در حال بارگذاری برای پخش

  برای شنیدن سخنان گرم دکتر صدر عاملی، روی عکس بالا و برای دیدن عکس های ایشان روی تصویر زیر کلیک کنید

گالری عکس دکتر محمدعلی صدرعاملی، دندان پزشک، جراح فک و صورت


نظر دکتر شمس الدین تابش درباره ایشان

در حال بارگذاری برای پخش


زندگی نامه دکتر علی صدرعاملی

دکتر محمدعلی صدرعاملی، اردیبهشت ماه 1312 در اصفهان متولد شد. در گذر دانش آموزی شش ساله دبیرستان سعدی اصفهان، عضو هیئت مدیره  سه گروه  سخنرانی،  نمایش و موسیقی  و  تهیه و انتشار مجله ماهانه  دبیرستان بود
پس از پایان دبیرستان و یک سال دبیری در دو دبیرستان اصفهان، در سال 1332 وارد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران شد و در سال 1337 تز خود را با نام " آزارهای زبان و رابطه آن با دندانپزشکی " در حضور اساتید شادروان دکتر آرمین، دکتر حبیبی و دکتر سجادی دفاع کرد که با درجه ممتاز پذیرفته شد.
برای خدمت نظام به شیراز رفت و پس از سه سال دوره نظام و استخدام در بیمارستان نمازی به تهران بازگشت و هم زمان با باز کردن مطب، در سازمان بیمه های اجتماعی نیز استخدام شد تا در بیمارستان شماره 5 خیابان ژاله سابق به درمان موارد جراحی های کوچکی چون دندان های نهفته، اپولیس، اپیسکتومی و غیره به پردازد.
در سال 1342پس از گذراندن زمانی در پزشکی فانونی و کسب تجارب لازم به پیشنهاد پزشکی قانونی حکم کارشناسی  "آزارهای دندانپزشکی و فک و دهان در کلیه موارد" از طرف وزارت دادگستری به نام وی صادر گردید تا نظرات کارشناسی خود را به قاضی دادگاه هائی که دعوت میشود تقدیم دارد. پس از تشکیل کانون کارشناسان نیزعضویت شماره 1004 یا 4 به او داده شد.
همسر او بانو مسعوده صدری و فرزندان او همکاران دکتر میترا و دکتر مهتاب صدرعاملی هستند.
سال 1346 پس از گذراندن دوره فوق دکترای جراحی فک و صورت در دانشگاه لندن به ایران بازگشت و در سال 1351 دوره پست گراجوایت ایمپلانتولوژی را درN.Y. Albert Einstein College of Medicine Yeshiva University; گذراند. در این دوره دکتر Linkow که پایه گزار ایمپلانتی نامدار به نام خود بود، شناسائی این ایمپلانت و خصوصیات کاربردی آن را تدریس می کرد. در پایان دوره نیز دکتر لینکائوبه او اجازه داد تا به مدت یک ماه نیز در مطب خودش آبزرور آموزشی باشد.
با آغاز کار در بیمارستان شماره 5 خیابان ژاله، پس از بازگشت از لندن با معرفی وپذیرش فزونتر بیماران مختلف جراحی فک و صورت و ضایعات گوناگون فکی، فعالیت او هرچه بیشتر گسترش یافت. بیمارستان شماره 5 با داشتن 200 تختخواب در حقیقت فقط یک بخش جراحی عمومی/ارتوپدی بود. با افزایش چشمگیربیماران و اعمال جراحی فک و صورت بالاخره تشکیل بخش جراحی فک و صورت تصویب و با در اختیار قرار گرفتن 20 تخت بیمارستان شماره 5،  بخش جراحی فک و صورت آغاز به کار کرد و در حقیقت بیمارستان دارای دو بخش "جراحی عمومی" و " جراحی فک و صورت" شد.
هنگام برپایی کنگره های سالیانه جامعه دندانپزشکی ایران، همه ساله یک روز اساتید خارجی دعوت شده به کنگره همراه با جمعی از همکاران ایرانی علاقمند از بخش جراحی فک و صورت بیمارستان و بیماران بستری پیش و پس از عمل بخش، بازدید می کردند. با توجه به پرونده و رادیوگرافی هر بیمار که مواردی ازانکیلوزیس یک یا دو سویه، شکستگی، تومور، کانسر و کاربرد فک مصنوعی پس از عمل آن، دندان های نهفته و غیره بود، گزارش مختصری داده می شد. طبعا به پرسش های پیش آمده نیز پاسخ های لازم گفته می شد. همکاران بازدید کننده نهار را نیز مهمان بیمارستان بودند.
همزمان باانجام اعمال جراحی و اداره بخش جراحی فک و صورت بیمارستان شماره 5، انجام کلیه اعمال جراحی فک و صورت بیمارستان های شماره 2 (فیاض بخش کنونی)، طرفه،  مرکزی شرکت ملی نفت ایران نیز از سال 1346 تا 1364و دیرترباعنوان مشاور زیر نظر وی قرار داشت.از بیمارستانهای خصوصی پاستورنو و پاسارگاد برای چند سالی وبیمارستان آراد ازآغاز تاسیس جای خدمت او بود. در دوران جنگ مصدومین و مجروحین بسیار زیادی را در بیمارستان های نامبرده عمل قرار داده است. در بیمارستان طرفه برای مجروحین بسیاری که از ناحیه چشم اسیب دیده بودند، جایگاه چشم در- حد امکان، ساخته شد و اقای دکتر خدائیانی چشم پزشک در ان چشم مصنوعی قرار دادند.
از سال 1354 نیز روزهای سه شنبه محل خدمت او در بیمارستان سوانح و سوختگی بود که شانس بزرگی در فراگیری از پروفسور تسیه را زمانهائی که در ایران بود دربرداشت.
 در 1978 بنا به دعوت کشور برزیل به نمایندگی دولت ایران از طرف وزارت بهداری و بهزیستی در کنگره دندانپزشکی مشترک سه گانه آمریکای جنوبی / برزیل در سائوپولو شرکت کرد:1-VIII Congresso Paulista de Odontologia
  2-XIII Congresso Brasileiro de Odontologia.3- X Seminario Latinio-Americano de Odontologia

