RSS
 

درآمد پزشکان؛ مورد مقایسه و تبعیض‌های ناروا قرار دارد ۲۰ بهمن ۹۴ درآمد پزشکان؛ مورد مقایسه و تبعیض‌های ناروا قرار دارد
دکتر ایرج خسرونیا، عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران گفت: «برای رعایت عدالت در سلامت، درآمد رشته های مختلف پزشکان باید مساوی باشد.» ایشان همچنین اظهارداشت: «یک کارمند ساده پس از اخذ دیپلم، وارد بازار کار شده و خانه و زندگی و خانواده تشکیل می‌دهد و در زمان بازنشستگی او، تازه طبیب از نقطه صفر آغاز به کار می‌کند! مقایسه درآمد پزشکان با کارگران، آموزگاران و کارمندان معمولی غیرمنطقی است.»

حسگر بزاق دهان؛ برای تشخیص سرطان ساخته شد ۱۷ بهمن ۹۴ حسگر بزاق دهان؛ برای تشخیص سرطان ساخته شد
پژوهشگران دانشگاه آتونوموس متروپولیتن مکزیک نانوزیست‌ حسگری ساختند که تنها در ده دقیقه می‌تواند سرطان پستان را در مراحل ابتدایی شناسایی کند. در این روش از یک کاغذ کروماتوگرافی و نمونه‌گیری از بزاق استفاده می‌شود. نیکولا باتینا از آزمایشگاه فناوری نانو و مهندسی مولکولی گفت: «هدف ما این بود که این ابزار در دسترس همگان باشد و تنها از طریق تغییر رنگ، نتیجه مشخص شود.»

خدمات ارزان دندانی‌؛ از ضروریات برنامه تحول نظام سلامت است ۱۵ بهمن ۹۴ خدمات ارزان دندانی‌؛ از ضروریات برنامه تحول نظام سلامت است
دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر توسعه خدمات دندان‌پزشکی در جهت دسترسی آحاد مردم به خدمات با کیفیت و ارزان قیمت دندان پزشکی، گفت: توسعه و ارتقا مدیریت بیمارستانی، اداره بیمارستان های دولتی به عنوان واحد مستقل، استفاده از نظام ارجاع در دریافت خدمات پزشکی و آموزش بیماران از ضروریات برنامه تحول نظام سلامت است.

نمایشگاه تجهیزات دندان‌پزشکی؛ در کرمانشاه برگزار شد ۱۴ بهمن ۹۴ نمایشگاه تجهیزات دندان‌پزشکی؛ در کرمانشاه برگزار شد
پنجمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی و آزمایشگاهی با حضور ۱۰۰ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های استان کرمانشاه «پارک شاهد» افتتاح شد.

نشان افتخار مدیریت جهادی؛ به وزیر بهداشت داده شد ۱۴ بهمن ۹۴ نشان افتخار مدیریت جهادی؛ به وزیر بهداشت داده شد
در دومین همایش ملی مدیریت جهادی که در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما برگزار شد، با اهدای مدالی از دکتر هاشمی، وزیر بهداشت به عنوان یکی از مدیران برتر جهادی کشور تقدیر شد.

تولیدات علمی ایران؛ رشد کمّی بدون توجه به کیفیت است ۱۴ بهمن ۹۴ تولیدات علمی ایران؛ رشد کمّی بدون توجه به کیفیت است
دکتر محمد جواد دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، ضمن اشاره به موضوع پراکندگی کمیت و کیفیت تولید علم در دانشگاه‌های مختلف کشور گفت: معمولاً بیش از 50 درصد مقالات تولیدی کشور در 20 درصد پایین تعداد استنادات قرار می‌گیرند که نشان‌دهنده رشد کمی بدون توجه به کیفیت است. به همین دلیل لازم است سیاست‌های دانشگاه‌ها برای هدایت پژوهش به مجلات برتر تدوین شود.

کتب مرجع دندان‌پزشکی؛ تاکنون ۱۴جلد تدوین شده است ۱۳ بهمن ۹۴ کتب مرجع دندان‌پزشکی؛ تاکنون ۱۴جلد تدوین شده است
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت ضمن تأکید بر اینکه باید به تحول و نوآوری آموزش پزشکی نگاه جدی داشته باشیم به تدوین کتب مرجع دندان‌پزشکی اشاره کرد و گفت: تاکنون 14 جلد از این کتاب تدوین شده و شش جلد این کتاب چاپ و توزیع شده است.

تحول و نوآوری آموزش پزشکی؛ در حال اجرا و رصد است ۱۲ بهمن ۹۴ تحول و نوآوری آموزش پزشکی؛ در حال اجرا و رصد است
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: به منظور رصد اجرای برنامه های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی در سطح کشور، شورای هماهنگ کننده های مناطق آمایشی و شورای بررسی کمیته تحقیق و توسعه معاونت به صورت ویژه این امر را پیگیری می کنند.

