کاربران عزیز
برای پرسیدن هرگونه سؤال دندان پزشکی، لطفاً ابتدا عضو ایردن شوید.
نام و پیام خود را به همراه یک ایمیل دسترسی، در محل های خالی زیر نوشته و بفرستید تا در اولین فرصت ممکن پاسخ شما در پرسش و پاسخ های این صفحه اضافه شود. اگر مایل هستید نام شما به صورت مستعار مطرح گردد، لطفا ًدر پایان متن ارسالی خود متذکر شوید. همچنین برای اخذ پاسخ دقیق تر سعی کنید اطلاعات کامل تری از بیمار بنویسید.
برای استفاده از پرسش و پاسخ های انجام شده ی قبلی می توانید تالارهای گفتگوی قدیمی ایردن را ملاحظه کنید اما طرح پرسش یا ارائه نظرات و پاسخ به موارد طرح شده، تنها از طریق این صفحه امکان پذیر است. اطلاعات  آن تالار ها در حال بررسی، ویرایش و انتقال به بانک اطلاعات این صفحه است و پرسش های جدید نیز در همین جا اضافه خواهد شد.  برای یافتن پاسخ خود لطفاً در پایین این صفحه عنوان موضوع یا نام خود را جستجو کنید.  اگر مایل به دریافت پاسخ  فوری و مشروح در ایمیل خود هستید می توانید به "بخش مشاوره اورژانس" مراجعه کنید.

همواره شاداب و سالم باشید
مدیریت علمی ایردن
[email protected]
مرا راهنمایی کنید - مشاوره دندانپزشکی ایرانیان 
پرسش یا نظر خود را اینجا بنویسید و روی دکمه ارسال کلیک کنید
نام کامل*
ایمیل شما*
پیام*
کپچا
CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*

مشاوره دندانپزشکی بیماران اورژانس IRDEN

برای ارسال فایل عکس، رادیوگرافی یا هرمدرک دندان پزشکی، از طریق آدرس زیر اقدام کنید:درد (0)
کودک (0)

prostho پروتزهای دندانی

 • شكستن ديواره دندان مدتي بعد از عصب كشي
 • شکستن دیواره دندان عصب کشی شده
 • لامینیت
 • تغییر رنگ لثه ناشی ازترمیم های دندانی. روکش.
 • لزوم انجام درمان اندو(معالجه ریشه)
 • رنگ و جرم شديد دندان كه پاك نمي شود
 • خونریزی ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان ودندان
 • پروتز ثابت یا ایمپلنت
 • روکش کردن دندان
 • مراقبت از دندان مصنوعی کامل
 • کاهش فاصله محل خالی دندان

 • شكستن ديواره دندان مدتي بعد از عصب كشي
  یک سال پیش یکی از دندان های فک پایینم را عصب کشی کردم ولی اکنون دیواره بین دو دندانم شکسته است.

  *****

  دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند احتمال شکستن دیواره پس از مدتی وجود دارد. معمولا توصیه می شود دندان بعد از عصب کشی، روکش شود. در مورد دندان شما باید بررسی شود که اگر مقطع شکستگی بالا تر از تراز لثه باشد، و اگر تمایل به روکش کردن نداشته باشید، ممکن است بتوان با (بیلد آپ) با کامپوزیت یا آمالگام، آن را به شکل دندان بازسازی کرد. اما اگر شکستگی از تراز پایین تر اتفاق افتاده باشد، نیاز به روکش با استفاده از پست (پست و کر کراون) خواهد داشت. اتفاق عجیبی برای دندان شما نیفتاده و جای نگرانی نیست.

  *****
  پاسخ: دكتر ياشيل احدي مقدم
  *****


  شکستن دیواره دندان عصب کشی شده
  یک سال پیش یکی از دندان های فک پایینم را عصب کشی کردم ولی اکنون دیواره بین دو دندانم شکسته است.

