تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
درمان ارتودنسی توسط غیرمتخصص, چرا آموزش و درمان ارتودنسی تافته جدابافته در دندان‌پزشکی؟
 
سلام
من یک دندان پزشک عمومی فارغ التحصیل مشهد هستم.
در مدت تحصیل دندان پزشکی بخش های مختلف تخصصی به نحو موثر و مطلوب روش های درمان را به ما آموزش دادند اما متاسفانه اموزشهای ارتو دنسی برای پاسخ گویی به نیاز های درمانی بیماران در مطب کافی نیست.
خوب بود اساتید محترم علت تفاوت آموزش "ارتدنسی" با سایر رشته های دندان پزشکی را می گفتند.
 
همکار گرامی

درمانهای دیگر دندانبزشکی به اندازه ارتدنسی طولانی نیستند .
اموزش ارتدنسی و بیشتر درمان های ارتدنسی در یک زمان محدود قابل انجام نیست.
اگر از دستیاران فعال این رشته سوال کنید انها نیز دوره سه
ساله تخصصی را کافی نمی دانند.در تحقیقات انجام شده در انگلستان
با افزایش ساعات تدریس ارتدنسی در دوره عمومی به این
نتیجه رسیدند افرادی که دوره اموزش طولانی تری داشتند یعنی بیشتراز مشکلات تشخیص و طرح درمان و عوارض درمان اطلاع داشتند کمتر از سایرین اقدام به درمان های ارتدنسی کردند.
به این جهت سعی شده که اموزش کامل توسط دوره تخصصی ارایه شود.و تشخیص و بیشگیری در دوره عمومی
مطرح باشد. اگر دوره عمومی را به یاد اورید مسلما
طرح درمان /ارزیابی ناهنجاریها /طرح دستگاه متحرک وبیگیری درمان اموزش داده شده است که برای شروع می تواند کافی باشد.
و همانطور که یکی از همکاران اشاره کرده اند می توان این مورد را صمیمانه با دانشکده ها مطرح نمود تا با توجه به امکانات مالی زمانی و مکانی شرایط را بررسی نمایند. .
 
چرا نباید یک دندان پزشک عمومی از ارتودنسی ثابت نامی بر زبان آورد؟
:?:
 
حدود 50 تا 60 درصد درمان بیماران ارتودنسی ثابت با گذراندن دوره های آموزشی لازم می تواند توسط دندان پزشک عمومی انجام شود
 
باسلام
بنظر من ارتودنسی ثابت مانند بساری دیگر از رشته های تخصصی دیگر نیاز به 3 سال آموزش تخصصی کافی و آکادمیک دارد و آموزشهای پاره وقت بنظر من ناکافی است
 
همکار ارجمندی که پاسخ بسیار سنجیده بالا را گذاشته اند خوب بود اولاً نام و تحصیلات خود را ذکر می کردند و ثانیاً سند خود را نیز ضمیمه می کردند. منظورم پژوهشی است که نشان داده "افرادی که دوره اموزش طولانی تری داشتند یعنی بیشتراز مشکلات تشخیص و طرح درمان و عوارض درمان اطلاع داشتند کمتر از سایرین اقدام به درمان های ارتدنسی کردند" .
در چنین محیط های علمی باید ادعا ها مبتنی بر مستندات چاپ شده در نشریات معتبر (Published) باشد. متشکرم
یک دندانپزشک
 
جناب دکتر رحمانی
با سلام
پاسخ مورد نظر از سوی یکی از اساتید بسیار محترم گذاشته شده است. مطلب شما برای ایشان ارسال شد که در صورت صلاحدید خود را معرفی خواهند فرمود و تقاضا کردیم در صورت امکان نسخه ای از تحقیق مورد اشاره را برای انتشار در "ایردن" بفرستند.
از حسن نظر و دقت شما سپاسگزارم
 
من یک دانشجوی دندان پزشکی هستم و از همین مقدار ارتودنسی هم که آموزش داده میشه فراری!!
تورو خدا اونایی که به ارتودونسی علاقه دارن بعد از تموم شدن دوره دکترا برن دنبالش، واقعا رشته سختیه! :o
از استادای دانشکده تبریزم خیلی ممنونم بخصوص دکتر امیرمحمدی که واقعاً باسواده
 