بی‌عدالتی در درمان؛ با افتتاح چند مرکز بهداشتی مرتفع شد ۱۲ بهمن ۹۴ بی‌عدالتی در درمان؛ با افتتاح چند مرکز بهداشتی مرتفع شد
دکتر سجاد رضوی مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخ به شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با راه‌اندازی پایگاه‌های سلامت، بی‌عدالتی‌ها در حوزه بهداشت و درمان مرتفع شده و افراد ساکن در حاشیه شهرها همانند مردم شهر از خدمات روان‌شناسی، تغذیه و بهداشت دهان بهره‌مند هستند.

آلمان | سیگار الکترونیک؛ در دهان منفجر شد و دندان‌های مرد را شکست ۱۲ بهمن ۹۴ آلمان | سیگار الکترونیک؛ در دهان منفجر شد و دندان‌های مرد را شکست
یک مرد 20 ساله در شهر کلن آلمان به دلیل انفجار سیگار الکترونیکی در دهانش به شدت مجروح شد. وی در این حادثه چند دندان خود را از دست داد و از ناحیه صورت و سر دچار آسیب شد.

پچ‌های ضددرد؛ دارو را بدون عبور کبدی به موضع می‌رساند ۱۲ بهمن ۹۴ پچ‌های ضددرد؛ دارو را بدون عبور کبدی به موضع می‌رساند
دکتر حمید موبدی رییس گروه سامانه‌های نوین دارویی تولید فیلم‌های خوراکی را از جمله برنامه‌های آتی این گروه پژوهشی عنوان کرد و گفت: با استفاده از پچ‌های تولید شده می‌توانیم فیلم‌های خوراکی را تولید کنیم که این فیلم‌ها می‌توانند به سرعت در دهان رها شوند. مزیت استفاده از فرآورده‌های پوستی برای دارورسانی را عدم عبور کبدی ذکر کرد و گفت: با استفاده از پچ‌های دارویی می‌توان بدون عارضه دارو را وارد بدن کرد.

شکستگی فک‌ و صورت؛ در ایران بالاتر از دیگر کشورهاست ۱۲ بهمن ۹۴ شکستگی فک‌ و صورت؛ در ایران بالاتر از دیگر کشورهاست
دکتر فریدون پوردانش، رئیس کنگره14 انجمن جراحان دهان، فک و صورت که همزمان با ششمین همایش بین المللی ایمپلنت خلیج فارس 27 تا 30 بهمن ماه 1394 در محل هتل المپیک تهران برگزار می شود گفت "حوادث و تصادفات، از نظر بروز مرگ و میر در ایران در رتبه دوم و در دیگر کشورها، به خصوص کشورهای پیشرفته دنیا، در جایگاه هفتم تا نهم قرار دارد. آمار مجروحان ناشی از این حوادث نیز بالا است که بسیاری دچار شکستگی های ناحیه فک و صورت می شوند."

تجربه سیگار؛ در دانشجویان پزشکی خیلی بالاست ۱۲ بهمن ۹۴ تجربه سیگار؛ در دانشجویان پزشکی خیلی بالاست
محمدرضا داود آبادی فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت گفت: "78 درصد دانشجویان علوم پزشکی اعلام کرده اند که قبل از ورود به دانشگاه تجربه سیگار کشیدن داشته و 12 درصد نیز در زمان دانشجویی سیگار کشیده اند، بنابراین 90 درصد تجربه استعمال سیگار دارند. آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز نشان می دهد که 6.4 درصد دانشجویان علوم پزشکی از مواد مخدر یا روانگردان استفاده کرده اند." حدود 180 هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور مشغول تحصیل هستند.

دگزامتازون؛ درصدر تجویز پزشکان ماست ۱۲ بهمن ۹۴ دگزامتازون؛ درصدر تجویز پزشکان ماست
دکتر فاطمه سلیمانی، دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: "بررسی آمار نامه دارویی سال ۸۹-۹۲ موید آن است که بیشترین تجویزهای صورت گرفته مربوط به پاییز و زمستان بوده و در بین ۱۰ داروی اول تجویز شده توسط تمامی پزشکان کشور دگزامتازون با اختلاف فاحش نسبت به اقلام تجویزی دیگر در صدر قرار داشته است."

شکایات پزشکی، با آنکال ۲۴ساعته رسیدگی می‌شود ۱۲ بهمن ۹۴ شکایات پزشکی، با آنکال ۲۴ساعته رسیدگی می‌شود
دکتر عطیه ربیعی، رییس اداره نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت گفت: "تیم رسیدگی فوری به شکایات و چالش های نظارتی در سطح وزارتی ایجاد شده است. ایجاد برنامه آنکالی 24 ساعته دفتر نظارت و اعتبار بخشی از دیگر اقدامات صورت گرفته است. کلیه مسائل گزارش شده از سوی مدیران در سطح کشور از این طریق مورد پیگیری فوری قرار می گیرد."