مصاحبه نشریه تندیس با دکتر صدر عاملی
مصاحبه نشریه تندیس با دکتر صدر عاملی
برای مشاهده تصویر بزرگ تر، لطفا روی تصویر کلیک کنید

سازمان بیمه های اجتماعی  در سال1347 او را به عضویت "شورایعالی مشورتی و برنامه ریزی بهداری تهران"،  که با شرگت مدیر عامل و اعضاء هیئت مدیره و مدیران سازمان بیمه های اجتماعی همراه با سه پزشک دیگر از کادر بهداری، بریاست وزیر کار تشکیل میشد منصوت کرد. درسالهای پس از آن نیز همچنان به عضویت کمیته های "جراحی شورای بهداری"، "جراحی ترمیمی شورای بهداری"، "امور دندانپزشکی"، "برنامه ریزی بهداری تهران"، "تجدید نظر پزشکی"، "امور درمانگاه ها"، "تشخیص و استاندارد وسایل پزشکی"، "دندانپزشکی شورای بهداری"، "مسئول مصاحبه و انتخاب دندانپزشکان برای استخدام" و "بررسی احتیاجات واحدها از نظر لوازم پزشکی" برگزیده شد. در سال 1355 نیز علاوه بروظایف خود، بررسی ونظارت بر اقدامات لازم برای برپائی درمانگاه تخصصی دندانپزشکی اقبال نیز به او سپرده شد.  این درمانگاه در آذر سال 1357 با داشتن ده اطاق مجهز برای پنج تخصص ارتودونسی، پروتز، پریو، جراحی دهان وکودکان، لابراتواری مجهز، سالن سخنرانی ولی کوچک به بهره برداری رسید. برنامه ای هم در حال بررسی بود که این درمانگاه برای دندانپزشکان سازمان، آموزشی بوده و تا انجا که ممکن باشد ترتیبی داده شود که همکاران شاغل در ان با برنامه های یکساله با دندانپزشکان انگلیسی، کانادائی و امریکائی جا به جا شوند. عضویت در"کمیسیون بررسی پیشنهادات مربوط به مناقصه بیمارستان دروس" (لبافی نژاد) و بیمارستان کرمانشاه نیز از دیگر وظایف هم زمان او بوده است.
شرکت سهامی دارویی کشور در سال 1356 از او به عضویت  "کمیسیون تشخیص لوازم پزشکی" و وزارت بهداری و بهزیستی به عضویت "شورای دندانپزشکی" آن وزارت دعوت کرد. در 1371 از طرف نظام پزشکی در هیئت حل اختلاف مالیاتی وزارت دارائی گزیده شد.
از سال 1354نیز به مدت سه سال طبق برنامه یک تا دو روزه آخرهفته، به تدریس تئوری وعملی جراحی در دانشکده دندانپزشکی  دانشگاه شیراز به خدمت پرداخت.
شانزده مقاله دکترصدرعاملی  در مجلات جامعه دندانپزشکی و پزشکی قانونی به چاپ رسیده است. در گنگره های ایران و خارج نیز به شرح زیر سخنرانیهائی داشته است: دو سخنرانی در کنگره های جامعه دندانپزشکی ایران.  سال 1351 دانشکاه اصفهان مواردی از شکستگی های ماندیبل.  سال 1974 - لندن شصت و دومین کنگره سالیانه FDI در باره دندانپزشکی قانونی.  سال 1986 - مجمع Alpha Omega شهر Boston با عنوان "دیدگاه تازه ای از دندانپزشکی قانونی".  سال 1978- مادرید شصت و ششمین کنگره سالانه FDI و سال 1978- سامپائولوی برزیل آمریکای جنوبی هر دو پیرامون انکیلوزیس و کندیلکتومی ولی از دو دیدگاه ومطلب مختلف،  سال 2010 یروان ارمنستان کنگره بین المللی FDI در باره "تشخیص دندانهای نهفته و بررسی مشکلات آن پیش از عمل "  