  *****

  چند ماه پیش دندان آسیاب فک پایین را عصب کشی کردم اما به علت سهل انگاری در روکش کردن، یک قسمت آن شکست و دندانپزشک قسمت شکسته را کشید در حال حاضر فقط نیمی از دندان و آمالگام پرشده موجودند و دکتر عنوان می کند که نیاز به جراحی داریم. آیا راهی برای نجات این دندان وجود دارد؟ دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند احتمال شکستن دیواره پس از مدتی وجود دارد. معمولا توصیه می شود دندان بعد از عصب کشی، روکش شود. در مورد دندان شما باید بررسی شود که اگر مقطع شکستگی بالا تر از تراز لثه باشد، و اگر تمایل به روکش کردن نداشته باشید، ممکن است بتوان با (بیلد آپ) با کامپوزیت یا آمالگام، آن را به شکل دندان بازسازی کرد. اما اگر شکستگی از تراز پایین تر اتفاق افتاده باشد، نیاز به روکش با استفاده از پست (پست و کر کراون) خواهد داشت. اتفاق عجیبی برای دندان شما نیفتاده و جای نگرانی نیست.

  پاسخ: دکتر یاشیل احدی مقدم

  *****

  در صورتی که شکستگی تا زیر لثه ادامه پیدا کرده باشد، نیاز به جراحی لثه و افزایش طول تاج(Crown Lengthening) وجود دارد. پس از جراحی لثه با استفاده از پست و کر در صورت نیاز، و روکش (Post &Core Crown)، می توان دندان را نگه داشت. جراحی مزبور جراحی ساده ای است و هزینه زیادی ندارد.

  *****
  پاسخ: دکتر یاشیل احدی مقدم
  *****

  لامینیت
  لامینت دندان چیست؟

  *****

  در هنگام استفاده از لامینت، دندان ها به چه میزانی برش خورده و آماده شدن لامینیت برای نصب روی دندان چقدر طول می کشد؟
  آیا لامینت دائمی است؟

  *****

  لمینیت کامپوزیت یا روکش آسیبی به دندانهای اصلی وارد میکند یانه؟؟
  چه روشهایی برای زیبا کردن دندانهای نامرتب پیشنهاد میشود؟

  *****

  می خواستم دندان های نا مرتبم را لامینت کنم.آیا مشکلی برای دندانهایم پیش نمی آید و آیا این روش بهتر است یا روکش؟

  *****


  لامینیتlaminateپوسته نازک وظریفی از جنس پرسلن است که به سطح بیرونی دندان ها باند(چسب)می شود.
  لامینیت یک ظاهربسیار زیبا.زنده وفرم نرمال دندان رادر سطح بیرونی بازسازی می کند.درمواردی که تغییر رنگ دندان مقاوم به بلیچینگ.فلوروزیس .شکستگی سطحی دندانهای قدامی ونامرتب بودن مختصر دندانهای قدامی کاربرد دارد.نسبت به مواد همرنگ دندان(کامپوزیت)یک مزیت ممتاز دارد:
  نسبت به تغییر رنگ ورنگ پذیری بسیار مقاوم است.

  در این روش سطح بیرونی دندان تراش مختصری داده می شود تابعداز مراحل ساخت .لامینیت در این قسمت تراش داده شده باند شود
  دکتر قادری

  *****

  هیچ ترمیمی دائمی نیست. اصلاً خود دندان هم دائمی نیست!
  لامینیت ها یک تکنولوژی جدید در عرصه ی دندان پزشکی زیبایی است که امتیازات آن را دکتر قادری ذکر کرده اند و مشخصاً ذکر کرده اند که برای نشاندن لمینیت تراش کمی به مینای دندان داده می شود.
  اگر هزینه بالاتر آن نسبت به سایر درمان های زیبایی برایتان مشکلی نیست معطل نشوید، این بهترین نوع درمان در مواردی است که دندان در معرض ضربه های اکلوژن نباشد.
  اگر قصد درمان لامینیت دارید، با یک دندان پزشک متخصص ترمیمی زیبائی حتماً مشورت کنید و بعد کار خود را به دندان پزشک مورد اعتمادتان بسپارید
  علی

  *****

  بهترین درمان جهت رفع نامرتبی دندانهاارتودنسی می باشد
  کاربر گرامی توجه داشته باشیدکه جهت روکش دندان(تمام سطوح) و لمینیت(سطح بیرونی)دندان تراشیده می شود.درعکس نمونه تراش برای روکش دیده می شود