حفظ امنیت پزشکان؛ بسیار استراتژیک است ۱۲ بهمن ۹۴ حفظ امنیت پزشکان؛ بسیار استراتژیک است
دکتر علی‌رضازالی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مورد ارسال نامه به شورای امنیت گفت: " حفظ امنیت پزشکان بسیار استراتژیک است و باید کارکنان ما در محلی امن فعالیت کنند. متاسفانه حوادثی رخ داده که تنها بخشی از این حوادث رسانه‌ای می‌شود و بخش قابل توجهی رسانه‌ای نمی شود." ایشان همچنین گفت "انجماد تعرفه‌ها؛ خدمت به مردم نیست."

شرکت دارویی سانوفی؛ با وزیربهداشت تفاهم‌نامه امضاکرد ۱۱ بهمن ۹۴ شرکت دارویی سانوفی؛ با وزیربهداشت تفاهم‌نامه امضاکرد
ونبرگ، رئیس هیئت مدیره شرکت سانوفی، بزرگترین شرکت دارویی اروپا حین امضای قرارداد با وزیربهداشت ایران گفت "همکاری‌های بالقوه این تفاهم‌نامه شامل سه بخش است. نخست گسترش مشارکت با تولیدکنندگان ایرانی، دوم همکاری دائمی در پروژه‌های پیشگیری و کنترل برخی از بیماریها و سوم پیشبرد امکانات ثبت و مطالعات دقیق و معتبر اپیدمیولوژیک."

شرکت‌های دانش‌ و سلامت، سود قابل‌قبولی ایجاد می‌کند ۱۱ بهمن ۹۴ شرکت‌های دانش‌ و سلامت، سود قابل‌قبولی ایجاد می‌کند
محمد جواد خسروی، معاون برنامه ریزی و نظارت حوزه مشارکتهای اقتصادی وزارت بهداشت معتقد است که "در خصوص تضمین سرمایه‌گذاری، از نگاه خدماتی و اقتصادی باید با سرمایه‌گذاران توافقی دو جانبه کرد. در کنار هر مجتمع خدماتی و بیمارستانی، امکانی برای سرمایه‌گذاران به وجود آید تا حاشیه سود خود را تضمین کنند. در حال حاضر بهترین مدل این اقدام، شرکت‌های دانش و سلامت هستند که برآیند کل خدمات ارائه شده در آنجا می تواند سود قابل قبولی را برای بخش خصوصی به دنبال داشته باشد."

تشخیص سرطان؛ با بررسی بزاق دهان ممکن شده است ۱۱ بهمن ۹۴ تشخیص سرطان؛ با بررسی بزاق دهان ممکن شده است
یک تیم تحقیقات بین‌المللی موفق به ساخت نانوزیست ‌حسگری شده ‌است که با استفاده از بزاق دهان می‌تواند وجود سرطان دهان را شناسایی کند.

افزایش بودجه وزارت بهداشت؛ در بخش رفاهی است ۱۱ بهمن ۹۴ افزایش بودجه وزارت بهداشت؛ در بخش رفاهی است
نبی شریعتی‌فرد، مدیر بودجه و درآمد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت "در برخی از قسمت‌ها با افزایش بودجه مواجه بودیم." وی در توضیح بیشتر افزود: "البته این افزایش بودجه در بخش هزینه‌ای سازمان و نه بودجه‌های مدنظر برای کمک به مردم است. آن چیزی که در سازمان غذا و دارو هزینه می‌شود، بودجه‌های پرسنلی و بحث رفاهی سازمان غذا و دارو مقداری افزایش نسبت به سال گذشته پیدا کرده است."

حاشیه‌نشین‌ها؛ یک مرکز دندان‌پزشکی برای هر۵۰ هزارنفردارند ۱۱ بهمن ۹۴ حاشیه‌نشین‌ها؛ یک مرکز دندان‌پزشکی برای هر۵۰ هزارنفردارند
دکتر هاشمی وزیر بهداشت گفت: "تنها 20درصد اختیارات حوزه سلامت مربوط به وزارت بهداشت و 80 درصد دیگر مربوط به سایر دستگاههاست". او "بخش عمده ای از فعالیت های وزارت نفت را در تقابل با سلامتی مردم" ذکر کرد. در مورد ساکنین غیررسمی حاشیه شهرها نیز گفت: "به ازاء هر 12 هزار و 500 نفر یک مراقب بهداشت و به ازاء هر 50 هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت راه اندازی کردیم که در بخشی از آنها خدمات دندان‌پزشکی ارائه می شود."

برنامه فلورایدتراپی ایران، نخستین بار در جهان است ۱۱ بهمن ۹۴ برنامه فلورایدتراپی ایران، نخستین بار در جهان است
دکتر حمید صمدزاده رئیس اداره بهداشت دهان وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه مرحله اول وارنیش فلوراید تراپی آبان و آذر امسال انجام شد و مرحله دوم آن فروردین و اردیبهشت سال آینده انجام خواهد شد، گفت: برنامه پیشگیرانه «وارنیش فلوراید تراپی» دانش آموزان هدفی مهم محسوب می شود که شاید بتوان گفت در سراسر جهان با این وسعت بی نظیر بوده و برای نخستین بار در دنیا در کشورمان انجام شده است.

