دکتر اسماعیل یزدی, بنیانگذار انجمن جراحان فک و صورت ایران
پدر تخصص جراحی فک، دهان و صورت ایران


دکتر اسماعیل یزدی, دندان پزشک پیشگام

دکتر اسماعیل یزدی

 

 در سال 1310 در شهر قزوین دیده به جهان گشود، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در تهران، دبستان ادب و دبیرستان دارالفنون در سال 1327 به اتمام رسانید، سپس با موفقیت در آزمون ورودی به دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1332 با کسب رتبه اولی از دانشکده دندان پزشکی که از آن دانشگاه فارغ التحصیل شد و پس از دفاع از پایان نامه خود با درجه ممتاز عنوان دکترای دندان پزشکی را دریافت کرد. آنگاه با استفاده از قانون اعزام رتبه های اول دانشگاه به خارج از کشور و دریافت بورس تحصیلی عازم ایالات متحده آمریکا شد و تحصیلات تخصصی خود را در دو رشته جراحی و آسیب شناسی دهان و فک و صورت در مراکز وابسته به دانشگاه هاروارد Harvard  و دانشکده دندان پزشکی تافتس Tufts در شهر بوستون Boston به پایان رسانید و در سال 1338 به میهن بازگشت و اولین ارزشنامه تخصصی در جراحی دهان و فک و صورت به عنوان یکی از رشته های تخصصی دندان پزشکی را دریافت کرد. وی نخستین مطب محدود به این رشته تخصصی را دایر و همزمان در بیمارستان پارس تهران به عنوان مسئول جراحی  های دهان و فک و صورت شروع به فعالیت کرد و اولین جراحی های ارتوگناتیک را طبق روش روز انجام داد ...
ادامه مطلب
قرار است از سوی آقای دکتر یزدی در اختیار ایردن گذاشته شود

دوره دانشجویی دکتر اسماعیل یزدی, 1328 تا 1332
دوره دانشجویی دکتر اسماعیل یزدی, 1328 تا 1332

دکتر اسماعیل یزدی، مطب شخصی در سال 1333
دکتر اسماعیل یزدی، مطب شخصی در سال 1333

برادران دکتر اسماعیل یزدی و دکتر ابراهیم یزدی
برادران دکتر اسماعیل یزدی و دکتر ابراهیم یزدی

دکتر اسماعیل یزدی در زمان ریاست دانشکده دندان پزشکی تهران
دکتر اسماعیل یزدی در زمان ریاست دانشکده دندان پزشکی تهران

دکتر ابوالحسن مسگرزاده: پدر جراحی فک و صورت شایسته دکتراسماعیل یزدی است
دکتر ابوالحسن مسگرزاده: پدر جراحی فک و صورت شایسته دکتراسماعیل یزدی است

دکتر اسماعیل یزدی، دندان پزشک، متخصص آسیب شناسی و جراحی فک و صورت


دکترها عزت الله خامسی، امیر اسماعیل سندوزی و اسماعیل یزدی

سه همکلاسی، سه یار، سه رئیس دانشکده (اصفهان - مشهد - تهران)
دکترها عزت الله خامسی، امیر اسماعیل سندوزی و اسماعیل یزدی


"دکتر اسماعیل یزدی" و "خانم "اعظم علیزاده" همسر

"دکتر اسماعیل یزدی" و همسرشان "خانم "اعظم علیزاده" در باغچه شخصی


نطرات خود را در محل زیر بنویسید و ارسال فرمایید:

نام کامل*
ایمیل شما*
پیام*
کپچا
CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*


zzz xxx

نظر دکتر شمس الدین تابش درباره دکتر اسماعیل یزدی

در حال بارگذاری برای پخش


نظر دکتر امیر اسماعیل سندوزی درباره دکتر اسماعیل یزدینظر دکتر امیراسماعیل سندوزی درباره دکتر اسماعیل یزدی

 ایردن از من، دکتر امیراسماعیل سندورزی خواسته تا درباره دکتر اسماعیل یزدی همنام، همکلاس، همراه و دوست ۶۳ ساله خودم صحبت کنم.