  *****
  تغییر رنگ لثه ناشی ازترمیم های دندانی. روکش.
  حدود 4 سال است که دندان پیشین فوقانی چپ ام رو کش تمام چینی شده است. که در یک سال اخیر دچار تغییر رنگ لثه شده است. به گفته دندانپزشک زحمت کش لثه ام دچار تاتویینگ ناشی از رسوب پین روکش شده است.آیا امکان رفع این مشکل وجود دارد؟

  *****

  من مدت 5ساله که دندونهای جلویی فک بالا را روکش کرده ام چون ظاهر خوبی نداشتن و دندونام پس و پیش بودند دندونپزشک برام عصب کشی نکرد و این مدت دندونام به گرما و سرما حساس بوده این مسئله برام دردناک بوده می خواستم بدونم الان میشه کاری کرد ؟

  *****
  تغییررنگ لثه ها به دلائل مختلفی پیش می آید که از جمله‏ی آنها پرکردگی های حاوی آمالگام، نیکل و نقره است.
  حساسیت به نیکل معمولاً با تغییر رنگ قرمز و تورم و خونریزی راحت لثه ها مشخص می شود اما تغییر رنگ تیره‏ی لثه معمولاً در اثر پرکردگی یا روکش های فلزی ایجاد می شود. گاه عامل این تغییر رنگ فشار قرارگیری روکش یا حذف آن و یا مراحل آماده سازی دندان برای روکش است.
  معمولاً نواحی تغییر رنگ یافته با جراحی لثه و برداشتن ترمیم یا روکش قابل حذف است. درمورد ایمن بودن یا نبودن این نواحی هیچ مستند قطعی وجود ندارد. درامریکا و اغلب کشورهای اروپایی این فلزات مجاز و دربرخی کشورهای اروپایی ممنوع است
  سینا

  *****


  لزوم انجام درمان اندو(معالجه ریشه)
  من حدود 12 سال پیش تمام دندانهای کرسی را با آمالگام پرکردم که دو تای آنها پوسیدگی شدید و بقیه سطحی بودند.

  *****

  به علت درد در دندانهای پرشده به دندان پزشک مراجعه کردم که پر کردگی وسیع آمالگام را خالی و دندان مذکور که شماره 6 است را ترمیم ریشه کردند.

  به گفته ایشان پوسیدگی زیر آمالگام خیلی شدید ایجاد شده که تا جایی که امکان داشته برداشته اند و با کامپوزیت نوری پر شد.

  آیا روکش این دندان واجب است؟

  آیا عکس تمام فک برای تشخیص پوسیدگی های زیر آمالگام و کناره دندانها که دیده نمیشوند کافی است؟

  دندان 6 روبرو در 10 سال پیش کشیده شده و من اگر این دندان را از دست بدهم در فک پایین دو دندان قرینه را از دست میدهم. ممنونم
  esdha

  *****

  دندان آسیاب من مدتی درد داشت وبعد باآنتی بیوتیک دردش رامتوقف کردم ولی الان دردش افتضاح شدید شده ومطمئن هستم به اعصاب رسیده چون لثه نیزبه شدت درد میکند.البته جایی کارمیکنم که تا3روزنمی توانم نزد دکتربروم .الان هم قرص لوپراکس برای ازبین بردن چرک وقرص ژلوفن برای کم کردن درد استفاده میکنم.آیااین قرص چرک خشک کن خوب است تا سه روزآینده؟
  میهمان

  *****
  دندان هايي كه عصب كشي شده اند، چون اعصاب و عروق آن ها از بين رفته است،‌ به مرور خشك و شكننده مي شوند. بخصوص دندان هاي آسياب كه فشار بيشتري تحمل مي كنند و دندان هايي كه قسمت زيادي از بافت شان بر اثر پوسيدگي ازبين رفته و پر شده باشد.
  با توضيحاتي كه داده ايد، روكش كردن چنين دنداني بهتر است.
  ممكن است ديواره موجود دندان تان بشكند و اقدامات درماني پس از آن مثل نصب روكش و ... را مشكل تر كند.
  توصيه مي كنم علاوه بر درمان اين دندان، سر فرصت براي احياي دندان كشيده شده تان نيز از طريق يكي از روش هاي «ايمپلنت» يا «بريج» اقدام نماييد.
  عكس تمام فك (OPG) ابزار بسيار مناسبي براي تشخيص پوسيدگي هاي زير ترميم ها و پوسيدگي هاي بين دنداني و نيز گوياي بسياري از مشكلات دهان و دندان است و كمك به سزايي در انتخاب روش درمان و ارائه طرح درمان مي كند. البته لازم به ذكر است كه در برخي موارد، اين عكس ها نشانگر برخي جزئيات نيستند و براي بررسي هاي دقيق تر، عكس هاي راديولوژي ديگري مورد استفاده قرار گیرد
  دکتریاشیل احدی مقدم