بسمه تعالی
جناب آقای دکتر باقری لنکرانی
مقام محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با تقدیم سلام،
احتراماً ضمن تبریک تشکیل شورای دندان پزشکی کشور و مسئولیت محوله آن به برادر ارجمند، جناب آقای دکتر اکبر فاضل موفقیت شورا را در پیشبرد امور دندان پزشکی کشور و ارتقاء سطح سلامت دهان آحاد جامعه از خداوند منان مسألت می نماییم. همانگونه که به خوبی مستحضرید یکی از معضلات فعلی دندان پزشکی کشور که سالیان درازی است سلامت مردم را به خطر انداخته و متأسفانه تا کنون اقدام اساسی برای حل آن نشده است، دخالت افراد غیر مجاز و فاقد صلاحیت در امر درمان های دندان پزشکی افراد این جامعه به خصوص طبقه کم درآمد می باشد. علیرغم تصویب قانون های متعدد و بعضاً نظارت های انجام گرفته جهت حذف و یا کاهش این نوع دخالت های غیر اصولی در امر درمان بیماران، هر بار به بهانه های مختلف و یا فشارهای وارده از طرف این افراد، مسؤولین مربوطه از انجام وظیفه محوله بازمانده و نه تنها گوشه ای از مشکلات حل نگردیده بلکه هر روز با اضافه شدن تعداد این افراد به دلیل عدم برخورد قاطع و قانونی، مشکلات بیشتری حاصل و در نتیجه می توان انتظار داشت که در آینده ای نه چندان دور خواسته یا ناخواسته شاهد وارد شدن ضربات جبران ناپذیری بر پیکره سلامت جامعه باشیم.
از طرح کلی موضوع که بگذریم آن چیزی که به دلیل حرفه ای به هیأت مدیره و اعضاء انجمن ارتودنتیست های ایران مربوط می شود موارد متعددی از تخلفات و دخالت های غیر مجاز افراد و یا بعضاً دندان پزشکان در درمان های بیماران نیازمند با دستگاه های ثابت ارتودنسی است. همان طور که جناب عالی مستحضرید پس از شرکت و قبولی در امتحانات ورودی تخصصی سه الی چهار سال از عمر یک دستیار رشته ارتودنسی به طور تمام وقت صرف آموزش و یادگیری این رشته تخصصی می شود تا بتواند پس از فزاگیری کلیه مفاهیم و مباحث مندرج در کوریکولوم و با اطلاع کامل از رشد و نمو، بیومکانیک، تشخیص و طرح درمان و ... نسبت به انجام درمان های پیچیده ارتودنسی صلاحیت لازم را کسب نماید. این درحالی است که د برنامه های آموزشی دوره دکترای عمومی دندان پزشکی، با توجه به موضوعات تدریس شده در درس ارتودنسی یک دندان پزشک قادر خواهد بودکه ضمن تشخیص صحیح مال اکلوژن های دندانی و اسکلتی و راه های پیشگیری از آن ها، آن دسته از ناهنجاری ها را که با پلاک های متحرک ارتودنسی قابل درمان باشد و آموزش آن را در دوره دکترای عمومی دیده باشد درمان نماید. آموزش درمان بیماران با دستگاه های ثابت ارتودنسی به دلیل پیچیدگی و نیاز به آگاهی کامل از بیومکانیک حرکات دندانی با این دستگاه در طرح درس ارتودنسی دوره دکترا کنجانیده نشده و به هیچ وجه آموزش داده نمی شود. با این توصیف چگونه دندان پزشکان عمومی این حق را برای خود قائلند و یا این اجازه به آن ها داده شده که بدون گذراندن دوره چهار ساله ارتودنسی مشابه یک متخصص این رشته به درمان بیماران بپردازند به صرف اینکه هزینه کمتری نسبت یک متخصص دریافت می نماید. (اگرخوش بینانه به این مسأله بنگریم) به نظر جناب عالی چه کسی باید جوابگوی این معضل مهم باشد که در ازاء دریافت هزینه کمتر تخریب سلامت انساج دندانی بیماران متعاقب عدم اطلاع از کاربرد نیروها و بیومکانیک حرکات دندانی روز به روز در حال افزایش است؟
این مسأله زمانی اسف انگیزتر می شود که تعرفه دندان پزشکان عمومی بابت درمان های ارتودنسی با دستگاه ثابت از طرف مسؤولین مربوطه (ظاهراً نظام پزشکی) در شهر اصفهان رسماً اعلام می گردد و عملاً مجوز درمان را به این افراد داده اند. در حالی که با بخش نامه معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به شماره 337/11/ک مورخ 25/10/79 صریحاً مغایرت دارد.
متأسفانه عدم وجود سیاست صحیح در سیستم آموزش و درمان پزشکی کشور موجب گردیده که تعدادی از شرکت های وارد کننده اقلام ارتودنسی به منظور افزایش فروش محصولات و انتقال شخصی با استفاده از افرادی که دوره هایی را در خارج از کشور گذرانده ولی عملاً متخصص این رشته نیستند، آموزش های کوتاه مدت در مطب های شخصی و با اخذ هزینه های گزاف از دندان پزشکان را دائر و روز به روز بر خیل این افراد فاقد صلاحیت اضافه می نماید و با کمال تعجب اخیراً مطلع شدیم که جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران هم جهت این که از قافله عقب نماند به طور رسمی اقادام به دائر نمودن دوره های ظاهراً سه ماهه جهت تربیت و آموزش دندان پزشکان در زمینه درمان بیماران با دستگاه های ثابت نموده و دلیل ایجاد چنین دوره هایی را هم عدم آموزش در دوره دکترای عمومی ذکر نموده اند. با این طرز تفکر آیا بهتر نیست که همین آقایان بنشینند و کوریکولوم آموزشی دوره دکترای دندان پزشکی را بر اساس ایده خود ارائه تا در دانشکده ها اجرا شود؟! سؤال اساسی اینجاست که این دوره های رسمی و بر رسمی با مجوز کدام مقام مسئول برگزار می شود و آیا نمی بایست کلیه آموزشگاه ها قبل از اقدام به آموزش، کسب مجوز نمایند؟
به راستی نقش دبیرخانه شورای آموزشی دندان پزشکی و تخصصی و همچنین انجمن های اخصصی در ایران چیست و چه جایگاهی دارند؟
ما اعضاء هیأت مدیره انجمن ارتدنتیست های ایران مجدانه از آن مقام محترم تقاضا داریم تا نسبت به تشکیل کمیته کارشناسی و اعلام نظر نهائی در این خصوص اقدام، و در این راستا آماده هرگونه همکاری می باشیم. اگر تصور می شد که با کوتاه شدن دست چنین افرادی ممکن است اقشاری از مردم امکان درمان ارتودنسی را با هزینه های معمول پیدا نکنند، به استحضار می رسانیم کلیه اعضاء انجمن در سراسر ایران این آمادگی را دارند که در صورت تهیه مکان و وسایل و تجهیزات مورد نیاز توسط وزارتخانه مربوطه هر یک از همکاران یک روز در ماه را به این امر اختصاص داده و به صورت رایگان نسبت به درمان بیماران نیازمند اقدام نمایند مشروط بر اینکه مطمئن باشند در آینده ای نه چندان دور نابسامانی موجود در امر درمان های ارتودنسی به ساماندهی مطلوب منجر خواهد شد. انشاءا...

