بزن بزن، که داری خوب می زنی | دکتر قناد

بزن بزن، که داری خوب می زنی | دکتر قناد

دکتر افشین قناد

پروفسور استفان كاوي (حفظ الله)، نويسنده و محقق نامدار حوزه مديريت، مي فرمايد« احساس هاي بد، اگر به زبان آورده نشوند و سركوب گردند، مپنداريد كه از ميان رفته اند، بلكه روزي با چهره اي كريه تر از زير خروارها خاك سر بر مي آورند و ......».
كجايي برادر كاوي كه ببيني امروز همان روز است و چگونه دو طایفه از قبيله دندان‌پزشكان، احساس‌هاي سركوب شده سر از خاك بر آورده را در قالب مستندي چشم نواز جلوي دوربين برده اند. يكي از آن دو ، سلسله «عموميان» و آن دگر جماعت «ایرانیان». هر دو طایفه را عقبه اي سترگ در تاريخ معاصر دندان‌پزشكي ايران زمين و هر كدام مسبوق به سابقه اي كلان در امر به معروفاتي چون دموكراسي، تحمل مخالف، لزوم همدلي و ايضاً نهي از منكراتي چون رياست طلبي و چسبيدن به صندلي‌ها علي الخصوص دو دستي.
و نيز كجايي شاعر گران‌قدري كه فرمودي « دو صد گفته چون نيم كردار نيست» كه ببيني چگونه مسندنشينان دندان‌پزشكي با تكيه بر تجارب كلان، اين‌بار نه در حرف که با عمل جميع همكاران را تشويق به حضور در فضاي دل‌نشين انجمن‌ها و مشاركت خالصانه در امور صنفي و استنشاق هواي پاك و لطيف آن مي‌نمايند.
البته اين كم‌ترين، واقفم بر اين سفارش علما كه فرموده اند هر گاه بین دو دستگاه رايانه مباحثه (بلكه مجادله و ايضاً مخاصمه) اي در گرفت مبادا چرتكه‌هاي بي مقدار خود را به ميان افكنند و نخود آش نمايند و لذا ما را نرسد كه در اين مقوله حساس ورود و در بازي بزرگان دخالت نماييم. پس، بشكند قلممان اگر در اين سطور به قضاوت بنشينيم؛ و براستي چه جاي قضاوت است وقتي راست و دروغي در ميان نيست و به هر طرف كه نظر كني به تمامي حق است، به‌ حمد الله، بي هيچ  رگه اي از باطل و به غايت راست است بي هيچ شائبه اي از كجي.
و اصولاً به ما چه مربوط كه در پي كشف مجهولاتي چون منافع و مضار اين چنين اختلاط‌هاي دوستانه اي باشيم كه چنين اكتشافاتي از عهده مرحومان كريستف كلمب و الكساندرفلمينگ نيز بر نيايد چه رسد به ضعيفي چون ما.
اما... اما چه كنيم كه حسب تكليف و لزوم پاسخ‌گويي به تقاضاهاي مردمي ناگزيريم چند سطري قلمي نماييم.  و اساساً اين اداي تكليف چيز بسيار خوبي است. چه آن وقتي كه انسان تمايل به ادامه حضور در صحنه ندارد و خدايي مي‌خواهد كسان ديگري اين مسئوليت‌هاي توان‌فرسا را بر عهده بگيرند ولي هميشه درآخرين ثانيه‌ها احساس تكليف مي‌كند و از سر دل‌سوزي و علي‌رغم ميل باطني قبول زحمت مي‌نمايد و يا آن زماني كه ذاتاً معتقد به سكوت و چشم پوشي از خطاي ديگران است  اما آخرالامر براي اداي تكليف در جهت تنوير افكار عمومي سكوت را جايز نمي‌شمارد و در قالب نامه و خبر‌نامه تشنگان حقيقت را از چشمه لايزال افشا گري‌هاي خويش سيراب مي نمايد كه گفته اند :
اظهار عجز پيش ستم پيشگان خطاست                   اشك كباب باعث طغيان آتش است
سر آخر آن‌چه ما را مكلف نمود به اين قلم فرسايي، بيان افسوسي بود كه اي كاش در برابر هر صد بار اعلام فداكاري‌ها، توان‌مندي‌ها، منجي شدن‌هاي خود و جفاها و بي‌كفايتي‌ها و خودخواهي‌هاي ديگران، يك‌بار ولو به قدر سر سوزن و در لفافه جايز الخطا بودن هم که شده، اذعان مي‌كرديم به اشتباهاتي كه خودمان كرده ايم، اگر زبانم لال كرده باشيم.
مهر 1390


کاربر مرتبط:  افشین قناد | Qanad
مطالب مرتبط:  شرکت پرشور دندان پزشکان در تعیین سرنوشت حرفه

بازگشت به فهرست


amin soltani
احسنت بر آن قناد قند افزا! ;)
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات های اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

برای امکان اظهارنظر، باید به ایردن وارد شده باشید


The Singularity Is Near

Ray Kurzweil