RSS جستجو:
 

درمان ریشه دندان؛ خودترمیمی عاج در پیش است ۱۵ تیر ۹۵ درمان ریشه دندان؛ خودترمیمی عاج در پیش است
محققان دانشگاه هاروارد و دانشگاه ناتینگهام، نوعی ماده پرکننده دندان از یک ماده زیستی مصنوعی درست کرده‌اند که می‌تواند رشد سلول‌های بنیادی را در پالپ دندان تحریک کند.

درمان شکاف کام؛ با مهندسی بافت در اصفهان انجام شد ۱۸ خرداد ۹۵ درمان شکاف کام؛ با مهندسی بافت در اصفهان انجام شد
پژوهشگران مرکز تحقیقات ترابی نژاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تلاشند زمینه درمان شکاف کام با استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از بافت چربی را فراهم کنند. از سلول‌های بنیادی می‌توان در اصلاح و ترمیم نقایص فک و صورت، ناهنجاری‌های مادرزادی، شکاف کام و لب و جراحی و ترمیم شکستگی‌های ناشی از تصادفات و حوادث استفاده کرد.

فسیل گوشتخوار استرالیایی؛ دندان‌های آسیاب متفاوتی دارد ۱۷ خرداد ۹۵ فسیل گوشتخوار استرالیایی؛ دندان‌های آسیاب متفاوتی دارد
محققان استرالیایی بقایای فسیلی مربوط به گروه ناشناخته‌ای از کیسه‌داران گوشتخوار استرالیایی که 15 میلیون سال پیش در ناحیه‌ای در شمال غربی کوئینزلند زندگی می‌کرده‌اند را به تازگی کشف کرده اند. شکل دندان‌های مجزا و ساختار دندان این گروه از جانوران غیرمعمول که به نام malleodectid شناخته می‌شوند.

سیستم احساس درد؛ برای حفظ ربوت ساخته شد ۶ خرداد ۹۵ سیستم احساس درد؛ برای حفظ ربوت ساخته شد
محققان دانشگاه لایبنیتس هانوفر اعلام کردند که :"در جریان آزمایش ها، بازوی یک ربات را به حسگر کوچکی در نوک انگشت مجهز کردند و آن را با بافت مصنوعی شبیه ساختار پوست انسان پوشاندند. این حسگر در زمان تشخیص فشار و یا درجه حرارت بالا، احساسات درد را انتقال می دهد. سیستم تشخیص درد به ربات ها امکان می‌دهد اشیایی را که می توانند به آنها صدمه بزنند، در محیط اطراف خود تشخیص دهند."

مواد ضدباکتری خمیردندان؛ طبیعت دستگاه گوارش را مختل می‌کند ۱ خرداد ۹۵ مواد ضدباکتری خمیردندان؛ طبیعت دستگاه گوارش را مختل می‌کند
طبق یافته جدید محققان دانشگاه ایالتی اورگن، مواد آنتی باکتریال موجود در صابون ها و خمیردندان ها موجب تغییر در باکتری های روده می شوند. تغییر در میکروبیوم های روده هم دارای تاثیرات متابولیکی، قلبی-عروقی، دستگاه ایمنی و نورولوژیکی خواهد بود.

سرطان لوزالمعده؛ با میکروب‌های دهان مرتبط است ۱ اردیبهشت ۹۵ سرطان لوزالمعده؛ با میکروب‌های دهان مرتبط است
 به گفته محققان مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، یک گروه از باکتری های دهان ۵۹ درصد ریسک ابتلا به سرطان لوزالمعده را در افراد حامل آن افزایش می دهند، در حالی‌که یک میکروب دیگر با افزایش ۱۱۹ درصدی بروز این بیماری مرتبط است.