با تشکر
دکتر محسن شیرازی
رئیس هیأت مدیره انجمن ارتدنتیست های ایران
 
اخیراً ماهنامه "آموزش دندان پزشکی" دوره های آموزش تخصصی ارتودونسی راه انداخته و پس از شش ماه آموزش، مدرک هم می دهد! پس اگر برای آموزش ارتدونسی وزارت بهداشت می تواند به یک نشریه مجوز بدهد و برای این آموزش هم شش ماه کافی است، چرا گروه ها و بخش های تخصصی ارتدنسی با این همه هزینه و استاد و تشکیلات وجود دارد؟ چرا من متخصص باید چهار سال از بهترین ایام عمرم را برای اخذ تخصص فدا کنم و با استرس ها و قبول مشکلات عدیده موفق به اخذ تخصص شوم؟ بهتر نیست در مراکز دانشگاه آزاد کلاس های عملی "آموزش تخصصی ارتدنسی" با همین مبالغ راه اندازی شود که در عرض کمتر از یک سال همه دندان پزشکان این دوره را ببینند و ماجرای "درمان ارتدنسی" با شرایط آبرومندانه تری خاتمه یابد؟!! امیدواریم اگر مسؤولین گرفتار هستند لااقل ایردن این موضوع را پیگیری نماید.
یک متخصص ارتدنسی

 