بهداشت دهان؛ با توزیع بسته‌های فرهنگی سرعت می‌گیرد ۱۰ بهمن ۹۴ بهداشت دهان؛ با توزیع بسته‌های فرهنگی سرعت می‌گیرد
دکتر حمید صمدزاده رئیس اداره بهداشت دهان وزارت بهداشت در افتتاح همزمان پایگاه‌ها و مراکز سلامت جامعه در حاشیه شهرهای اصفهان گفت: باید با تقویت زیرساخت‌ها و توزیع بسته‌های فرهنگی با محتویات مشخص و اجرای هماهنگ در سطح کشور، مقوله پیشگیری را سرعت دهیم.

ساکنین غیررسمی شهر‌ها؛ ۹۵درصد پوشش سلامت دارند ۱۰ بهمن ۹۴ ساکنین غیررسمی شهر‌ها؛ ۹۵درصد پوشش سلامت دارند
وزیر بهداشت در مراسم افتتاح و بهره برداری از دو هزار و ۸۷۵ پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت گفت: در حال حاضر بسته های خدمتی برای حاشیه نشینان که حدود ۱۱میلیون نفر هستند و شهرهای بین ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر جمعیت که ۵ میلیون نفر هستند به پوشش بیش از ۹۵ درصدی در کشور رسیده است.

ابزار کوچک دستی؛ تصاویری دقیق برای جراحان فراهم می‌کند ۷ بهمن ۹۴ ابزار کوچک دستی؛ تصاویری دقیق برای جراحان فراهم می‌کند
یک میکروسکوپ مینیاتوری دستی به اندازه یک قلم که توسط مهندسان مکانیک دانشگاه واشنگتن با همکاری دانشگاه استنفورد و موسسه عصبی Barrow ساخته شده، به جراحان اجازه خواهد داد تا سطوح سلولی را در اتاق عمل مشاهده کرده و جایی که باید بریدن تومور برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و حفاظت از سلول‌های سالم متوقف شود را مشخص کنند.

منشور اخلاقی؛ امیدواریم توسط انجمن‌ها تهیه شود ۷ بهمن ۹۴ منشور اخلاقی؛ امیدواریم توسط انجمن‌ها تهیه شود
دکتر احمد جلیلی نماینده انجمن روانپزشک‌ها، در چهارمین کنگره اخلاق پزشکی و اخلاق پرستاری گفت: «بیش از هفت سال طول کشید تا متخصصین رشته روانپزشکی با بررسی ایده‌های داخلی و برنامه خارجی، یک منشور اخلاقی روانپزشکی تدوین کنند. این منشور به چاپ رسید و به عنوان یک دستورالعمل است. امیدواریم باقی انجمن‌ها نیز با مطالعه حوزه خود بتوانند منشور اخلاقی رشته خود را تهیه کنند.»

تولید نمایی دارو؛ نتيجه‌اش خروج ارز کشور است ۷ بهمن ۹۴ تولید نمایی دارو؛ نتيجه‌اش خروج ارز کشور است
رئيس انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان محصولات بيوتكنولوژي پزشكي کشور گفت: بسته بندي و توزيع در زمينه داروهاي بيولوژيک به تنهايي ارزش افزوده چنداني نخواهد داشت. متاسفانه اين موارد نتيجه اي جز خروج ارز از ايران نخواهد داشت. در واقع هرچند سازمان غذا و دارو به طور شفاف، صادرات داروهاي وارداتي را منع کرده، ولي اين شرکت ها از طريق مجلس با ايجاد فشار اين موضوع را دنبال مي کنند.

 تعرفه پزشکی؛ مطلقا هماهنگ و عادلانه تعیین نشده است ۶ بهمن ۹۴ تعرفه پزشکی؛ مطلقا هماهنگ و عادلانه تعیین نشده است
دکتر ایرج فاضل، رئیس انجمن علمی جامعه جراحان ایران معتقد است که بعد از سال‌ها راکد ماندن تعرفه‌های پزشکی، هیچ‌وقت ارزش‌گذاران خدمات درمانی، تورم را در آن اعمال نکرده‌اند و همواره ظلم فاحشی به پزشکان وارد شده است. متاسفانه گرانی زندگی و لوازم آن در تعیین تعرفه‌های پزشکی مطلقا هماهنگ و عادلانه نبوده است البته تعرفه‌ها از ابتدا همین وضعیت را داشته‌اند.

