف زیاد شکر، تاثیر منفی بر فعالیت مغز دارد.

انجمن‌های علمی؛ برنامه‌ها را پایش و کنترل کنند ۲۹ بهمن ۹۴ انجمن‌های علمی؛ برنامه‌ها را پایش و کنترل کنند
دکتر عزت الله گل علیزاده نایب رئیس دوم مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران گفت: انجمن های علمی جهت پایش و کنترل برنامه ها آمادگی دارند. دولت یازدهم به دو مقوله هسته ای و سلامت توجه ویژه دارد که این حسن توجه به سیستم سلامت بی سابقه بوده است.

صدور پروانه مطب خاص؛ به ۹ گروه محدود شد ۲۹ بهمن ۹۴ صدور پروانه مطب خاص؛ به ۹ گروه محدود شد
بر اساس اطلاعیه سازمان نظام‌پزشکی از تاریخ ۱۳۹۵/۱/۱ تشکیل پرونده‌های متقاضیان تبصره ۷ ماده ۱۳ بر اساس شرایط جدید انجام خواهد شد. طبق قانون مصوب ۱۳۶۲ مجلس، ضوابط اولويت انتخاب محل از طرف پزشک، همه ساله از طرف كميسيونی متشكل از دو نفر نماينده وزارت بهدارى، دو نفر نماينده وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالى به انتخاب وزراى مربوطه و يك نماينده نظام پزشكى به انتخاب هيأت مديره نظام پزشكى مشخص می‌شود.

انتخابات دندان‌پزشکی؛ قدرمطلق آرا پشتوانه منتخبین است ۲۹ بهمن ۹۴ انتخابات دندان‌پزشکی؛ قدرمطلق آرا پشتوانه منتخبین است
دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در خصوص نزدیک شدن به انتخابات صنفی گروه دندان پزشکی گفت: قدر مطلق بالای آرا با حضور پرشور همکاران در انتخابات می تواند پشتوانه محکمی برای منتخبین در حوزه دندان پزشکی باشد، کما اینکه دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان نیز پیش روست.

دفاتر مالیاتی دندان پزشکان؛ واقعی تنظیم و تقدیم شود ۲۸ بهمن ۹۴ دفاتر مالیاتی دندان پزشکان؛ واقعی تنظیم و تقدیم شود
فلاح نماینده سازمان نظام پزشکی در کمیسیون اعتراضات گفت: در حال حاضر سازمان امور مالیاتی در صدد مشخص کردن درآمد واقعی پزشکان و دندان پزشکان است تا بر اساس آن مالیات تعیین کند، دراین خصوص همکاران باید به درستی عمل کرده تا بهانه ای دست همکاران سازمان امور مالیاتی ندهند.

پذیرش پزشکی؛ جذب فرد ۱۸ساله درست نیست ۲۷ بهمن ۹۴ پذیرش پزشکی؛ جذب فرد ۱۸ساله درست نیست
دکتر ایرج فاضل رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران گفت: در حال حاضر پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در کشور ما به این صورت است که جوانان ۱۸ ساله پس از پایان دوره دبیرستان وارد آزمونی به نام کنکور می شوند که اگر نمره لازم را بیاورند وارد رشته های پزشکی می شوند؛ این در حالی است که آنها هیچ برداشت درستی از رشته پزشکی و مشکلات آن ندارند.

تجهیز مراکز دندان‌پزشکی دولتی؛ تحت بررسی است ۲۶ بهمن ۹۴ تجهیز مراکز دندان‌پزشکی دولتی؛ تحت بررسی است
دکتر محمد بیات جراح فک و صورت و رییس دانشکده دندان‌پزشکی تهران گفت: "در حال حاضر پروژه ای در وزارت بهداشت نزدیک به نهایی شدن است که بر اساس آن قرار است بیش از دوهزار مرکز دندانپزشکی در بخش دولتی تجهیز شوند تا ۱۸خدمت دندان پزشکی سطح دو را انجام دهند."

فعالیت دارویی هلال‌احمر؛ مورد اعتماد مردم است ۲۶ بهمن ۹۴ فعالیت دارویی هلال‌احمر؛ مورد اعتماد مردم است
دکتر جواد فلاح سرپرست سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال‌احمر گفت: کارنامه درخشان فعالیت‌های دارویی هلال‌احمر بر خلاف همه تبلیغات منفی، هنوز نقطه قوت بزرگی برای جمعیت محسوب می‌شود. مردم همواره به جمعیت هلال‌احمر اعتماد دارند و برند این جمعیت مورد قبول و اعتماد مردمی است.