پوشش جدید ایمپلنت؛ در دانشگاه آزاد ساخته شد ۱۴ فروردین ۹۵ پوشش جدید ایمپلنت؛ در دانشگاه آزاد ساخته شد
محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، پوشش های نانوکامپوزیتی در مقیاس آزمایشگاهی ساختند که در تولید، افزایش کارایی و طول عمر ایمپلنت های دندانی و استخوانی کاربرد دارند. آرمان مولایی، هدف از اجرای این طرح تحقیقاتی را بهینه سازی پارامترهای فرایند پوشش دهی برای اعمال پوشش نانوکامپوزیتی با خواص بهبود یافته روی قطعات تیتانیومی با روش رسوب الکتروفورتیکی عنوان کرد.

مصرف شکر؛ بر مغز تاثیر مخرب دارد ۳۰ بهمن ۹۴ مصرف شکر؛ بر مغز تاثیر مخرب دارد
پژوهشگران یک آکادمی تغذیه در هند و همچنین دانشگاه "New South Wales" استرالیا، با انجام آزمایش روی چهار گروه موش‌های آزمایشگاهی نشان دادند که مصرف زیاد شکر، تاثیر منفی بر فعالیت مغز دارد.

جایگزینی دندان؛ با قطعات ساخت رایانه انجام می‌شود ۲۶ بهمن ۹۴ جایگزینی دندان؛ با قطعات ساخت رایانه انجام می‌شود
دکتر محمدتقی کیانی دبیر اجرایی کنگره 14 انجمن جراحان فک و صورت گفت: «دیجیتال ایمپلنتولوژی» از تکنیک های نوینی است که روش کاشت دندان را به لحاظ دقت و افزایش سرعت جراحی متحول می کند و خوشبختانه امکان بکارگیری این روش در کشور ما نیز فراهم شده است.

ماسک دهانی جدید؛ نوآوری ایرانی به ثبت رسید ۲۴ بهمن ۹۴ ماسک دهانی جدید؛ نوآوری ایرانی به ثبت رسید
دکتر محمدعلی کریمی از دانشگاه پیام نور البرز و دکتر پوران پورحکاک از پیام نور مشهد، موفق به ابداع و ثبت اختراع ماسک دهان و بینی از الیاف نانو شدند.

حسگر بزاق دهان؛ برای تشخیص سرطان ساخته شد ۱۷ بهمن ۹۴ حسگر بزاق دهان؛ برای تشخیص سرطان ساخته شد
پژوهشگران دانشگاه آتونوموس متروپولیتن مکزیک نانوزیست‌ حسگری ساختند که تنها در ده دقیقه می‌تواند سرطان پستان را در مراحل ابتدایی شناسایی کند. در این روش از یک کاغذ کروماتوگرافی و نمونه‌گیری از بزاق استفاده می‌شود. نیکولا باتینا از آزمایشگاه فناوری نانو و مهندسی مولکولی گفت: «هدف ما این بود که این ابزار در دسترس همگان باشد و تنها از طریق تغییر رنگ، نتیجه مشخص شود.»

پچ‌های ضددرد؛ دارو را بدون عبور کبدی به موضع می‌رساند ۱۲ بهمن ۹۴ پچ‌های ضددرد؛ دارو را بدون عبور کبدی به موضع می‌رساند
دکتر حمید موبدی رییس گروه سامانه‌های نوین دارویی تولید فیلم‌های خوراکی را از جمله برنامه‌های آتی این گروه پژوهشی عنوان کرد و گفت: با استفاده از پچ‌های تولید شده می‌توانیم فیلم‌های خوراکی را تولید کنیم که این فیلم‌ها می‌توانند به سرعت در دهان رها شوند. مزیت استفاده از فرآورده‌های پوستی برای دارورسانی را عدم عبور کبدی ذکر کرد و گفت: با استفاده از پچ‌های دارویی می‌توان بدون عارضه دارو را وارد بدن کرد.

تشخیص سرطان؛ با بررسی بزاق دهان ممکن شده است ۱۱ بهمن ۹۴ تشخیص سرطان؛ با بررسی بزاق دهان ممکن شده است
یک تیم تحقیقات بین‌المللی موفق به ساخت نانوزیست ‌حسگری شده ‌است که با استفاده از بزاق دهان می‌تواند وجود سرطان دهان را شناسایی کند.

