RSS
 

هشتاد هزار پرستار به جای دویست و چهل هزار نفر ۹ خرداد ۸۵ هشتاد هزار پرستار به جای دویست و چهل هزار نفر

روزنامه جام جم-چهارشنبه 10 خرداد ماه 1385
فردا روز پرستار دیگری است برای پرستارانی که بیکارند ، برای پرستاران شاغلی که با جمعیت 80 هزار نفری بار ظرفیت 240 هزار پرستار مورد نیاز را بر دوش می کشند و برای همه پرستارانی که سهمشان از این روز ، تکرار مکررات است.



حق ويزيت پزشك در كشورهاي همسايه هشت برابر ايران ۱۶ اردیبهشت ۸۵ حق ويزيت پزشك در كشورهاي همسايه هشت برابر ايران
دیدگاه‌های دكتر فاضل درباره وضعیت پزشكی در كشور، خبرگزاری جمهوری اسلامی

سلول‌های بنیادی جنین برای ساخت دندان ۱ اردیبهشت ۸۵ سلول‌های بنیادی جنین برای ساخت دندان

جام جم-شنبه 30 اردیبهشت ماه 1385 

  دو دانشجوی رشته دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همیاری استادان خود در ساخت دندان، از سلول‌های بنیادی استفاده کردند که از جنین می‌گیرند.
مهناز نیکنام در این مورد  گفت: با همیاری و کمک یاسمین حدائق و حمایت‌های دکتر محمدرضا آذر، دکتر ایمانیه و دکتر پاکشیر از 2 سال پیش کار علمی گرفتن سلول‌های بنیادی از جنین را آغاز کردیم که در ساخت دندان و کشت آن در دهان به کار ببریم و امروز به این کار پایان دادیم.
مهناز نیک‌نام و همکارش که دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای گرفتن سلول‌های بنیادی جنین و کشت آن و فرم دادن در قالب‌هایی به شکل دندان و سپس قرار دادن و کاشتن در دهان که به شکل یک دندان معمولی مانند دندان پیشین، آسیاب‌ها رویش پیدا کنند منتظر حمایت مالی از سوی مسؤولان هستند تا کار را به طور عملی آغاز کنند.

 

نظام پزشکی: تعیین و بزرگداشت روز دندان پزشک با ما ۲۳ فروردین ۸۵ نظام پزشکی: تعیین و بزرگداشت روز دندان پزشک با ما

نشست مشترك روسای دانشكده‌های دندان پزشكی دانشگاه‌های علوم پزشكی، روسای انجمن‌های علمی تخصصی دندان پزشكی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، صدا و سیما و شهرداری تهران با حضور دكتر سید شهاب‌الدین صدر رییس كل سازمان نظام پزشكی پیرامون هماهنگی و تبیین برنامه‌های برگزاری مراسم روز دندان پزشك برگزار شد.

ايجاد تناسب درشكل ظاهری جايگزين كوچك كردن بينی ۲۱ فروردین ۸۵ ايجاد تناسب درشكل ظاهری جايگزين كوچك كردن بينی

 دبیر اجرایی «همایش جراحی پلاستیك بینی و صورت» گفت: طی سال‌های اخیر تكنیك‌های جدید كه هدف آن فرم دادن، ‌موزون كردن بینی، به همراه حفظ عملكرد تنفسی و ایجاد چهره‌ای مناسب برای فرد است، جای خود را به تكنیك‌های قبلی كه صرفا به منظور كوچك كردن ظاهر بینی به كار می‌رفته داده است

یزدی خواه: مربیان بهداشت مدارس سه سال دیگر تمام می شوند ۱۹ فروردین ۸۵ یزدی خواه: مربیان بهداشت مدارس سه سال دیگر تمام می شوند

روزنامه جام جم
شنبه 19 فروردين ماه 1385

هفته سلامت (18 تا 24 فروردين) هر سال با برنامه ها و مراسمي همراه است که در آنها ، خبرهاي خوب و بدي از اوضاع و احوال بخش سلامت و بهداشت و درمان کشور مي رسد.