همکار ارجمند جناب دکتر محسن سلام بر شما
درمورد موضوعی که فرمودید تحقیق کردیم. نشریه آموزش دندان پزشکی با همت یک زوج محترم "پزشک عمومی" (جناب آقای دکتر بهزادحسینی - سرکار خانم دکتر مرجان محرابی) راه اندازی شده است. با بررسی این مجله به این نتیجه رسیدیم که در مجموعه دندان پزشکی کشور حضور آن واقعاً ذی قیمت است و خود ما دندان پزشکان تا کنون چنین کار زیبا و قابل استفاده ای عرضه نکرده ایم! بخصوص این که نشریه ای در زمینه آموزش علمی و چه بسا در آینده ارائه "آموزش های مدون". به همین دلیل بنا به رسالت حرفه ای این نشریه را در بخش یادمان، زیر گروه آثار معرفی نمودیم. اما از طرف دیگر اینکه همکاران عزیز پزشک ما اقدام به راه اندازی دوره های آموزشی غیر مدون در زمینه های تخصصی و بسیار حساسی چون ایمپلنت، ارتدنسی ثابت و... نموده اند جای گله و نگرانی دارد. انتظار ما حفظ حریم های تعریف شده علمی و ارزش گذاری به زحمات و تلاش های پیشینیان و از سوی دیگر اهمیت به سلامت جسم و روان انسانهایی است که باید مورد درمان پزشکان و دندان پزشکان قرارگیرند. ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان و همه دلسوزان فرهنگ و سلامت این مرزوبوم، انتظار داریم حداقل پاسخی از این عزیزان داشته باشیم.
ضمناً سیما مدیر محترم ارتباطات در مورد شرایط کلاسها از نظر مدت، هزینه و ... اطلاعاتی را برایمان فراهم خواهند کرد. اما از کاربران محترم "ایردن" نیز انتظار اظهار نظر داریم.
 
باسلام
با دفتر نشریه تماس گرفتم. این ماهنامه دوره های مختلف آموزشی برگزار می کند و تاکنون جمع زیادی را آموزش داده اند. این دوره ه
ا شامل ایمپلنت، ارتدنسی ثابت، اندو-روتاری و دندان پزشکی زیبایی است.
دوره آموزش ارتودنسی متحرک و ثابت صرفاً عملی و بدون مباحث تئوری توسط آقای دکتر محسن معصومی برگزار می شود که بنا به گفته منشی محترم نشریه در خارج از کشور تخصص ارتدنسی گرفته اند. دوره ها در هشت روز پنج شنبه در دونوبت صبح و عصر یک هفته درمیان در محل نشریه (تهران. ابتدای خ الوند) برگزار می شود. هزینه آن نیز یک میلیون و ششصدهزارتومان است. گواهی مربوطه را خود ماهنامه صادر می کنند.

 
حضور دبیر محترم دفتر امور دندان پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- جناب آقای دکتر فاضل