ابزار کوچک دستی؛ تصاویری دقیق برای جراحان فراهم می‌کند ۷ بهمن ۹۴ ابزار کوچک دستی؛ تصاویری دقیق برای جراحان فراهم می‌کند
یک میکروسکوپ مینیاتوری دستی به اندازه یک قلم که توسط مهندسان مکانیک دانشگاه واشنگتن با همکاری دانشگاه استنفورد و موسسه عصبی Barrow ساخته شده، به جراحان اجازه خواهد داد تا سطوح سلولی را در اتاق عمل مشاهده کرده و جایی که باید بریدن تومور برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و حفاظت از سلول‌های سالم متوقف شود را مشخص کنند.

ویروس پاپیلوما در دهان؛ سرطان سروگردن را بیشتر می‌کند ۵ بهمن ۹۴ ویروس پاپیلوما در دهان؛ سرطان سروگردن را بیشتر می‌کند
محققان مرکز پزشکی آلبرت اینشتین دریافته‌اند، زمانی که در دهان افراد ویروس پاپیلومای انسانی شناسایی شود، آنها 22 برابر بیش از سایرین در خطر ابتلا به سرطان سر و گردن هستند.

یون نقره؛ روکش مسواک را ضدباکتری می‌کند ۵ بهمن ۹۴ یون نقره؛ روکش مسواک را ضدباکتری می‌کند
در میان خطراتی که مسواک‌ها با آن‌ها مواجهند، می‌توان به خشک نکردن آن‌ها بعد از هر بار استفاده، انتقال آلودگی بین مسواک‌ها و نیز میکروب‌های‌ موجود در فضاها از جمله توالت اشاره کرد. در این بین، درپوش‌ها می‌توانند این خطرات را کم کنند. درپوشی از یون نقره ساخته شده که موجب از بین بردن باکتری مسواک می شود.

با تزریق فسفر رادیواکتیو، درد بیماران هموفیلی کاهش می‌یابد ۴ بهمن ۹۴ با تزریق فسفر رادیواکتیو، درد بیماران هموفیلی کاهش می‌یابد
سید محمدرضا حسینی یزدی کارشناس بیماری‌های خاص خراسان رضوی گفت: نخستین علائم بیماری هموفیلی در فرد می تواند با خونریزی غیرعادی دندان دیده شود. کارشناسان بیماران خاص توانستند ماده فسفر رادیواکتیو را به بیماران هموفیلی دارای مشکل خونریزی مفصل تزریق کنند که مهمترین کارکرد این ماده زندگی بدون درد این بیماران تا 11 ماه پس از هر تزریق است.

جراحی فک بدون داروی بیهوشی و یا بی‌حسی در مشهد انجام شد ۳ بهمن ۹۴ جراحی فک بدون داروی بیهوشی و یا بی‌حسی در مشهد انجام شد
متخصصان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای نخستین بار موفق به انجام عمل جراحی فک با روش بی دردی القایی و استفاده از هیپنوتیزم شدند.

مکمل‌های «ویتامین دی» اغلب مضر و گاه خطرناک هستند ۳۰ دی ۹۴ مکمل‌های «ویتامین دی» اغلب مضر و گاه خطرناک هستند
در حالی که مطالعات متعددی در افراد عادی، در یافتن هرگونه اثر محافظتی از ویتامین D ناموفق بوده‌اند، بعضی دیگر نگرانی‌هایی را در این زمینه ایجاد کرده‌اند. مقاله جدیدی منتشر شده که به خطرات ویتامین D اشاره کرده و نظرات زیادی را در این زمینه تغییر داده است. همچنین شواهد متقاعد کننده‌ای وجود ندارد که از ادعاهای مزیت سلامت تقریبا تمام ویتامین‌ها حمایت کند.

الکتریسته، سرعت و دوام بی حسی دندان را بالا می برد ۲۶ دی ۹۴ الکتریسته، سرعت و دوام بی حسی دندان را بالا می برد
دانشمندان دانشگاه سائوپائولو در برزیل نشان داده‌اند که یک پالس برق می‌تواند سرعت جذب و عمق اثر مواد بی حس کننده موضعی را افزایش دهد.