در جامعه دندانپزشکی ایران، هیجدهمین عضو و فعال حدود 20 سال آغازین آن در کمیته های: داخلی، انتشارات، کورهای تخصصی، کنگره، علمی، روز دندانپزشکی، پرستاران، نمایشگاه های هم زمان کنگره، قائم مقام دبیر، بازرس، عضو هیئت مدیره و غیره بوده است. برپائی نمایشگاه اولین کنگره در حالیکه صاحبان کالا و شرکتها نه از جامعه چیزی میدانستند و نه از کنگره و نمایشگاه کار سخت و زمانبری بوده است.
 در پیدایش "کانون پزشکان بیمه های اجتماعی"، عضو موسس،  دبیر، عضو پنج دوره هیئت مدیره و نیز مسئول انتشارات و مجله ماهانه آن بوده است. این کانون آغازگر تغییراتی چشمگیر به سود کادر پزشکی و مخصوصا دندانپزشکان شاغل در سازمان بیمه های اجتماعی بود. دستاوردی بسیار لازم و درجهت بالا بردن اعتبار دندانپزشکی و سود دندانپزشکان شاغل در سازمان بیمه های اجتماعی که با کوششی پیگیر فراهم آمده چنین بوده است:
1-    یکسان کردن حقوق دندانپزشک و  پزشک  سازمان و از بین بردن  اختلاف ریالی  پایه آن با افزایش درسطح
پزشک که مخصوصا اثر روانی آن بسیار مهم تر بوده تا رقم مالی آن.
2-    جابجایی اطاق  های  دندانپزشکی از بدترین و نامناسب ترین گوشه های درمانگاه ها به قسمت های قابل قبول موجود، فضادار و زیبای هر ساختمان و تعویض یونیت و وسایل دندانپزشکی ان با اخرین فرآورده های روز.

عضویت افتخاری جوامع:
FDI  - درسال 1972 مجمع عمومی سازمان بین المللی دندانپزشکی در مکزیکوسیتی، دکتر صدرعاملی را به عضویت   "The Commission on Dental Research" یکی از شش کمسیون خود انتخاب کرد. درا نتخابات داخلی این کمسیون نیز اوهمکار دو گروه زیرشد.      
        :-The Working Group on Temporomandibular Joint Disease1
2-The Working Group on Forensic Dentistry
این انتخاب همه ساله به مدت 11 سال تکرار شد تا به شوند بازنشستگی و پی آمد آن از در دست نداشتن بیمار لازم برای پژوهش های برنامه ای چون گذشته و سایر شرایط هم زمان، با درخواستی از انتخاب مجدد پوزش خواست.                زنده یاد شادروان استاد دکتر حسین نواب نیز، دیگر منتخب ایرانی کمیته های FDI، به مدت چهار سال عضویت Dental Education Committee را داشته اند.