  *****


  رنگ و جرم شديد دندان كه پاك نمي شود
  در دندانهای جلویی من جرم بسیار زیادی از نوع سه لایه(به گفته چند تا از دکترها که از آب هم تاثیر گرفته) وجود دارد
  به من گفته اند که باید سطح دندان ها را تراش دهند و روی آنرا با مواد بپوشانند.
  ولی به گفته خودشان مینای دندان آسیب میبیند و هم هزینه سنگینی دارد که از توان من خارج است
  اگر راه دیگری وجود دارد لطفا من را راهنمایی کنید
  من سالهاست که این مشکل را دارم
  و محل سکونتم مشهد است با توجه به توضیحات شما و تصویر این مورد فلوروزیس دندانی است که ناشی از غلظت بالای فلوراید آب آشامیدنی منطقه شما از دوران
  جنینی تا 6-7 سالگی می باشد.
  تنها راه حل تراش این تغییر رنگ وپوشاندن آن با مواد همرنگ(کامپوزیت) یا لمینیت(از جنس پرسلن) می باشد که مورد اول کم هزینه تر است.

  خونریزی ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان ودندان
  من مشكلي داشتم مي خواستم با كمك شما دوستان و بزرگان اين مشكل رو حل كنم
  مشكل:هر شب مسواك ميزنم صبح خون كمرنگ و لخته هاي كوچك خون ديده ميشه و بوي دهان دارم با استفاده از مسواك هنوز هم مشكل بوي دهان دارم
  ممنون ميشم اگه راهنماي كنيد

  *****


  حدود 1سال است كه عمل بريج انجام دادم ولي حدود 1هفته است كه خونریزی فقط در اطراف و حول و حوش همان دندانهائی که روکش گذاشتم دارم وضمنا بوي بدي هم در همان جا حس ميشود و نميدانم چه بايد كنم لطفا مرا راهنمايي كنيد و ضمنا من1ماه است كه باردار هستم آيا ممكن به اين دليل باشد ؟

  *****

  من دختری19ساله هستم و با 3 مشکل در لثه ام مواجه شده ام.
  1)اکثر دندانهایم مانند دندانهای شیری درون دهانم لق شده و با مراجعه به دندانپزشک مشکل مرا جدی تلقی نکردند.
  2)لثه ام به شدت دردناک است و موقع مسواک زدن یا استفاده از خلال دندان و نخ دندان خونریزی میکند.
  3)موقع اقدامات درمانی با وجود عدم عفونت دهانی با8الی11 امپول بی حسی دندانم سر می شود و جواب دندانپزشکان محترم به من این بوده که(شما یک پدیده ی جدید هستید که مشکلاتتان در تاریخ دندانپزشکی منحصر به فرد است).

  *****

  محض این که سیب گاز می زنم یا بعضی وقتا مسواک می زنم از لثه ام خون میاد. نمی دونم علتش چیه و چکار کنم. راهنمایی بفرمایید؟

  *****


  با توجه به علائمی که ذکر کردید شما دارای بیماری لثه هستید مسواک خود را تعویض کرده وبا مراجعه به دندانپزشک طریقه صحیح مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان راآموزش ببینیددرصورتی در مراحل اولیه بیماری لثه باشید(ژنژیویت) قابل برطرف شدن است اما در صورت پیشرفته بودن آن با توجه به نظر متخصص بیماریهای لثه
  اقدام به درمان کنیدجهت راهنمائی و تشخیص دقیق تر حتما به دندانپزشک مراجعه کنید درزیر روش صحیح مسواک زدن را بطور اختصار ذکر می کنم:
  1- سطح جونده ی دندان ها رابا حرکت رفت و برگشت شروع می کنیم تا خمیر دندان به خوبی کف کند و شیارهای روی دندان را تمیز کند.
  2-سطوح بیرونی وداخلی راطوری مسواک کنید که موهای مسواک با محل اتصال دندان ولثه زاویه 45 بسازد وبا حرکت لرزشی کوتاه از لبه لثه به طرف نوک دندان مسواک کنید.
  3- سطوح بین دندان ها را با نخ دندان تمییز کنید