خانم فیزیک‌دان، سیلری برای کمک به موفقیت درمان‌های اندو ساخت ۲۰ دی ۹۴ خانم فیزیک‌دان، سیلری برای کمک به موفقیت درمان‌های اندو ساخت
خانم مریم شایانی راد، کارشناس ارشد فیزیک با گرایش نانو مواد، موفق به ساخت یک ماده سیل کننده جدید شد که در چندین طرح پژوهشی در دانشکده دندان‌پزشکی مشهد آزمایش و تایید شده، شامل یک نانوپودر و یک مایع است که همراه گوتاپرکا به کار می رود.

نوشیدن مداوم هر میزان الکل، خطر سرطان دهان را افزایش می‌دهد ۱۷ دی ۹۴ نوشیدن مداوم هر میزان الکل، خطر سرطان دهان را افزایش می‌دهد
بر اساس دستورالعمل تازه وزارت بهداشت بریتانیا مصرف روزانه الکل باید به مراتب کمتر از میزانی باشد که تاکنون توصیه شده است. بر اساس شواهد تازه، نوشیدن هر اندازه الکل به طور مداوم، خطر ابتلا به انواع سرطان از جمله در ناحیه دهان، گلو و پستان را افزایش می‌دهد.

وجود تخلخل در پست دندانی، تنش‌پذیری آن را افزایش می‌دهد ۱۳ دی ۹۴ وجود تخلخل در پست دندانی، تنش‌پذیری آن را افزایش می‌دهد
یافته های پژوهشی دکتر محمدجواد شمولی دندان پزشک دانشکده آزاد اصفهان، حاکی است که "ایجاد تخلخل در پست دندانی، باعث افزایش میزان تنش در خود پست می شود، اما میزان تنش و جابه‌جایی مجموعه، تغییر قابل‌توجهی را نشان نمی‌دهد."

خمیردندان جدیدی با قابلیت نفوذ به سطوح بین دندانی ساخته شد ۱۲ دی ۹۴ خمیردندان جدیدی با قابلیت نفوذ به سطوح بین دندانی ساخته شد
یک شرکت تولیدکننده خمیردندان با استفاده از نانوذرات سفید کننده، موفق به ارائه محصولی شده که قادر به نفوذ در فضای میان دندانی است. این محصول می‌تواند لکه‌ها و جرم‌ها را از سطوحی از دندان که در دسترس نیست، بزداید.

کامپوزیت حاوی شیشه برای ترمیم دندان به بازار می‌آید ۱۱ دی ۹۴ کامپوزیت حاوی شیشه برای ترمیم دندان به بازار می‌آید
به گفته محققان مواددندانی، حتی بهترین مواد برای پر کردن پوسیدگی‌ های دندانی نیز پس از مدتی از بین می‌روند؛ اکنون دانشکده های دندان‌پزشکی اورگان و میدوسترن، کامپوزیت های حاوی شیشه زیستی را به عنوان جایگزین بادوامتر برای این کار معرفی کرده‌اند.

بین آنتی بادی‌های بزاق و میزان مرگ ناشی از سرطان ارتباط وجود دارد ۷ دی ۹۴ بین آنتی بادی‌های بزاق و میزان مرگ ناشی از سرطان ارتباط وجود دارد

محققان دانشگاه بیرمنگام انگلستان در مطالعه اخیر خود به بررسی ارتباط بین آنتی بادی موجود در بزاق دهان موسوم به ایمنوگلوبولین (آی.جی.ای*) و نرخ مرگ و میر در کل جمعیت پرداختند.  بررسی های بیشتر آشکار ساخت که این ارتباط با مرگ و میرهای ناشی از سرطان بسیار بیشتر است

*IgA

انگلیس | وضعیت سلامت دندانی انگلیسی‌ها کمی از آمریکایی‌ها بهتر است ۳ دی ۹۴ انگلیس | وضعیت سلامت دندانی انگلیسی‌ها کمی از آمریکایی‌ها بهتر است

محققین می‌گویند: «ما در مجموع دریافته‌ایم که وضعیت سلامت عمومی آمریکایی‌ها از انگلیسی‌ها بهتر نیست و در آمریکا در مقایسه با انگلستان، همواره نابرابری‌های بیشتری در وضعیت سلامت عمومی که ناشی از وضعیت تحصیلی و درآمد می‌شود وجود دارد.»