ICOI – سازمان ایمپلوژیست های جهانی The International Congress of Oral Implantologists در سال 1974 دکتر صدرعاملی را برای مدت دو سال به سمت های زیر انتخاب کرد:
•    Member of International Governing Council.
•    The Vice President of Iran Region.
2010: The Fellow of the International Congress of Oral Implantologists.         
2009: The Fellow of the International College of dentistry -FICD

عضویت جوامع درخواستی پذیرفته شده:
 1974-1995: Member of the Royal Society of Health 
 1982 ~1995: Member of the British Association of Oral and maxillofacial Surgeons.
Since 1975: Member Intersociety for Forensic Odonto-Stomatology.
Since 1983: Member of the American Association of Oral and maxillofacial Surgeons.
Since 1984: Member of the International Association of Oral and maxillofacial Surgeons.

فعالیت های غیرحرفه ای:
•    بیش از چهاردهه تجربه عکاسی دارد و ابنیه تاریخی مهمترین سوژه اوست، هرچند که از زیبایی های طبیعت و گل ها نیز دور نیست.
•    از فروردین 1387 با کم کردن کار های پزشکی، زمان بیکاری پیدا شده را به فراگیری هنر نقاشی پرداخت. در کشیدن این تابلوها نیز عمارات فرهنگی تاریخی را پیشتاز می شناسد. تابلو های نقاشی او تا کنون در نمایشگاه های گروهی کاخ نیاوران، تالار رودکی، گالری دکتر سندوزی، گالری شکوه، موزه امام علی و مرکز فرهنگی بنیاد رودکی  به نمایش در آمده است.
•    انجمن نویسندگان ایران به ریاست زنده یاد زین العابدین رهنما دکتر صدرعاملی رادر سال 1349 به چهلمین عضو این انجمن پذیرفت.
•    دکتر صدرعاملی متولد اصفهان است و به شوند آشنائی ها میتوانسته تمام تابستانها را در همه ساختمانهای صفوی به گشت و گذاربپردازد. او میگوید کاشی به کاشی عالی قاپو، مسجد شیخ لطف اله، چهل ستون، مسجد شاه  و سایر ساختمانهای فرهنگی هنری اصفهان را میشناسد و کتابهای مختلفی نیزدر باره آنها خوانده و با اسلید های خود گرفته، سخنرانیهائی آماده و اجراکرده است
•    به دعوت روتاری کلاب East Gristead انگلیس 1967  و انجمن فرهنگی ایران و کانادا - ونکوور و کانون  فرهنگی ایران و آمریکا-سانفرانسیسکو برای هموطنان و اعضاء آن ها سخنرانی هائی در آشنا شدن با این پایگاه های فرهنگی، معماری، صفوی  کشور داشته است. 
•    بیش ازپانصد جلد مجلات علمی حرفه ای دو سازمان بین المللی وآمریکائی جراحی فک و صورت سالهای 12000-1983را به کتابخانه ملی هدیه کرده است.
•    سی و چند وسیله جراحی فک و صورت سی سال پیش را که با امدن جانشین های کارای جدید تر، کارائی خود را از دست داده اند در اختیارموزه پزشکی قرار داده است.
•    در ورزش به پیاده روی، کوه پیمائی، شنا، والیبال و اسکی علافمند بوده و هست.   


Education:
1972    Implant Fellowship at Albert Einstein college of Medicine, Yeshiva University, NY, USA
1972    Observing Implant Fellow at Dr. Linkow’s Private Practice, NY, USA
1970    Surgical Fellow performing surgery with Dr. Tessier, at Burned Victim Hospital, Tehran, Iran
1964 -1967   Oral and Maxillofacial Surgery Residency, London University, London, UK
1953-1958    Doctor of Medical Dentistry, University of Tehran, Tehran, Iran

Work History:
1979-1981    Attending  Surgeon. Oral and Maxillofacial Surgeons. Hedayat Hospital.  Tehran, Iran
1976-1978    Organizer and Founder of a Multi-Specialty Eghbal Dental Center, Tehran, Iran
1968-1986    Attending Hospital.  Oral and Maxillofacial Surgeons. Torfe Hospital.  Tehran, Iran
1967-1988    Attending Hospital. Oral and Maxillofacial Surgeons. National Iranian Oil Company
                     Central Hospital, Tehran, Iran
1967-1986    Attending Hospital. Oral and Maxillofacial Surgeons. Hospital No.2. Tehran, Iran.
1967-2010    Attending Hospital. Oral and Maxillofacial Surgeons. Arad Hospital, Tehran, Iran
1967-1969    Attending Hospital. Oral and Maxillofacial Surgeons. Pasteur Now Hospital. Tehran, Iran
1967-1979    Founder and Director of the First Maxillofacial Surgery department in Iran at No5  
                     Surgical Hospital, Tehran, Iran.
1965-1967    Maxillofacial Surgery Resident at Queen Victoria Hospital & Reohampton Hospital, UK
1960-1962    Hospital Dentist at Nemazi Hospital, Shiraz, Iran
1958-1960    Military Service as a Dentist at Military Hospital, Shiraz, Iran