ممکن نیست! کسی که قادر به تامین‌اش نیستیم نمی‌ماند ۶ بهمن ۹۴ ممکن نیست! کسی که قادر به تامین‌اش نیستیم نمی‌ماند
دکتر مجتبی شمسی‌پور رییس انجمن شیمی ایران با تاکید بر این که تقریبا هیچ کدام از شرکتهای دانش بنیان به سمت جذب فارغ‌التحصیلان دکتری حرکت نکرده‌اند، گفت: نمی‌توان کسی که قادر به تامین هزینه‌های زندگی او نیستیم را در کشور نگه داریم؛ از این رو بسیاری از دانشجویان به خارج از کشور می‌روند و این به معنای فرار مغزها نیست بلکه مهاجرت است.

زیبنده نیست! فراوانی کپی‌کاری مقالات در ایران بالاست ۶ بهمن ۹۴ زیبنده نیست! فراوانی کپی‌کاری مقالات در ایران بالاست
دکتر "رضا فرجی‌دانا" وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری، با تاکید بر تداوم رویکرد کیفی‌تر شدن مقالات، از فراوانی کپی کردن مقالات در ایران انتقاد کرد و گفت: این زیبنده کشور اسلامی ما نیست.

افزایش و کاهش دانشجو؛ فراتر از اختیار وزارت بهداشت است ۶ بهمن ۹۴ افزایش و کاهش دانشجو؛ فراتر از اختیار وزارت بهداشت است
دکتر حبیب اله پیروی، رئیس مرکز و سرپرست گروه مهندسی بافت دانشگاه شهید بهشتی گفت: با توجه به این که باید سیاست‌گذاران آموزشی به آینده شغلی جوانان کشور و فعالان حوزه نظام سلامت توجه و برای آن برنامه‌ریزی کنند؛ «موضوع افزایش یا کاهش ظرفیت‌ها، موضوعی فراتر از نهاد وزارت بهداشت است و باید با یک تصمیم فرانهادی تربیت نیرو با ظرفیت‌سازی درمانی منطبق شود.»

ویروس پاپیلوما در دهان؛ سرطان سروگردن را بیشتر می‌کند ۵ بهمن ۹۴ ویروس پاپیلوما در دهان؛ سرطان سروگردن را بیشتر می‌کند
محققان مرکز پزشکی آلبرت اینشتین دریافته‌اند، زمانی که در دهان افراد ویروس پاپیلومای انسانی شناسایی شود، آنها 22 برابر بیش از سایرین در خطر ابتلا به سرطان سر و گردن هستند.

یون نقره؛ روکش مسواک را ضدباکتری می‌کند ۵ بهمن ۹۴ یون نقره؛ روکش مسواک را ضدباکتری می‌کند
در میان خطراتی که مسواک‌ها با آن‌ها مواجهند، می‌توان به خشک نکردن آن‌ها بعد از هر بار استفاده، انتقال آلودگی بین مسواک‌ها و نیز میکروب‌های‌ موجود در فضاها از جمله توالت اشاره کرد. در این بین، درپوش‌ها می‌توانند این خطرات را کم کنند. درپوشی از یون نقره ساخته شده که موجب از بین بردن باکتری مسواک می شود.

داشتن مدرک لیزر کافی نیست، متخصص باید مهارت داشته باشد ۵ بهمن ۹۴ داشتن مدرک لیزر کافی نیست، متخصص باید مهارت داشته باشد
دکتر رضا فکرآزاد رییس انجمن لیزر پزشکی ایران گفت: با نداشتن دانش کافی در انتخاب بیمار و انجام درمان‌های مقتضی و مورد نیاز با لیزرهای مختلف، لیزر همانقدر که می‌تواند مفید باشد، ممکن است آسیب‌رسان نیز باشد. داشتن صرف مدرک در این زمینه کافی نیست و باید متخصصان علاوه بر آن، مهارت کافی در این زمینه را نیز داشته باشند.

بودجه سال ۹۵ بخش سلامت حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است ۴ بهمن ۹۴ بودجه سال ۹۵ بخش سلامت حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است
رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیش‌بینی بودجه بهداشت و درمان در لایحه بودجه سال ۹۵، اظهار داشت: در لایحه بودجه سال آینده علاوه بر تخصیص یک درصد از درآمد مالیات بر ارزش افزوده به بخش بهداشت و درمان، بودجه این بخش حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش اعتبارات داشته است.

نیاز است در حوزه دندان‌پزشکی، خدمات دولتی را گسترده کنیم ۴ بهمن ۹۴ نیاز است در حوزه دندان‌پزشکی، خدمات دولتی را گسترده کنیم
دکتر حسن قاضی هاشمی وزیر بهداشت با تاکید بر این که نیاز است در حوزه دندان پزشکی در کنار بخش خصوصی خدمات دولتی را گسترده کنیم، تصریح کرد: اشکال کار ما این است که بیش از 90 درصد خدمات دندان پزشکی در کشور غیردولتی است و در طول انقلاب دولت ها در این حوزه سرمایه گذاری نکرده اند.

