مطالب این بخش با کوشش دکتر مرتضی قادری، دکتر یاشیل احدی مقدم و دکتر منا اعتمادی سجادی از میان پرسش های کاربران در تالارهای مشاوره انتخاب و در بانک اطلاعات گذاشته شده است.

درد بعد از عصب کشی(روت کانال.معالجه ریشه.درمان ریشه)

اولاً درد دندان پس از معالجه ریشه (عصب کشی) معمولاً تا حداکثر دوهفته طبیعی و بیش از آن نیاز به رسیدگی دارد. درثانی برای استفاده از هر دارو یا روشی بایستی از دکتر درمانگر خود راهنمایی بگیرید و از درمان خودسر خودداری کنید. در صورت ضرورت از داروخانه نزدیک خود داروهای مسکن بی نیاز به تجویز توسط دکتر را درخواست کنید. داروساز شما را در مورد نحوه مصرف راهنمایی خواهند کرد.
سینا

*****

درد فرایندی است که در پی آزاد شدن واسطه های آماسی توسط گلبول های سفید و تاثیر این واسطه ها بر روی پایانه های عصبی موجود در محل ایجاد می گردد. در دندان، عامل آزاد شدن این واسطه ها باکتری ها و اجزای مرده پالپ دندان هستند. در درمان ریشه، کانال ها از باکتری ها و سایر محرک ها پاکسازی می گردند. اما کانال ها از طریق انتهای ریشه با استخوان احاطه کننده ریشه و به ویژه الیافی که دندان را به استخوان متصل می کنند ارتباط مستقیم دارند. این التهاب از داخل کانال به فضای الیاف مذکور و استخوان مربوطه گسترش پیدا می کند که برای کنترل آن سیستم ایمنی بدن سریعا وارد عمل شده که چند روز کار آن به طول می انجامد. دیده اید که درد با فشار بر روی دندان بیشتر می شود. یعنی فشرده شدن ریشه بر روی استخوان والیاف ملتهب و دردناک. این فرایند کاملا قابل بر طرف شدن نیست اما با استفاده از مسکن های ضد التهاب غیر استروییدی مانند "ایبوپروفن" تا بر طرف شدن کامل التهاب قابل کنترل می باشد. درد دندان بعد از عصب کشی ممکن است سه روز تا در برخی موارد حتا یک ماه طول بکشد
دکتریاشیل احدی مقدم

*****

بعد از عصب کشی درد در دندان ونواحی اطراف آن در حدود نیمی از افراد عصب کشی شده وجود دارد که به خیلی از چیزها بستگی دارد حداقل این را بدانید که وقتی دندانی را عصب کشی میکنید فقط قسمتی از انتهای عصب را که در داخل ریشه دندان قرار دارد را قطع میکنند و ادامه آن عصب وجود دارد و در اطراف دندان نیز تعداد بسیار زیادی عصب وجود دارد که میتواند دردهای مختلفی مثل فشار را به مغز ارسال نماید
احمد کوچکی

*****

درمان اندو در بهترین شرایط حدود 90 درصد احتمال موفقیت دارد. اولا بعید نیست که همان دندان هنوز مشکل داشته باشد، که هنوز برای قضاوت خیلی زود است. درثانی احتمال وجود مشکل در دندان های مجاور هم هست.
حتی ممکن است بدن شما به مواد معالجه ریشه به نحوی حساس باشد. بهترین کار برای شما مشورت با دکتر درمانگر خودتان است. به ایشان اعتماد کنید و طبق روشی که توصیه می کنند رفتار کنید، حتما، به نتیجه خواهید رسید. مراجعه به افراد مختلف نهایتاً مشکل شما را رفع نمی کند و سرگردان خواهید شد.
سینا

*****

موضوع:  دندان
جویدن / خوردن
درد
ویرایش، تنظیم و یا تکمیل کننده:  1424

بازگشت به فهرست