Academic Position:
1973-1979   Visiting Professor of Oral Surgery at Pahlavi University, Shiraz, Iran

Honors & Awards:
1974-1976     Member of the International Governing Council of ICOI
1974-1976     Vice President of ICOI, Iran Region
1974-1976     Member of International Governing Council at ICOI
2011     Fellow of the International College of Dentists
2011     Fellow of the International Congress of Oral Implantologists

Speaking Engagement:
2011    Iranian Symposium  of Oral Implantologists, Tabriz, Iran
2010    Armenia and FDI Congress, Yerevan, Armenia
1986    Speaker at Alpha Omega Association, Boston, MA
1978    Speaker at FDI Sixty Six Congress Madrid, Spain
1978    Speaker at the Tripartite Brazil Congress, Sam Paolo, Brazil
1974    Speaker at FDI Sixty Second Congress, London, England
1973    Speaker at Ministry of Audio & Visual Sciences, Tehran, Iran
1970    Speaker at Esfahan Dental School, Esfahan, Iran
1962    Speaker at Iranian Dental Association, Annual Dental Congress, Tehran, Iran
1961    Speaker at Iranian Dental Association, Annual Dental Congress, Tehran, Iran

Publications:
 Over16 articles published in the Iranian Dental Association and Forensic Medical Journals.
Dental Appointments:
1978Appointed as the representative of the Iranian Health Department to the Brazilian tri-dental
Congress of the ‘VIII Congresso Paulista de Odontologia”, “ XIII Congresso Brasileiro de
Odontologia“ and “ X Seminario Latino-Americano De Odontologia”
1976High Dental Commission Board Member of the Ministry of Health
1972Elected Consultant of FDI commission on Dental Research
1972-1883Member of FDI Research Team on Working Group on Forensic Dentistry
1972-1983Member of FDI Research Team on Working Group on TMJ Diseases
1972 Iranian Dental Association Representative at FDI General Assembly. Vienna, Austria
1968High Commission Board Member of the Social Insurance Organization and Health
Planning Department
1967-1979 Member of the Health Department the Reconstructive Surgery Board, the Dental Review
Board, the Surgical Board, the Cosmetic Surgery Board, the Polyclinics Policy Board
and the Tehran Health Department Development Planning.
1965Member of Medical and Dental Equipment Standard Committee.
1963Appointed as Forensic & Maxillofacial Odontology Expert at the courts by the Judicial
Council
 
Dental Leadership Positions:
1-Iranian Dental Association (IDA):
One of the Organizers and Associate Founders of the Iranian Dental Association- IDA, serving as a board member at various committees, including, Executive Board Committee, Scientific Session, Editorial, Specialists Committee, Dental Conference Committee, Dental Day Committee, and others.
2-Social Insurance Organization (SIO)Medical Association:
One of the Founder, Executive Director, Five term of Executive Board Committee Member and Journal Publisher of the “SIO Medical Association”
SIO medical, Dental and Nurse Staff had right to be the member of this Association

Dental Memberships:
1974 -1995:       Member of the The Royal Society of Health.
1982 -1995:       Member of the British Association of Oral and maxillofacial Surgeons.
1975 - Present   Member of the Intersociety for Forensic Odonto-Stomatology.ince 1983
1983 - Present   Member of the American Association of Oral and maxillofacial Surgeons.
1983 - Present   Member of the International Association of Oral and maxillofacial Surgeons.

Non- Dental Presentation Engagements and Activities:
2008-     Present  Painting exhibitions at various Galleries in Tehran and Esfahan, Iran
1998 -    Present Painting
1998-     “Architecture and Art of Esfahan’s Master Pieces”, Iranian-American Cultural
              Association, San Francisco, CA
1997-     “Safavi Architecture, Iranian- Canadian Cultural Association”, Vancouver, Canada
1967-     “Iranian Architectural Art” Round Table Club, East Grinstead, United Kingdom
1985 -    Present Painting Collector.
1960 -    present Member of Pen Club
1958 -    present  Photography