  *****

  در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی در زنان احتمال افزایش مشکلات لثه وجود دارد که بعد از زایمان خود بخود بهبود مییابد .
  احمد کوچکی

  *****

  خونریزی لثه هنگام مسواک زدن نشانه بیماری اولیه لثه می باشد در رعایت بهداشت کوتاهی نکنید.عدم ایجادبی حسی کامل پدیده نادری نمی باشد.ودلیلی بر عدم مراجعه منظم به دندانپزشکی نمی باشد

  *****

  اکثر موارد خونریزی از لثه در هنگام جویدن و گاز زدن و مسواک زدن.به دلیل بیماری لثه است.این علامت می تواند دلیل وجود جرم در زیر لثه های شما باشد.بهتر است در اولین فرصت به یک دندان پزشک مراجعه نمائید

  *****

  پروتز ثابت یا ایمپلنت
  من دندان سوم فک بالا را سال هاست که از دست داده ام. ( دندان شیری تا 25 سالگی مونده و دندان دائمی الان بصورت افقی در فک نهفته است )
  می خوام از پروتز ثابت استفاده کنم . آیا روشی هست که بدون تراش دندان های مجاور این کار صورت بگیرد ؟ می توان این فضا را با کامپوزیت پر کرد؟

  *****

  دختری هستم ۲۷ ساله ،۶ ساله پیش به علت بیماری کرترل گینت در فک پائین مورد عمل جراحی قرار گرفتم، اکنون به علت عدم کارایی دندانهای ۲ ، ۳ پائین (محل اولی‌ بیماری) مجبور به کشیدن ۲ دندونم شدم ،قصد داشتم بعد از کشیدن دندانها از ایمپلنت استفاده کنم ،اما پزشکان گفتند که در زیر این دو دندان استخوان سازی کمی‌ صورت گرفت و باید منتظر بود که اگر استخوان سازی صورت بگیرد ،از ایمپلنت استفاده کرد. می‌خواستم در این مورد منو راهنمایی کنید و اینکه آیا روش یا داروی خاصی‌ برای صورت بخشیدن به استخوان سازی وجود دارد؟گرافی های لازم به شما ارسال شده.

  *****  تصاویر ارسالی شرایط را نسبتاً خوب نشان می دهند. اگر مقدور بود یک رادیوگرافی پری اپیکال از ناحیه و یک "ا پی جی" هم ارسال بفرمایید. پیشنهاد من این است که سعی کنید با درمان ارتدنسی مشکل خود را به طور اساسی رفع نمایید. مشکل فقط نبود یک دندان نیست. شلوغی و بی نظمی موجود علاوه بر نازیبایی، در بهداشت دهان و خصوصاٌ در اکلوژن (بر هم آیش) شما نیز اختلال ایجاد کرده که عوارض دراز مدت آن فراوان است. باتوجه به سن مناسبی که دارید ترجیحاً ارتدنسی ثابت بهترین گزینه است و ایمپلنت هزینه غیرمنطقی خواهد بود. گزینه دوم شما قطعاً ترمیم با کامپوزیت نخواهد بود چون هم سایز دندان ها، هم فاصله موجود و هم بی نظمی کلی اجازه تجویز چنین درمانی را نمی دهد. شاید تنها گزینه منطقی دیگر پروتز متحرک باشد.