همه پوسیدگی‌های دندانی نیاز به درمان‌های رایج ندارند ۱۹ آذر ۹۴ همه پوسیدگی‌های دندانی نیاز به درمان‌های رایج ندارند

متخصصان استرالیایی در یک مطالعه هفت ساله دریافتند تمامی موارد پوسیدگی دندان‌ها مشابه یکدیگر نیستند و به همین دلیل همه انواع پوسیدگی‌ها نیازی به روش‌های درمانی سنتی ندارند.

امکان کاربرد گرافن در مواد دندانی در حال پژوهش است ۱۸ آذر ۹۴ امکان کاربرد گرافن در مواد دندانی در حال پژوهش است

تیمی از محققان چهار موسسه در رومانی و سنت کیتس با همکاری یکدیگر نشان داده‌اند که می‌توان از گرافن برای ساخت مواد بادوام‌تر دندان استفاده کرد. گرافن ماده‌ای چندمنظوره است، از یک ورق اتم‌های کربن به هم پیوسته به ضخامت یک اتم تشکیل شده است.


ذرات نانو قابل جذب در سطح مینای دندان پیدا شد ۱۴ آذر ۹۴ ذرات نانو قابل جذب در سطح مینای دندان پیدا شد

محققان امریکایی موفق شدند با استفاده از حامل‌هایی که دارای بارهای الکتریکی مثبت هستند، به روشی برای رساندن داروها به سطح دندان‌ها دست پیدا کنند.


نسل جدید صندلی‌های کار، مانند یونیت دندان‌پزشکی ساخته شد ۶ آذر ۹۴ نسل جدید صندلی‌های کار، مانند یونیت دندان‌پزشکی ساخته شد

طراحان داخلی فضاهای کار، بر اساس پژوهش های جدید ارگونومی، یونیت های میز و صندلی جدیدی را برای کار با یارانه طراحی کردند که ایده آن شبیه یونیت صندلی های دندان پزشکی است.

دندان‌های خراب، کارایی فوتبالیست‌های بریتانیا را کاهش داده است ۳ آذر ۹۴ دندان‌های خراب، کارایی فوتبالیست‌های بریتانیا را کاهش داده است

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که ناسالم‌ بودن دندان‌های بسیاری از فوتبالیست‌های حرفه‌یی در بریتانیا به حدی است که در کارایی آنان در زمین بازی تأثیر منفی می‌گذارد.

چهل دندان متعلق به گونه‌ای از انسان‌های اولیه در اندونزی کشف شد ۲ آذر ۹۴ چهل دندان متعلق به گونه‌ای از انسان‌های اولیه در اندونزی کشف شد

 باستان‌شناسان پس از کشف 40 دندان متعلق به گونه‌ای از انسان‌های باستانی در اندونزی موسوم به «هابیت»ها، آن‌ها را در پروژه‌ای بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌دهند.

صورت كامل یک آتش‌نشان با جراحی پیوند بازسازی شد ۲۰ آبان ۹۴ صورت كامل یک آتش‌نشان با جراحی پیوند بازسازی شد

گروهی از پزشکان در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، طی یک عمل پیچیده جراحی، کل صورت «پاتریک هاردیسون» 41 ساله که یک آتش‌نشان بوده و حین انجام وظیفه در سال 2001 دچار حادثه سوختگی عمیق شده بود را با پیوند، بازسازی کردند.

آنزیمی در دندان یافت شد که در رشد مجدد مینا نقش دارد ۱۸ آبان ۹۴ آنزیمی در دندان یافت شد که در رشد مجدد مینا نقش دارد
متخصصان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در دو مطالعه جدید آنزیمی را در دندان یافته اند که با کمک به رشد مجدد مینای دندان ممکن است در کاهش درد ناشی از پوسیدگی دندان‌ها نیز موثر باشد.