گسترش سریع هپاتيت سی نسبت به نوع بی ۱۶ فروردین ۸۵ گسترش سریع هپاتيت سی نسبت به نوع بی
اگر به مدت بيش از 2 ماه دچار علائمي از قبيل خواب آلودگي و بي‌حالي، بي‌اشتهايي، تهوع و استفراغ، خونريزي و زردي هستيد، بايد حتما از لحاظ سلامت كبد مورد بررسي قرار بگيريد

اهداف سازمان بهداشت جهانی درمورد بهداشت دهان براي سال ۲۰۱۰ ۴ فروردین ۸۵ اهداف سازمان بهداشت جهانی درمورد بهداشت دهان براي سال ۲۰۱۰

 

بهداشت دهان

بهره مندي از عمر طولاني توأم با سلامتي بدون همکاري و همياري اعضاء مختلف بدن امکان پذير نيست . عملکرد هر عضو بر فعاليت اعضاء ديگر اثر مي کند و اين مجموعه تأثير گذار بر يکديگر و تأثير پذير از محيط ، تآمين سلامت و تداوم زندگي فرد را بر عهده دارند

مجموعه دهان به عنوان دروازه ورود غذا ، آغازگر روند هضم و جذب غذا بوده و نقشي مهم در آماده سازي نيازمندي هاي غذائي انسان به عهده دارد . نظام بهداشتي درماني در کشور ما نه تنها در منطقه شرق مديترانه و شمال آفريقا بلکه در بين ساير کشورهای جهان از نظر ساختار ، پايداري ارائه خدمات ، گستردگي و وجود بستر مناسب سازماني و ارائه ادغام يافته انواع خدمات بهداشتي و درماني ، به عنوان يک نظام پويا ، با توانمندي هاي بسيار ، شناخته شده است .
با توجه به موارد فوق ، طرح بررسي وضعيت بهداشت دهان کودکان ايراني در چهار مقطع سني ۳ ساله ها ، ۶ ساله ها ،‌۹ ساله ها و ۱۲ ساله ها طراحي و اجرا گرديد.
۳  ساله ها : اولين آثار بيماري پوسيدگي دنداني ، در اين سن خود را نشان مي دهد ، آثار سندرم شيشه شير در اين سن آشکار مي شود ؛ تا کنون اطلاعات جامعي در خصوص ميزان شيوع و بروز پوسيدگي در دندان هاي شيري کودکان ايراني موجود نبوده است .
۶  ساله  ها : ابتداي زمان رويش دندان هاي دائمي و زمان مناسب براي ارزيابي شدت گسترش پوسيدگي در دندان هاي شيري است . ابتداي زمان اجراي طرح هاي بهداشت دهان براي دانش آموزان جهت انجام ارزيابي هاي اوليه است ؛ و رده سني مطلوب جهت تعيين شاخص پوسيدگي در مقايسه هاي بين کشوري است .

۹  ساله ها : انتهاي دوره تداوم دندان هاي شيري است ؛ زمان خوبي براي ارزيابي شدت پوسيدگي در دندان هاي دائمي است و زمان سنجش وضعيت اجراي طرح هاي بهداشت دهان  پس از اجراي طرح هاي مداخله اي براي دانش آموزان است .
۱۲  ساله ها : زمان خوبي براي ارزيابي شيوع و بروز پوسيدگي در دندان هاي دائمي و رده سني مطلوب جهت تعييين شاخص در مقايسه هاي بين کشوري است
.