  سینا

  *****

  درعین حال بر اساس این رادیوگرافی توجه شما را به موارد زیر جلب می کنم:
  1- دندان کانین (نیش) سمت چپ شما نهفته است که با ارتدنسی احتمال درآوردن آن و قراردادن درمحل خود زیاد است.
  2- اکلوژن شما(ارتباط دندان های دوفک باهم) مناسب نیست و اینچنین تماسی ضمن ایجاد خستگی در غذاخوردن موجب سایش های دندانی، لطمه به بافت های نگهدارنده دندان (پریو) و درنهایت کاهش عمر دندان ها خواهد شد.
  3- پرشدگی دندان های آسیای شما اغلب مشکل دارد (اورهنگ) که باید اصلاح یا تعویض شود. البته صرفاً با مشاهده رادیوگرافی OPG نمی توان نظر قطعی داد و رادیوگرافی BW لازم است اما درصورت وجودمشکل، عدم رفع آن عوارض جدی پریو را بدنبال خواهد داشت.

  راه حل پیشنهادی:
  درمورد مشکلات 1 و 2 تنها درمان ممکن "ارتدنسی" و درمورد مشکل سوم درمان "ترمیمی" است.
  نگرانی شما نازیبایی است که بازهم بهترین نتیجه از ارتدنسی عاید خواهد شد.
  از این که در این تالار بر اساس سیاست "ایردن" درمان ایده آل پیشنهاد می شود عذرخواهی می کنم اما برای شما درمان پروتز و ترمیمی تنها کافی نیست و این درمان ها گرچه تاحدودی مشکل را پوشش می دهند اما مدت زیادی از نتیجه کار راضی باقی نخواهید ماند.
  این پاسخ نافی فواید پروتز و ترمیمی زیبایی نیست اما درمورد شما این گونه است. البته توجه داشته باشید که درمان های پروتز و ترمیمی درمورد شما مکمل ارتدنسی خواهد بود.
  ضمناً درمان ارتدنسی تنها درصورتی ممکن خواهد بود که شما "بیماری پریو" جدی نداشته باشید. اگر مشکل پریو نداشته باشید با توجه به نکات 2 و 3 امکان بروز آن بسیار زیاد است.
  مشاوره با چند متخصص ارتدنسی معتبر بخش خصوصی یا دانشگاهی را به شما توصیه می کنم

  *****

  در حقیقت داروئی وجود ندارد که استخوان فک شما را ترمیم کند. در چنین مواردی باید:
  1- منتظر ماند و هر از گاهی توسط متخصص چک کرد که پیشرفت استخوان سازی چگونه است.
  2- مواداستخوانی ساختگی و مصنوعی با عمل جراحی در محل جهت استخوان سازی گذاشته شود.
  به هر حال کاشتن ایمپلنت بدون وجود بستر استخوانی امکان پذیر نیست
  دکترعلی صدرعاملی

  *****
  روکش کردن دندان
  من از 8 سال پیش تا کنون به علت خرابی(دو دندان جلو) مجبور به استفاده از پروتز های ثابت 3 و 5 واحدی نمودم . متاسفانه هر بار به علت خراب شدن یکی از پایه ها یا پروتز می افتد یا مجبور به در آوردن
  پروتز با ضربه می باشم) در حال حاضر از پروتز متحرک استفاده می کنم سوالم این است که آیا می توان جای دو پایه 5 واحدی اخیر که یکی به علت عفونت و دیگری به علت شکستگی حین در آوردن پروتز کشیده شده اند(فقط یک پایه سالم مانده) دوپایه در لثه کاشت و 5 واحدی را مجدد نصب کرد یا بهتر است از همین پروتز متحرک تا آخر عمر استفاده کنم؟!راه حل دیگر استفاده از تراش پایه های سالم و افزایش پرتز است که تحت هیچ شرایطی با توجه به سوابق قبلی حاضر به این کار نمی با شم!
  2-آيا صلاح است براي دندان 6 كه داراي ترك مي باشداز پروتز ثابت استفاده شود يا فعلا پر گردد؟

  *****

  من 2 سال پیش تعدادی از دندون های قدامی را پروتز ثابت گذاشتم حالا لثه ام از سمت داخل دهان .پشت پروتز ها کم کم داره سیاه میشه حتی دچار بوی بد دهان شدم که احتمالا از همون لثه هاست ؟

   *****

   من 25 سال سن دارم. متاسفانه در قسمت دندانهاي جلويي من نامرتبي شديد وجود داره و در نوجواني اقدام نكردم و در مراجعه به دندانپزشك نسبت به مرتب سازي آن پاسخ منفي دريافت كردم و تنها راه را روكش كردن آنها گفته اند. ميخواستم بدونم كه روكش كردن مناسب ميباشد يعني در سال هاي مدائم امكان استفاده مناسب از اآنها وجود دارد؟ شما راه بهتري يا حتي راه هاي ديگر رو امكان داره به من معرفي كنين تا پي گيري كنم؟