با تزریق فسفر رادیواکتیو، درد بیماران هموفیلی کاهش می‌یابد ۴ بهمن ۹۴ با تزریق فسفر رادیواکتیو، درد بیماران هموفیلی کاهش می‌یابد
سید محمدرضا حسینی یزدی کارشناس بیماری‌های خاص خراسان رضوی گفت: نخستین علائم بیماری هموفیلی در فرد می تواند با خونریزی غیرعادی دندان دیده شود. کارشناسان بیماران خاص توانستند ماده فسفر رادیواکتیو را به بیماران هموفیلی دارای مشکل خونریزی مفصل تزریق کنند که مهمترین کارکرد این ماده زندگی بدون درد این بیماران تا 11 ماه پس از هر تزریق است.

پس از نیم‌قرن، «نگین»ی دیگر به حلقه دندان‌پزشکان می‌آید ۴ بهمن ۹۴ پس از نیم‌قرن، «نگین»ی دیگر به حلقه دندان‌پزشکان می‌آید
به گزارش «پایگاه آنلاین اخبار دندان‌پزشکی دندانه»، همکارمان دکتر سیامک شایان امین موفق شده‌اند از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار یک ماهنامه تخصصی در زمینه بهداشت دهان، به صورت دو زبانه را اخذ کنند. نام این نشریه «نگین دندان‌پزشکی» اعلام شده است. در سال ۱۳۴۴ -نیم قرن پیش- نیز امتیاز مجله فرهنگی «نگین» به نام دکتر محمود عنایت دندان‌پزشک صادر شد.

خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی

خدمات بهداشت دهان که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شد ۴ بهمن ۹۴ خدمات بهداشت دهان که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شد
دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: به دلیل استقرار سیستم مراقبت‌های اولیه بهداشتی در روستاها، عملکرد این سیستم در روستا بیشتر از شهرها است و اقلام داروهای اساسی مورد نیاز برای روستاییان تامین می‌شود، محل زیست پزشکان تعمیر و تجهیز شد و خدمات بهداشت دهان هم که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شد.

جراحی فک بدون داروی بیهوشی و یا بی‌حسی در مشهد انجام شد ۳ بهمن ۹۴ جراحی فک بدون داروی بیهوشی و یا بی‌حسی در مشهد انجام شد
متخصصان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای نخستین بار موفق به انجام عمل جراحی فک با روش بی دردی القایی و استفاده از هیپنوتیزم شدند.

 کنفرانس «توسعه پایدار سلامت» به «پوشش همگانی» می‌پردازد ۳ بهمن ۹۴ کنفرانس «توسعه پایدار سلامت» به «پوشش همگانی» می‌پردازد
دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي تهران به مناسبت پنجاهمين سالگرد تاسيس دانشكده بهداشت این دانشگاه، نخستين كنفرانس بين­ المللی «توسعه پايدار سلامت» را با «پوشش همگانی» ارديبهشت ماه سال آینده در سالن همایش های سازمان مرکزی دانشگاه برگزار می کند.

دولت آمادگی دادن تسهیلات به سرمایه‌گذاران سلامت را دارد ۳ بهمن ۹۴ دولت آمادگی دادن تسهیلات به سرمایه‌گذاران سلامت را دارد
دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: شورای اقتصاد آمادگی این را دارد که در قالب ماده 27 قانون رفع موانع تولید، تسهیلات لازم را به سرمایه گذاران ارائه دهد تا موجب تشویق و ترغیب سرمایه گذاری در حوزه سلامت شود.

مجموعه قوانین سال‌های ۱۲۸۵ تا ۱۳۹۴ حوزه سلامت تنقیح شد ۲ بهمن ۹۴ مجموعه قوانین سال‌های ۱۲۸۵ تا ۱۳۹۴ حوزه سلامت تنقیح شد
مهندس طاهر موهبتی معاون برنامه‌ريزي، هماهنگي و امور حقوقي وزارت بهداشت با اشاره به حجم وسیع مطالعات انجام گرفته در زمینه قوانین و مقررات نظام سلامت، گفت: ۲۲۹۶ قانون از میان مجموعه قوانین مصوب سال های ۱۲۸۵ تا خرداد ۱۳۹۴ کشور دارای موادی مرتبط با حوزه سلامت بوده اند که استخراج و کدگذاری شده‌اند.

هیچ آمار دقیقی از پزشکان شاغل وجود ندارد ۲ بهمن ۹۴ هیچ آمار دقیقی از پزشکان شاغل وجود ندارد
دکتر رضا لاری پور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: هیچ آمار دقیقی از پزشکان شاغل وجود ندارد، چون هیچ الزامی مبنی بر اطلاع‌رسانی وضعیت کاری پزشکان به سازمان نیست.