آشنایی ما از سال ۱۳۲۸ آغاز شده تا هم اکنون ۱۳۹۱ ادامه دارد. دکتر یزدی انسانی افتاده، آرام، سر به زیر، باهوش و درس خوان بود. در سال اول دانشکده معدل من بالا بود ولی معدل دکتر اسماعیل سندوزی در طول ۴ سال دانشکده بالاترین معدل و شاگرد اول فارغ التحصیل ۱۳۳۲ دانشکده تهران بودند. از یک خانواده سنتی، مذهبی، محترم و متدین قزوینی برخاسته که من افتخار داشتم در نوجوانی و جوانی با ایشان هم صحبت شوم. پدری بسیار محتاط و دلسوز داشتند، سعی می کردند از احوال یکی از پسرانشان (دکتر ابراهیم، دکتر کاظم و دکتر اسماعیل) مطلع شوند. می پرسیدند چطوری درس می خواند؟ منش و کنش ایشان چیست؟ من هم در زمان خودم فکر می کردم باید صادق باشم و امین در جواب گویی به یک پدر نگران و جستجوگر درباره فرزندش. واقعیت امر را وقتی گفتم چهره راضی، شاد و بشاش آن بزرگ مرد را فراموش نمی کنم. دکتر یزدی در طول تحصیل نه تنها شاگرد اول بود از نظر رفتار و کردار هم برگزیده و نمونه بود. علاقه و عشق من به ایشان به همین موضوع برمی گردد. بر شخصیت و پرنسیو دانشجویی پای می فشردم و کسانی که رعایت این مسأله را می کردند عزیز و محترم می داشتم.

دست روزگار ما را از هم جدا کرد. قرار بود با هم به آمریکا برای تحصیل فوق دکترای برویم که متأسفانه مشکلاتی برای من فراهم شد. من به مشهد رفتم و ایشان به آمریکا و باز هم دست بر قضا وقتی بازگشتیم ایشان یک پاتولوژیست نام آور و متبحر بودند که همزمان من سرپرست دانشکده دندان پزشکی دانشگاه فردوسی در مشهد و ایشان سرپرستی دانشکده دندان پزشکی تهران را داشتند.

بسیاری از اصلاحات اساسی نسبت به کادر آموزشی دانشکده دندان پزشکی در آن زمان را آقای دکتر یزدی با شهامت تمام در زمان ریاست آقای دکتر عالی خانی انجام دادند. تغییرات و اصلاحات زیادی در برنامه دانشکده، نحوه تدریس و منش و کنش کادر آموزشی برقرار کردند که من تصور می کنم مؤثر بود و ماندنی.

رفت و آمد من با فامیل محترم یزدی در قزوین هم صورت گرفت، مهمان ایشان بودم در قزوین برای مدتی و افتخار آشنایی با پدربزرگ ایشان را هم پیدا کردم. دکتر یزدی از مؤسسین بیمارستان پارس، از مدیران مسؤول بیمارستان پارس و جراح بسیار منظم و منزه این بیمارستان بوده است. من به لغت "منزه" از نظر اخلاقی تأکید می کنم برای این که به نظر بنیاد حرفه ای، اساس حرفه پزشکی است. ایشان تنها کسی بودند در ایران در سراسر عمر من که می دانستند من مبتلا به یک سرطان بدخیم در حلقم هستم و از ایشان خواهش کردم این راز را حتی به بستگان من نگوید و این راز داری را به مدت ۱۵ سال اجرا کردند. سپاسگزارشان هستم.

من در دادن متاستاز که برای گذر از روزن زمان به آمریکا برده شوم به اصرار ایشان بود که برای جراحی غدد سرطانی متاستاز داده شده من اعلام کردند و حتی به پروفسوری در تگزاس هم نامه نوشتند و از ایشان وقت گرفتند برای یک معاینه و اولین جراحی را تأیید کردند.

رابطه من با ایشان یک رابطه همکاری تنها نیست یک رابطه دل به دل است. خواسته به خواسته و عاشقانه. باا بستگان، دختران و همسر ایشان ارادت و آشنایی و رفت و آمد دارم. می دانم وجودش سبب خیر است. تنها عضو فرهنگستان علوم پزشکی هستند، برای مادام العمر انتخاب شده اند.