  *****
  در صورتی که بهترین جایگزین را بخواهید هیچ پروتزی به اندازه پروتز ثابت متکی به ایمپلنت مفید نخواهد بود
  2-در صورتی که دندان تخریب شده یا معالجه ریشه شده است
  و ترک دندان در ناحیه تاج دندان ختم شده باشد روکش دندان را در مقابل تخریب بیشتر حمایت می کند

  *****

  سیاهی لثه شما ممکن است طبیعی باشد و از گذشته وجود داشته و تازه متوجه شده باشید. اگر اخیراً ایجاد شده می تواند اثر فلز غیر استانداردی که در بیس کراون استفاده شده و یا محصول عفونت یا پوسیدگی ایجاد شده در گپ بین لبه پروتز و عاج دندان باشد. جز مورد اول بقیه موارد ناشی از متریال نا مرغوب وارداتی یا غفلت لابراتوار و یا کم تجربگی دکتر باشد. بهرحال دنبال مجرم نگردید که قضاوت بسیار مشکل و گاه ناممکن است.
  در این مورد خود شما هم نمی توانید بی تقصیر باشید و باید با مسواک نرم (جز مسواک اصلی خود) مرتب نواحی اتصال دندان ها و لثه را تمیز کنید.
  اجازه دهید یک دندان پزشک متخصص لثه یا دندان پزشک عمومی باتجربه شما را معاینه کنند.
  اگر تصویری ارسال کرده بودید ممکن بود توضیحات دیگه ای هم داشته باشم

  *****

   پیشنهاد می کنم به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و بعداز مشاوره با ایشان تصمیم بگیرید.

  *****  مراقبت از دندان مصنوعی کامل
  نکات مهمی که برای استفاده از دندان مصنوعی نیاز است ذکر کنید تا دچار مشکل کمتری در استفاده از آن باشم

  *****
  براي اين‌كه با پروتز خود دچار مشكل نشويد به دستورهاي زير عمل كنيد
  1. جويدن با پروتز نياز به كمي‌تمرين دارد. با غذاهاي نرم شروع كنيد و پس از عادت كردن به رژيم غذايي طبيعي خود بر‌گرديد. معمولا اين فرآيند 2 تا 5/2 ماه طول مي‌كشد2. با گذشت زمان و افزايش سن، دهان به طور طبيعي تغيير مي‌كند و ممكن است پروتز نياز به تنظيم مجدد داشته باشد. عدم توجه به اين مساله موجب لق شدن پروتز و مشكلات متعددي مثل زخم و عفونت مي‌شود. اگر پروتز شما لق شده، فورا به دندانپزشك مراجعه كنيد تا پروتز را اصلاح و تنظيم كند.
  3. در چند هفته اول نصب پروتز معمولا اين وسيله حجيم ناراحت و به عنوان شيءاي اضافه در دهان به نظر مي‌آيد، ولي پس از مدتي دهان عادت كرده و آن را قبول مي‌كند.
  4. هرگز سعي نكنيد خودتان پروتز را تعمير كنيد زيرا اين موضوع هم به پروتز و هم به سلامت دهان آسيب مي‌رساند. پروتزي اگر به‌درستي تنظيم نشود ، باعث التهاب و زخم مي‌شود. پروتز شكسته را نيز هرگز نچسبانيد. چسب‌هايي كه در بازار يافت مي‌شوند، مواد شيميايي مضري دارند كه نبايد در داخل دهان استفاده شوند.
  5 . قرار دادن و برداشتن پروتز مقداري تمرين مي‌خواهد. پروتز بايد به راحتي در جاي خود قرار گيرد. هرگز با گاز گرفتن و فشار آوردن پروتز آن را با فشار به سر جاي خود نرانيد. اين كار باعث خم شدن يا شكستن آن مي‌شود.
  6 . پروتزها معمولا بسيار ظريف هستند و اگر حتي از چند سانتي‌متري بيفتند، ممكن است بشكنند. بنابراين هنگام تميز كردن آنها بسيار مراقب باشيد.
  7. پروتزها را دور از ديد و دسترس كودكان نگهداري كنيد.
  8 . ممكن است در ابتدا پروتز كامل موجب ايراد در صحبت كردن شما شود.اگر در تلفظ كلمه‌اي به مشكل برخورديد، با صداي بلند آن را تكرار كنيد تا اصلاح شود. معمولا اين مشكل پس از 2 هفته برطرف مي‌شود.
  9. در برخي مواقع در پروتزهاي كامل در ابتداي نصب، ميزان ترشح بزاق دهان افزايش مي‌يابد. اين مشكل پس از چند هفته برطرف مي‌شود. شما مي‌توانيد با بلعيدن بزاق به تسريع بهبود آن كمك كنيد.
  10. ايجاد زخم در روزهاي اول استفاده از دندان مصنوعي معمولا رخ مي‌دهد. دندانپزشكان براي رفع اين مشكل گاهي از چسب‌هاي نگهدارنده دندان مصنوعي استفاده مي‌كنند. اگر هم موضوع شديد باشد توصيه مي‌شود براي چند روز از پروتز استفاده نشود.