سلول‌های پالپ دندان برای درمان انحطاط شبکیه به کار می‌رود ۱۵ آبان ۹۴ سلول‌های پالپ دندان برای درمان انحطاط شبکیه به کار می‌رود

دکتر بهزاد گرامی‌نائینی دانشمند ایرانی دانشگاه Tufts آمریکا روش بی سابقه ای را برای استفاده از سلول‌های دندانی در درمان نوعی بیماری چشمی ارایه کرده است.

با چاپ سه بعدی، دندان مصنوعی ضدباکتری ساخته شد ۲۹ مهر ۹۴ با چاپ سه بعدی، دندان مصنوعی ضدباکتری ساخته شد

محققان هلندی با استفاده از چاپ سه‌بعدی، نوعی دندان مصنوعی ساخته‌اند که ضدباکتری بوده و از آن‌ها در برابر پوسیدگی احتمالی در آینده محافظت می‌کند.

چین | ۴۷ دندان به قدمت ۸۰ هزار سال کشف شد ۲۸ مهر ۹۴ چین | ۴۷ دندان به قدمت ۸۰ هزار سال کشف شد

اخیرا مجموعه‌ای از ۴۷ فسیل دندان انسان در غاری در چین پیدا شده که نشان می‌دهد اجداد ما آفریقا را به مقصد اروپا ترک کردند و سپس راهی آسیا شده‌اند.

از روی دندان باقیمانده به سن مجرم پی می‌برند ۱۸ شهریور ۹۴ از روی دندان باقیمانده به سن مجرم پی می‌برند

گروهی از پژوهشگران بلژیکی موفق به طراحی شیوه‌ای برای تعیین سن تبهکاران با استفاده از نمونه خون و دندان بر جای مانده در صحنه جرم شدند.

مسواک برقی جدیدی با باطری و امکانات متفاوت عرضه شد ۱۱ تیر ۹۴ مسواک برقی جدیدی با باطری و امکانات متفاوت عرضه شد

مسواک‌های برقی روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کنند و حالا نسل جدیدی از این فناوری کاربردی با به روزرسانی های متنوع ارایه شده است. این محصول جدید T.brush نام دارد و می توان آن را پیشرفته ترین مسواک برقی جهان به شمار آورد که در مقایسه با نمونه های قبلی تغییرات زیادی در قسمت باتری آن انجام شده است.

محققان دانشگاه روچستر نانوحامل داروی ضد پلاک میکروبی دندان ساختند ۱۶ اردیبهشت ۹۴ محققان دانشگاه روچستر نانوحامل داروی ضد پلاک میکروبی دندان ساختند

محققان دانشگاه روچستر با استفاده از نانوحامل پلیمری، موفق به ارائه روشی برای رهاسازی مواد آنتی‌باکتریال برای محافظت از دندان در مقابل پلاک های باکتری‌ها شدند.

 یک «خمیر دهان شویه» جدید از گیاه مرزه خوزستانی تولید شد ۲۴ فروردین ۹۴ یک «خمیر دهان شویه» جدید از گیاه مرزه خوزستانی تولید شد

محققان یک مجموعه کشت و صنعت دانش بنیان موفق شدند با استفاده از گیاه مرزه، خمیر دهان شویه ای را مختص افراد تحت درمان ارتودنسی تولید کنند.

ایتالیا | یک جراح ادعا کرد قادر است سر انسان را پیوند بزند ۲۰ فروردین ۹۴ ایتالیا | یک جراح ادعا کرد قادر است سر انسان را پیوند بزند

دکتر "سرگیو کاناورو" جراح ایتالیایی اعلام کرد شیوه ای را کشف کرده که می تواند تا سال ۲۰۱۷ یک سر جدا شده، فرضا از فردی که بواسطه بیماری لاعلاج در حال مرگ است را به بدن یک بیمار مرگ مغزی پیوند بزند.