آموزش به بیمار، رسیدگی به علت بیماری‌ها است ۲ بهمن ۹۴ آموزش به بیمار، رسیدگی به علت بیماری‌ها است
دکتر عبدالرحمن رستمیان، رئیس کنگره "خودمراقبتی و آموزش بیمار" گفت: خودمراقبتی و آموزش به بیمار، در واقع رسیدگی به علت و اساس بیماری است. بدون شک، لازمه‌ی ایجاد مشارکت مردم در مراقبت از خود و داشتن سطح بالای سلامت، توانمندسازی و مهارت‌آموزی به مردم برای تغییر رفتار ایشان است در جهت مراقبت از خود، تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی و به طور کلی انجام رفتارهای سالم در زندگی. چنین شرایطی می تواند نویددهنده‌ی جامعه‌ای با سطح بالاتری از شاخص‌های ملی و بین‌المللی سلامت باشد.

برای جامعه امروز ما وارنیش فلوراید مکفی نیست ۲ بهمن ۹۴ برای جامعه امروز ما وارنیش فلوراید مکفی نیست
دکتر بهنام عباسیان عضو شورای عالی نظام پزشکی، با اشاره به برنامه وارنیش فلوراید برای کودکان 6 تا 7 سال، اظهار داشت: درست است که از نظر علمی این طرح کاهنده سیر پیشرفت پوسیدگی است اما متاسفانه کودکان زمان مراجعه برای اجرای این برنامه، دارای پوسیدگی وسیعی هستند و نشان از آن است که وارنیش فلوراید کاهنده هست اما مکفی نیست.

دندان‌پزشکان می‌توانند دوره‌های تخصصی اخلاق بگذرانند ۱ بهمن ۹۴ دندان‌پزشکان می‌توانند دوره‌های تخصصی اخلاق بگذرانند
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: موضوع برنامه آموزشی دکتری تخصصی اخلاق پزشکی و فلوشیپ اخلاق زیست پزشکی در دومین جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی کشور مطرح و تصمیماتی در خصوص نحوه پذیرش دانشجویان در این مقطع اتخاذ شد.

مکمل‌های «ویتامین دی» اغلب مضر و گاه خطرناک هستند ۳۰ دی ۹۴ مکمل‌های «ویتامین دی» اغلب مضر و گاه خطرناک هستند
در حالی که مطالعات متعددی در افراد عادی، در یافتن هرگونه اثر محافظتی از ویتامین D ناموفق بوده‌اند، بعضی دیگر نگرانی‌هایی را در این زمینه ایجاد کرده‌اند. مقاله جدیدی منتشر شده که به خطرات ویتامین D اشاره کرده و نظرات زیادی را در این زمینه تغییر داده است. همچنین شواهد متقاعد کننده‌ای وجود ندارد که از ادعاهای مزیت سلامت تقریبا تمام ویتامین‌ها حمایت کند.

پزشکان در آستانه مرگ، کمتر از دیگران تمایل به جراحی دارند ۳۰ دی ۹۴ پزشکان در آستانه مرگ، کمتر از دیگران تمایل به جراحی دارند
به گزارش هلث‌دی نیوز یکی از این مطالعات نشان داد که پزشکانی که در آستانه مرگ قرار دارند، کمتر از سایر افراد تمایل دارند زیر تیغ جراحی بروند، در بخش مراقبت‌های ویژه قرار بگیرند یا در بیمارستان بستری شوند.

بیش از گذشته، جوان‌ترها خواستار درمان‌های زیبایی هستند ۲۹ دی ۹۴ بیش از گذشته، جوان‌ترها خواستار درمان‌های زیبایی هستند
نتایج نظرخواهی سالانه جامعه جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا (AAFPRS) نشان می‌دهد که جراحی پلاستیک دیگر عمدتاً برای مقابله با نشانه‌های پیری به کار نمی‌رود، به طوری که 64 درصد جراحانی که از آن‌ها نظرخواهی شده است، افزایش در میزان اعمال جراحی زیبایی در بیماران زیر 30 سال را گزارش کردند.

خانه‌های سلامت برای ارتقای بهداشت‌ دهان مؤثر هستند ۲۸ دی ۹۴ خانه‌های سلامت برای ارتقای بهداشت‌ دهان مؤثر هستند
مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: خانه های سلامت با رویکرد کاملا آموزشی پیش بینی شده و مراحل غربالگری در مراکز دیگر انجام می شود و این مرکز برای ارتقا و آموزش بهداشت فردی بهداشت بلوغ و مسائل مربوط به بهداشت آنها و مواردی که برای بهداشت فردی مثل دندان‌پزشکی و حفظ و سلامت دهان دانش آموزان می تواند موثر باشد.

 از خودمراقبتی، در کاهش دندان‌های پوسیده استفاده کنیم ۲۷ دی ۹۴ از خودمراقبتی، در کاهش دندان‌های پوسیده استفاده کنیم
دکتر حسن هاشمی، وزیر بهداشت در چهارمین کنگره "خودمراقبتی و آموزش بیمار" گفت: در خودمراقبتی می توان برای کاهش دندان های پوسیده برای نسل جدید استفاده کرد و برای این کار باید از ظرفیت جمعیت 12 میلیونی دانش آموزان بهره برد که به خاطر انحصار آموزش و پرورش در این حوزه به خوبی از این ظرفیت استفاده نکرده ایم.