جایگزینی دندان؛ با قطعات ساخت رایانه انجام می‌شود ۲۶ بهمن ۹۴ جایگزینی دندان؛ با قطعات ساخت رایانه انجام می‌شود
دکتر محمدتقی کیانی دبیر اجرایی کنگره 14 انجمن جراحان فک و صورت گفت: «دیجیتال ایمپلنتولوژی» از تکنیک های نوینی است که روش کاشت دندان را به لحاظ دقت و افزایش سرعت جراحی متحول می کند و خوشبختانه امکان بکارگیری این روش در کشور ما نیز فراهم شده است.

پول سلامت؛ به طرف درست سرازیر نشد ۲۵ بهمن ۹۴ پول سلامت؛ به طرف درست سرازیر نشد
دکتر مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و وزیر اسبق بهداشت گفت: "در هیچ جای دنیا فاصله درآمد بین پزشک و سایر کادر درمانی به اندازه ایران نیست، گفت: کجای دنیا پزشک ۵۰ برابر سایر گروه های غیرپزشک درآمد دارد؟ بی عدالتی نمی تواند نظم ایجاد کند و من ضد پزشک نیستم بلکه مخالف بی عدالتی هستم. این اعتدال نیست که دو نفر با دو سواد برابر، یکی ۱۰۰ میلیون و دیگری ۲ میلیون درآمد داشته باشد."

تحول در آموزش پزشکی؛ باعث انحراف منابع می‌شود ۲۵ بهمن ۹۴ تحول در آموزش پزشکی؛ باعث انحراف منابع می‌شود
احمد آریایی‌نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: "در این که نظام آموزشی در حوزه پزشکی نیاز به بازنگری اساسی دارد، هیچ تردیدی نیست، بلکه انتقادات بیشتر به زمان اجرای این برنامه و توجه به اولویت‌های مهم دیگر نظام سلامت است. وقتی گام‌های قبلی طرح تحول به گفته خود مسوولان وزارت بهداشت به سرانجام نرسیده، آغاز این طرح در زمان فعلی باعث انحراف منابع می‌شود."

فناوری کمکی؛ ضروری‌ترین‌ها در زندگی ناتوان‌ها کدامند ۲۵ بهمن ۹۴ فناوری کمکی؛ ضروری‌ترین‌ها در زندگی ناتوان‌ها کدامند
سازمان جهانی بهداشت یک بررسی جهانی را آغاز کرده است تا نقطه نظرات متفاوت درباره ضروری‌ترین و مفیدترین فناوری کمکی را گردآوری کند. دولت‌ها می‌توانند از این فهرست برای اولویت‌بندی 50 محصول مهم‌تر کمکی برای کمک به سالمندان وناتوانان استفاده کنند.

کمبود دندان‌پزشک؛ سازمان پزشکی قانونی استخدام می‌کند ۲۵ بهمن ۹۴ کمبود دندان‌پزشک؛ سازمان پزشکی قانونی استخدام می‌کند
منصور فیروزبخت مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری به کمبود نیروی متخصص در پزشکی قانونی استان اشاره کرد و گفت:  «حقوق پائین و کار سخت ازجمله دلایلی است که تمایل پزشکان را برای ارائه خدمت در این بخش کم کرده است. از این‌رو درحال حاضر پزشکی قانونی استان چهارمحال‌وبختیاری با کمبود متخصص سم‌شناسی، آسیب‌شناسی و دندان‌پزشک مواجه است.»

وضعیت پزشکی ایران؛ نامطلوب و مواجه با مشکل است ۲۴ بهمن ۹۴ وضعیت پزشکی ایران؛ نامطلوب و مواجه با مشکل است
دکتر محمدباقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: تعدادی از داوطلبان برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و چنانچه به آمار دانش‌آموختگان در خارج از کشور توجه کنیم، متوجه می‌شویم که وضعیت پزشکی مطلوب نیست و کشور با مشکل روبه‌رو است بنابراین باید با توجه به استعدادها در این زمینه قدر این سرمایه ملی را بدانیم.

ماسک دهانی جدید؛ نوآوری ایرانی به ثبت رسید ۲۴ بهمن ۹۴ ماسک دهانی جدید؛ نوآوری ایرانی به ثبت رسید
دکتر محمدعلی کریمی از دانشگاه پیام نور البرز و دکتر پوران پورحکاک از پیام نور مشهد، موفق به ابداع و ثبت اختراع ماسک دهان و بینی از الیاف نانو شدند.