درمان نابینایی ناشی از قرنیه با پالپ دندان عقل انجام خواهدشد ۱۳ اسفند ۹۳ درمان نابینایی ناشی از قرنیه با پالپ دندان عقل انجام خواهدشد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ نشان داده‌اند که سلول‌های بنیادی پالپ دندان عقل را می‌توان به سلول‌های قرنیه چشم تبدیل و در آینده برای درمان زخم‌های قرنیه ناشی از عفونت یا آسیب استفاده کرد.

از سلول‌های بنیادی دندان‌های کشیده‌شده، برای درمان استفاده می‌کنیم ۱۱ اسفند ۹۳ از سلول‌های بنیادی دندان‌های کشیده‌شده، برای درمان استفاده می‌کنیم

دکتر آرش خجسته، مسؤول کمیته دانشجویی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی  از پایان اجرای پروژه بانک جامع سلول‌های بنیادی مشتق از پالپ دندان در آینده نزدیک خبر داد.

 الیاف کامپوزیتی دندان صدف کوهی به مراتب نازک‌تر از الیاف نانو است ۱ اسفند ۹۳ الیاف کامپوزیتی دندان صدف کوهی به مراتب نازک‌تر از الیاف نانو است

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان انگلیس نشان می‌دهد، دندان گونه‌ای صدف کوهی گوی سبقت را از تار عنکبوت ربوده و عنوان قوی‌ترین و محکم‌ترین ماده طبیعی جهان را از آن خود کرده است.

دانشکده داروسازی تهران پماد درمان سه هفته ای لیکن پلن ساختند ۲۸ بهمن ۹۳ دانشکده داروسازی تهران پماد درمان سه هفته ای لیکن پلن ساختند

پژوهشگران دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور درمان یک نوع بیماری دهانی پمادی را عرضه کرده‌اند که با رهایش هدفمند دارو قادر به درمان سه هفته‌ای بیماری است.

پیش بینی تاثیر پیری بر فک، دهان و چهره امکان پذیر می شود ۵ بهمن ۹۳ پیش بینی تاثیر پیری بر فک، دهان و چهره امکان پذیر می شود

محققان در حال ساخت فن آوری جدیدی هستند که به وسیله آن با تشخیص چهره فرد در حال، تصویر سن پیری شخص را به صورت کاملا واقعی نمایش دهد .

در صورت از بین رفتن عصب صورت، از پیوند اعصاب زبان استفاده می کنیم ۲۹ خرداد ۹۳ در صورت از بین رفتن عصب صورت، از پیوند اعصاب زبان استفاده می کنیم

پروفسور مجید سمیعی رئیس جامعه جراحان مغز جهان در کنگره جراحان مغز و اعصاب در خصوص یافتن راه درمان جدیدی برای درمان فلج صورت گفت: ما در صورت از بین رفتن عصب اصلی صورت از اعصاب زبان استفاده کرده و عصب صورت را به آن پیوند می‌زنیم.

تحریک رشد سلول های بنیادی دندان با لیزر کم توان امکان پذیر شد ۱۲ خرداد ۹۳ تحریک رشد سلول های بنیادی دندان با لیزر کم توان امکان پذیر شد

محققان موسسه ˈWyssˈ هاروارد با استفاده از لیزر کم توان، موفق به ترمیم عاج دندان شدند. در این روش از یک لیزر کم قدرت برای تحریک سلول های بنیادی دندان و رشد عاج استفاده می شود.

انگلیس | تهیه پرینت سه بعدیِ چهره برای بازسازی آسیب صورت ۲۸ آبان ۹۲ انگلیس | تهیه پرینت سه بعدیِ چهره برای بازسازی آسیب صورت

تیمی از جراحان انگلیسی قرار است یک عمل جراحی پیشگانه را برای بازسازی تقارن صورت یک قربانی تصادف جاده‌ای با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی اجرا کنند.

می‌توان تصویر پانورامیک فک را به مدل سه بعدی تبدیل کرد ۲۸ آبان ۹۲ می‌توان تصویر پانورامیک فک را به مدل سه بعدی تبدیل کرد

ساناز عیدی نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر اظهار کرد: مدل‌های سه بعدی تصاویر دندان پزشکی در حال حاضر برای درک آناتومی دندان و گسترش درمان‌های مجازی جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. درحال حاضر از تصاویر CT و MRI برای سه بعدی سازی‌ها استفاده می‌شود، بنابراین تهیه مدل سه بعدی از تصاویر رادیولوژی که کم هزینه‌تر و کم خطرتر است، هدف این پژوهش بوده است.