برخی قطعات لیزر وارداتی و بخش اعظم آن ساخت داخل است ۲۶ دی ۹۴ برخی قطعات لیزر وارداتی و بخش اعظم آن ساخت داخل است
دکتر محمدرضا رزاقی رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سعی کرده ایم با همکاری مراکز علمی در عرصه تولید تجهیزات لیزر، فعالیت های خود را گسترش دهیم. برخی از قطعات این دستگاه ها وارداتی است اما قسمت اعظم قطعات در داخل کشور و در مرکز ملی علوم و فنون لیزر ساخته می شود.

دستگاه لیزر ما به مراتب بهتر از نمونه مشابه خارجی است ۲۶ دی ۹۴ دستگاه لیزر ما به مراتب بهتر از نمونه مشابه خارجی است
سامان رحیم لو مدیر شرکت دانش بنیان تکفام با اشاره به هزینه های بسیار بالای طراحی و تولید تجهیزات لیزر در کشور گفت: قیمت این دستگاه کمتر از 40 درصد قیمت نمونه خارجی آن است و از نظر کیفیت به مراتب بهتر از نمونه مشابه خارجی است.

دستگاه‌های لیزر ساخت داخل قدیمی و دانش ما کند است ۲۶ دی ۹۴ دستگاه‌های لیزر ساخت داخل قدیمی و دانش ما کند است
دکتر رضا فکرآزاد رئیس انجمن لیزر پزشکی ایران گفت: در حال حاضر تجهیزات لیزری ساخت داخل قدیمی هستند و به همین دلیل پزشکان استقبال خوبی از دستگاه های داخلی نمی کنند؛ این دانش در کشور ما به کندی پیش می رود و برای اینکه بازار این تجهیزات رونق یابد و پزشکان نیز اقبال بیشتری نسبت به استفاده از این تجهیزات داشته باشند، باید به روزتر و زیباتر ساخته شوند.

الکتریسته، سرعت و دوام بی حسی دندان را بالا می برد ۲۶ دی ۹۴ الکتریسته، سرعت و دوام بی حسی دندان را بالا می برد
دانشمندان دانشگاه سائوپائولو در برزیل نشان داده‌اند که یک پالس برق می‌تواند سرعت جذب و عمق اثر مواد بی حس کننده موضعی را افزایش دهد.

بیمه‌های تکمیلی تمام موارد دندان‌پزشکی را پوشش نمی‌دهند ۲۵ دی ۹۴ بیمه‌های تکمیلی تمام موارد دندان‌پزشکی را پوشش نمی‌دهند

دکتر عبدالجواد رحیم پور رئیس کیمته روابط بین‌الملل انجمن دندان پزشکی ایران گفت: «بیمه‌ها در طرح تحول سلامت هیچ اقدامی انجام نداده‌اند جز بخشی از بیمه‌های تکمیلی که آن هم تمام موارد بیمه‌ای دندان پزشکی را پوشش نمی‌دهند.»

دانشگاه علوم‌پزشکی، استانداری و نظام پزشکی از مطب‌ها بازرسی می‌کنند ۲۵ دی ۹۴ دانشگاه علوم‌پزشکی، استانداری و نظام پزشکی از مطب‌ها بازرسی می‌کنند
دکتر ابوالفضل عظیم رئیس سازمان نظام پزشکی استان همدان گفت: افرادی که بدون مجوز و مدرک پزشکی و دندان پزشکی اقدام به درمان بیماران می کنند، توسط خود مردم حمایت می‌شوند. دانشگاه علوم پزشکی، استانداری و نظام پزشکی بازرسی‌ها را انجام داده و گزارش می‌کنند و پس از گزارش آنها معاونت برنامه‌ریزی و نظارت، متخلفان را فراخوانده و جریمه می‌کند.

حق تعرفه گذاری بخش خصوصی به نظام پزشکی بازگردانده شود ۲۴ دی ۹۴ حق تعرفه گذاری بخش خصوصی به نظام پزشکی بازگردانده شود
دکتر محمدرضا خردمند عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: اگر می خواهیم نظام سلامت کشور به جایگاه واقعی خودش نزدیک و خدمات با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد باید حق تعرفه گذاری به متولی واقعی آن یعنی نظام پزشکی بازگردانده شود.

برای سال آینده، ارایه وسیع خدمات دندان‌پزشکی را در نظر داریم ۲۴ دی ۹۴ برای سال آینده، ارایه وسیع خدمات دندان‌پزشکی را در نظر داریم
دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح جزییات بودجه 95 نظام سلامت گفت: یکی از اقدامات مهمی که شروع کرده‌ایم در زمینه خدمات مربوط به دندان‌پزشکی است، به این صورت که بسته بهداشتی و پیشگیری آن تا آخر سال تکمیل می‌شود و برای سال آینده ارائه وسیع خدمات دندان‌پزشکی را در نظر داریم.