بهداشت و درمان ما؛ الگوی تمام‌عیار بی‌عدالتی در دنیاست ۲۳ بهمن ۹۴ بهداشت و درمان ما؛ الگوی تمام‌عیار بی‌عدالتی در دنیاست
علی‌محمد آدابی، رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری کشور گفت: طی دو سال گذشته وزارت بهداشت تعامل خوبی با جامعه پرستاری نداشته است. طرح تحول نظام سلامت به نام مردم و به کام پزشکان رقم خورد. نظام بهداشت و درمان کشور ما الگوی تمام‌عیار بی‌عدالتی در دنیاست. وزارت بهداشت را به تجارت‌خانه پزشکان تبدیل کرده‌اند.

در مقایسه دادگاه روحانیان؛ پزشکان پاک‌تر هستند ۲۳ بهمن ۹۴ در مقایسه دادگاه روحانیان؛ پزشکان پاک‌تر هستند
دکتر محمد مهدی قیامت عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی تهران گفت: بیش از 15 تا 20 شکایت از پزشکان در سامانه ثبت نشده که در مقایسه با دادگاه روحانیت، نشان می‌دهد جامعه ای پاک تر از پزشکان وجود ندارد. با اجرای طرح تحول، درآمد بیمارستانها کاهش و هزینه ها افزایش یافته است. پزشکی که تنها درآمدش بخش دولتی است و 9 ماه حقوق نگیرد، چگونه زندگی کند؟ با این کارها انگیزه جامعه پزشکی برای خدمت کاهش و رفتارهای غیر علمی افزایش می یابد. اگر تعرفه ها به درستی تعیین نشود، جریان زیرمیزی چون سیل دوباره راه خواهد افتاد.

نماینده مجلس؛ اولویت حقوق شهروندی را «سلامت» بداند ۲۱ بهمن ۹۴ نماینده مجلس؛ اولویت حقوق شهروندی را «سلامت» بداند
سازمان نظام پزشکی در بیانیه ای با موضوع انتخابات، ضمن تاکید بر این که «انسان سالم، محور توسعه پایدار است» از همه شهروندان فهیم ایرانی درخواست کرد نمایندگانی را راهی خانه ملت کنند که "سلامت" را از اولویت‏های اصلی در "توسعه کشور و حقوق شهروندی" بدانند و با تمام توان جهت ارتقای نظام سلامت بکوشند.

زیرساخت‌های سلامت؛ در دهه‌های گذشته توسعه نیافته است ۲۱ بهمن ۹۴ زیرساخت‌های سلامت؛ در دهه‌های گذشته توسعه نیافته است
سید محمدهادی ایازی، قایم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت های اجتماعی گفت: «متاسفانه زیرساخت های نظام سلامت با توجه به محدودیت های دهه های گذشته آنچنان که باید، توسعه نیافته است. دولت‌های گذشته نتوانستند آنچنان که باید در نظام سلامت سرمایه گذاری کنند و دولت فعلی نیز با مشکلات بیشتری روبه رو است.»

شکاف کام و لب؛ ۸۵۰نفر در سیستان و بلوچستان منتظرند ۲۰ بهمن ۹۴ شکاف کام و لب؛ ۸۵۰نفر در سیستان و بلوچستان منتظرند
حمید بختیاری عضو هیات مدیره موسسه خیریه مهر گیتی گفت: 850 بیمار ناهنجاری کام و دهان سیستان و بلوچستان برای ویزیت از سوی پزشکان خیر نام نویسی کرده اند که تاکنون به مناسبت دهه فجر 700 نفر آنان بطور رایگان ویزیت شده اند.

مدرک جراحی فک و دهان؛ نباید به دندان‌پزشکان داده شود ۲۰ بهمن ۹۴ مدرک جراحی فک و دهان؛ نباید به دندان‌پزشکان داده شود
دکتر سید مهدی موسوی‌زاده، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: «افرادی با سوءاستفاده از نفوذ خود در لایه‌های فوقانی وزارت بهداشت، کوریکلوم‌ها را دستکاری می‌کنند. آنها به راحتی به مردم دروغ می‌گویند و خود را متخصص معرفی می‌کنند. طبق قانون دندانپزشکان پزشک شناسایی نشده‌اند اما به آنها مدرک جراحی فک و دهان می‌دهند.»