اهداف سازمان بهداشت جهانی (WHO) در بهداشت دهان براي سال ۲۰۱۰

سن

 تا سال ۲۰۱۰

۶-۵ سال

۹۰٪ عاري از پوسيدگي

۱۲ سال

DMF* زير ۱

۱۸ سال

۱۰۰٪ دندان ها موجود مي باشد

۴۴-۳۵ سال

بيش از ۲٪ بي دنداني نباشد

۹۰٪ داراي حداقل ۲۰ دندان باشند

۶۵ سال و بالاتر

ميزان بي دنداني بيش از ۵٪ نباشد

و حداقل ۲۰٪ دندان سالم موجود باشد

* DMF : شاخص متوسط تعداد دندان هاي پوسيده،پرشده و غایب


http://asp.irteb.com/article/completeArticle.aspx?id=133

پايان نامه‌ تخصصي ارتودنسی دكترحامد محمود هاشمي  برتر شناخته شد ۱۳ اسفند ۸۴ پايان نامه‌ تخصصي ارتودنسی دكترحامد محمود هاشمي برتر شناخته شد
 به گزارش ايسنا، «شمشمين جشنواره دندان‌پزشكي شهيد احمد هدايت» روز پنج شنبه 11 اسفند ماه در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد.

اجراى طرح «دندان پزشک خانواده» از سال ۸۵ در مناطق روستايى ۲ اسفند ۸۴ اجراى طرح «دندان پزشک خانواده» از سال ۸۵ در مناطق روستايى

روزنامه ایران،شماره ۳۴۰۰   
سه شنبه ۲ اسفند ۱۳۸۴،Tue, Feb 21, 2006  

كارشناس ارشد اداره سلامت دهان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، از اجراى طرح «دندان پزشک خانواده» خبر داد كه از سال ۸۵ در قالب بیمه روستایى در كشور، عملى مى شود. دكتر «محمد محمدشیرازى» در گفت وگو با ایرنا افزود: در بحث بیمه روستایى صرفاً طرح پزشک خانواده وجود داشت كه با تلاش و پیگیرى هاى مسؤولان بهداشتى، طرح دندان پزشک خانواده را نیز شامل شد.وى برآورد كرد حدود سه هزار دندان پزشك در این طرح به كار گرفته شوند. محمد شیرازى با بیان این كه براى پیشگیرى از بیمارى دهان كودكان زیر ۱۲ سال كشور عمل فیشوسیلانت (شیارپوش) بر روى دندان هاى این گروه سنى در حال انجام است، گفت: این عمل توسط دانشگاه هاى علوم پزشكى و سه مركز درمانى ویژه دندان پزشكى در كشور انجام مى شود. وى گفت: فیشوسیلانت (شیارپوش) ماده اى است كه با سرنگ روى شیارهاى دندان ریخته مى شود و با اشعه خشک شده و به عنوان پوششى براى محافظت از دندان ها به كار مى رود.محمد شیرازى، ادامه داد: با این عمل تا شش ماه نیازى به مسواک زدن نیست و مدت عمر این پوشش یك سال است كه البته باید كودكان هر شش ماه یك بار براى معاینه وضعیت دندان ها به پزشك مراجعه كنند. وى، این عمل را شروع حركتى در جهت ارتقاى سطح سلامت و بهداشت دهان كودكان دانست.محمد شیرازى گفت كه كودكان زیر ۱۲ سال بیش از سایر گروه هاى سنى در معرض خطر ابتلا به پوسیدگى دندان قرار دارند و با انجام فیشوسیلانت خطر پوسیدگى دندان ها تا ۶۵ درصد كاهش مى یابد.
 

http://www.iran-newspaper.com/1384/841202/html/social.htm#s583737

افزايش مدت اعتبار دفترچه هاى درمانى ۴ بهمن ۸۴ افزايش مدت اعتبار دفترچه هاى درمانى

انجمن های علمی مختلف دردانشگاه ها ۱۸ دی ۸۴ انجمن های علمی مختلف دردانشگاه ها
ایسنا:وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تصریح كرد: معاونت فرهنگی وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری در نظر دارد با تقویت مادی در تمام دانشگاه ها، دانشكده ها و رشته ها، انجمن های علمی راه اندازی كند.