ایدز در جهان بیش از 33 درصد کاهش ولی در ایران افزایش داشته است ۶ مهر ۹۲ ایدز در جهان بیش از 33 درصد کاهش ولی در ایران افزایش داشته است

مقامات سازمان‌ملل در گزارش جدیدی اعلام کردند که در مقایسه با آمار سال 2001 میلادی، موارد جدید ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در بین کودکان و بزرگسالان جهان 33درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در ایران همزمان آمار ابتلا به ایدز در میان موارد جدید این بیماری و سایر موارد شناخته‌شده آن طی هفت‌سال اخیر روند صعودی به خود گرفته است.

تولید سرنگ هوشمند که پس از استفاده، تغییر رنگ پیدا می کند ۱۵ شهریور ۹۲ تولید سرنگ هوشمند که پس از استفاده، تغییر رنگ پیدا می کند
محققان انگلیسی برای مقابله با خطر استفاده از سرنگ های دست دوم، سرنگ هوشمندی را توسعه داده اند که با تغییر رنگ بدنه، نسبت به عدم استفاده مجدد از سرنگ هشدار می دهد.

کشت سلول های دفع شده در ادرار برای ایجاد ساختارهای دندانی ۸ مرداد ۹۲ کشت سلول های دفع شده در ادرار برای ایجاد ساختارهای دندانی

دانشمندان چینی با استفاده از سلول های بنیادی به دست آمده از ادرار توانسته‌اند جوانه‌های ریز دندان را تولید کرده و پس از پیوند در دهان موش ها به شکل ساختار دندانی شکل رشد دهند.

هشدار پزشکان نسبت به باکتری خطرناک تر از ایدز ۱۶ اردیبهشت ۹۲ هشدار پزشکان نسبت به باکتری خطرناک تر از ایدز

پزشکان در رابطه با یک باکتری جدید هشدار داده اند که در نهایت می تواند کشنده تر از ایدز باشد. این باکتری می تواند در کوتاه مدت بسیار وخیم تر از ایدز باشد، چرا که این باکتری تهاجمی تر است و انسان را به سرعت آلوده می کند.

خطر کاربرد داروهای چینی جدی است ۲ اردیبهشت ۹۲ خطر کاربرد داروهای چینی جدی است

نتایج بررسی پرونده ای در پزشکی قانونی نشان داد که پنجمین نفری که به دلیل چرك كردن گلو به پزشک مراجعه کرده و تزریق پنی سیلین چینی به مرگ وی منجر شده است.

با آمیختن سلول‌های لثه انسان و موش، رویاندن دندان انجام شد ۱ فروردین ۹۲ با آمیختن سلول‌های لثه انسان و موش، رویاندن دندان انجام شد
گروهی از پژوهشگران با آمیختن سلول‌های لثه انسان بالغ با سلول‌هایی از موش موفق به رویاندن دندان شده‌اند

چاپگرهای سه بعدی جایگزین قالب گیری معمولی از دندان ها می شوند ۱۴ اسفند ۹۱ چاپگرهای سه بعدی جایگزین قالب گیری معمولی از دندان ها می شوند
گسترش استفاده از چاپگرهای سه بعدی در ساخت روكش دنداني سبب كاهش ضايعات پروتز شده كه اين امر، هزينه توليد پروتز را كاهش مي دهد.

ساخت کامپوزیت ترمیم دندان توسط یک زن و شوهر ایرانی ۹ اسفند ۹۱ ساخت کامپوزیت ترمیم دندان توسط یک زن و شوهر ایرانی

دو محقق ايراني موفق به ساخت ماده كامپوزيت ترميمي دندان با پخت شيميايي ونوريUV شدند كه مي تواند جايگزين ماده «آمالگام» شود.