  *****


  کاهش فاصله محل خالی دندان
  سلام دختری هستم 20ساله دو دندان جلویی (پیش)فک پایین من بعد از افتادن دندانهای شیری دیگه در نیامد وحالا این فاصله کم شده در حدود یک دندان کوچک ضمنآ فک من پهن نیست وفک بالا کاملا فک پایین را می پوشاند به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم اما یکی گفته که تا استخوان وسط ازبین نرفته باید دندان ها جمع شود اما دیگری می گوید که باید حدود 2 سال تا 2.5 ارتودنسی شود بعد فضا برای گذاشتن یک دندان ایجاد میشود که یک دندان بگذارم حالا من میخواستم نظر شما را هم در این مورد بدانم میدانم بدون عکس نمیشود نظر داد اما میخواهم ببینم شما کدام را ترجیح می دهید؟
  *****
  I personally dont like to have any artificial tooth in the mouth ,when there is apossible of closing the space of the missing tooth ,so this is my advice to have a complet clinical examination and have proper treatment approach .

  Best Regards
  Dr.Showkatbakhsh
  *****
  قبل از هر پاسخی تاکید بر این نکته ضروری است که هرگونه اظهار نظردقیقی مشروط به شناسایی دقیق مشکل است و درغیر این صورت تنها کلی گویی امکان پذیر است. حداقل مدرکی که کاربران محترم به راحتی می توانند ارسال نمایند تصویر ناحیه است که معمولا آن را دریغ می فرمایند
  بهرحال درمورد سوال دخترخانم 20 ساله بنده هم طبق نظر آقای دکترشوکت بخش معتقدم بهتر است حتی الامکان از دندان مصنوعی احتراز شود. در مورد خانم 30 ساله هم اطلاعات با هم هماهنگی ندارد و اظهار نظر ممکن نیست. حساسیت دندان ها به مسواک زدن بهتر است توسط یک متخصص ریشه دندان (اندودنتیست) و یا یک متخصص لثه (پریودنتیست) بررسی و اظهارنظر شود.
  در صورت نیاز به توضیح بیشتر لطفا تصویر دندان ها را ضمیمه کنید
  *****
  درمورد این مشکل راه حل های متنوعی می تواند وجود داشته باشد که با معاینه دقیق، ملاحظه مدارک بیمار و بودجه ای که شخص بخواهد خرج کند متفاوت است:
  باز کردن فضا و گذاشتن ایمپلنت
  باز کردن فضا و گذاشتن بریج(پروتز ثابت)
  بستن فضا با ارتدنسی و جابجایی همه دندان ها
  تقسیم فضا بین چند دندان و سپس بزرگ تر کردن چند دندان برای ایجاد اتصال آنها به هم
  بستن فضا با مواد و روش های ترمیمی مثل کامپوزیت یا لمینیت
  ...
  *****

  نام خود یا موضوع مورد نظر را در محل خالی بالا وارد نموده و پاسخ های داده شده را جستجو کنید

  اگر کادری نیست اینجا کلیک کنید