ساخت منومر جدید در کشور ۱۱ دی ۸۴ ساخت منومر جدید در کشور
مواد ترمیمی هم رنگ دندان، کاربرد گسترده ای بخصوص در دندان پزشكی ترمیمی پیدا کرده است.

ابزاری برای تیز کردن قلم های پریو و ترمیمی ۱۹ آذر ۸۴ ابزاری برای تیز کردن قلم های پریو و ترمیمی

شناسایی ژن مسؤول رویش دندان ها ۴ مهر ۸۴ شناسایی ژن مسؤول رویش دندان ها
هلسینكی‎‎‎ ـ محققان‎ فنلاندی‎ ژنی را شناسایـی كرده‎‎ اند كه مسئول‎‎ چینش‎ دندان ها و شـكــل یافتن‎‎ مناسب‎ آن ها در دهان است‎.

"آب سا":دستگاه جدید برش، پالیش و پرداخت با آب ۳ مهر ۸۴ "آب سا":دستگاه جدید برش، پالیش و پرداخت با آب
به "ایرابریژن" * آب (مایع) اضافه کرده و "آکواکات" ** را ارائه نموده اند.

دندان پزشکی پیشگیری رایگان برای کلاس اولی ها ۸ شهریور ۸۴ دندان پزشکی پیشگیری رایگان برای کلاس اولی ها

روزنامه ایران ۳۲۳۷-سه شنبه ۸ شهریور ۱۳۸۴

«فلورایدتراپى» و پر كردن جزئى دندان به صورت رایگان، براى كلاس اولى ها انجام مى شود

از هفته دوم مهرماه، دندان  هاى دانش آموزان پایه اول ابتدایى به صورت رایگان معاینه مى شود.

سهیلا تبریزى، كارشناس مسؤول بهداشت و تغذیه مدارس شهر تهران، در گفت و گو با ایلنا، افزود: با همكارى وزارت بهداشت و دانشگاه  هاى علوم پزشكى تهران، شهید بهشتى و ایران، معاینات دهان از دانش  آموزان به عمل مى  آید.

وى افزود: «فلورایدتراپى» و پر كردن جزئى دندان به صورت رایگان، براى كلاس اولى  ها انجام مى  شود.

 

گزارش برگزاری کنگره 45 انجمن دندان پزشکی ایران ۲۳ تیر ۸۴ گزارش برگزاری کنگره 45 انجمن دندان پزشکی ایران
سه ماهه دوم سال ‪۱۳۸۴‬با برگزاری چهل و پنجمین كنگره علمی سالانه انجمن دندان پزشكی ایران آغاز شد این كنگره بین‌المللی از ‪ ۲۱‬تا‪ ۲۳‬تیرماه سال جاری در سالن اجلاس سران برگزار شد.

کنگره8 انجمن اندودنتیست های ایران_شیراز، بهمن1383 ۲۴ بهمن ۸۳ کنگره8 انجمن اندودنتیست های ایران_شیراز، بهمن1383
همايش‌ هشتم سالانه انجمن اندودانتيست‌هاي ايران در شيراز برگزار شد.

خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی

برای اولین بار، «نظام سلامت ایران» امسال تعریف می شود برای اولین بار، «نظام سلامت ایران» امسال تعریف می شود

دکتر حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت گفت: با گذشت ۳ دهه از انقلاب اسلامی هنوز تعریف روشنی از نظام سلامت کشور نداریم، به همین علت یک تیم کارشناسی از افراد صاحبنظر داخلی با همکاری سازمان بهداشت جهانی در حال تعریف نظام سلامت ایرانی است و تا آخر امسال به نتیجه می رسد.

طرح «واردات موازی» باعث کاهش قیمت دارو شد طرح «واردات موازی» باعث کاهش قیمت دارو شد

 دکتر رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اجرای طرح "واردات موازی" گفت: با اجرای این طرح جدید انقلابی و سنگین که به خوبی انجام شد، سازمان غذا و دارو توانست کاهش قیمت ها را بصورت مطلوب و منطقی داشته باشد.