با سلام
احتراماً با توجه به پیدایش و گسترش پاره ای از معضلات در رشته تخصصی ارتودنسی در سطح کشور، لازم است نکات زیر به اطلاع آن مقام محترم رسانیده شود.
1- با پیدایش مرکزی خصوصی در آموزش غیر رسمی دروس صرفاً عملی و تکنیک های رشته تخصصی ارتودنسی از دو دهه پیش و عدم برخورد مناسب با آن مرکز و به تبع آن روند رو به گسترش این مراکز در سراسر ایران و ادعای کذب "آموزش ارتودنسی ثابت در 10 جلسه" توسط آموش دهندگان، باعث شده که خیل کثیری از دندان پزشکان عمومی و حتی یهداشت کاران دهان و دندان، با هدف یادگیری رشته تخصصی ارتودنسی آن هم بدون نیاز به شرکت در امتحانات ورودی تخصصی و قبولی احتمالی و گذراندن دوره تحصیلی تخصصی 3 تا 4 ساله و به دنبال آن سپری نمودن تعهدات خدمتی دوره تخصصی به مدت چند سال، اقدام به ثبت نام و گذراندن دوره فشرده آموزشی ارتودنسی زیر نظر این به اصطلاح متخصصین ارتودنسی (؟!) فارغ التحصیل خارج از کشور نموده اند که روز به روز هم به جمع این علاقمندان افزوده می گردد.
لازم به توضیح ایت که اگاهی و اطلاع کل جامعه به غیر از فارغ التحصیلان دندان پزشکی، نسبت به تخصص های دندان پزشکی به ویژه ارتودنسی بسیار ناچیز بوده و اکثر اقشار جامعه به صرف مشاهده مطب یا واحد درمانی که بیماران ارتودنسی ثابت بدانجا مراجعه می نمایند، بدون هیچ آگاهی بیشتری به آن مرکز مراجعهکرده و تحت درمان قرار می گیرند. البته گروهی از بیماران ارتودنسی هم هستند که با وجود آن که تفاوت متخصص ارتودنسی را با دندان پزشک عمومی می دانند، اما به دلیل مواجه شدن با تضمین های بی اساس درمانی، ابراز امیدواری نامعقول و سراب گونه در روند و نتیجه درمانی به بیماران همانند: حذف احتمال نیاز به جراحی فک، حذف نیاز به کشیدن دندان و ... و مهمتر از آن هزینه درمانی پایینتر از سوی همکاران عمومی، روانه چنین مراکزی می شوند، که چه فجایح جبران ناپذیری را به دنبال دارد، در این نامه مجال پرداختن به آن نمی باشد.
حال این سوال پیش می آید که در این مورد چه دستگاهی از دستگاه های دولتی وظیفه آگاهی رساندن به عموم جامعه و مردم را به عهده دارد؟ آیا جز وزارت بهداشت، که متضمن حفظ سلامت جامعه است، دستگاه دولتی دیگری می توان موظف دانست؟ سکوت وزارت خانه متبوع، آگاه نکردن اقشار جامعه و وضع نکردن قوانین لازم جهت برخورد با این پدیده، به طور غیر مستقیم به منزله مهر تاییدی است از سوی بالاترین دستگاه دولتی بر این نوع آموزش های غیر رسمی و آموزش دهندگان و آموزش دیدگان مورد بحث.
جهت تفهیم اهمیت این موضوع و به عنوان مثال می توان از وزارت خانه متبوع، این سوال را پرسید که اگر روند آموزش غیر رسمی و غیر تخصصی و درمان توسط غیر متخصصین در رشته های تخصصی مختلف پزشکی از جمله قلب، چشم، مغز و اعصاب و حتی پوست اتفاق می افتاد، باز هم سکوت اختیار می شد؟
ابهامی که در این مورد وجود دارد این است که آیا واقعاًجهت کسب توانایی در درمان های تخصصی دندان پزشکی نیاز به 3 تا 4 سال تحصیل متمرکز در دانشکده های مورد تایید داخل کشور آن هم برای برترین رتبه های آزمون های ورودی تخصصی دندان پزشکی، ضرورت دارد یا اینکه در ظرف 10 جلسه و حدود کمتر از یک سال (ماهانه یک جلسه 2 ساعته)، توانایی و مهارت لازمه کسب می گردد؟ در این صورت چه لزومی بر 3 تا 4 برابر کردن طول مدت مورد نیاز جهت کسب توانایی در امور ارتودنسی تخصصی وجود دارد که خود هزینه های اضافی بر دولت تحمیل می نماید.
بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، شخصی به عنوان متخصص ارتودنسی شناخته می شود و ازنظر قانونی توانایی درمان های ارتودنسی را دارا است که دروس مشخصی را در یک دوره 3 تا 4 ساله پشت سر گذارد و از نظر علمی هم تعداد مشخصی از بیماران را زیر نظر اساتید، تحت درمان قرار دهد تا توانایی لازمه را کسب نماید.
مسئله مورد بحث دیگر، صلاحیت علمی فرد آموزش دهنده می باشد. آیا هر متخصص ارتودنسی، فارغ التحصیل خارج از کشور و یا حتی داخل کشور، توانایی و صلاحیت آموزش دوره تخصصی را داراست؟ در این صورت چرا فقط 6 دانشکده از جمع 18 دانشکده موجود که هر یک دارای بخش ارتودنسی و تعدادی متخصصین ارتودنسی به عنوان استاد، صلاحیت پذیرش دستیار تخصصی ارتودنسی را در سراسر اسران دارا هستند؟ سکوت تایید کننده وزارت خانه متبوع نسبت به مسئله مورد بحث و تایید غیر مستقیم آموزش ارتودنسی توسط متخصص فارغ التحصیل اکراین یا آلمان، هیچ مفهوم دیگری جز توهین به صلاحیت علمی متخصصین ارتودنسی تربیت شده داخل کشور و یا مشغول به تدریسدر دانشکده های دندان پزشکی سراسر ایران ندارد.
2- بیش از یک دهه است که از ورود سالانه خیل عظیم فارغ التحصیلان دندان پزشکی عمومی یا مشغولین به تحصیل در دانشکده های دندان پزشکی کشورهای آسیای میانه، هند، پاکستان، اکراین، مجارستان، روسیه و رومانی و ... به داخل کشور می گذرد و مشکلات مربوطه در سطح وزارت خانه از جمله پذیرش از دانشکده های داخل و اخذ مدرک یا تایید مدرک دندان پزشکی عمومی از داخل بر همگان واضح و آشکار بوده است.
مدتی است که با توجه به قوانین موجود و به عنوان یک راه میانبر، فارغ التحصیلان مورد نظر جهت حذف مراحل تایید مدارک دندان پزشکی عمومی و عدم نیاز به پذیرش از دانشکده های داخل، اقدام به اخذ یکی از مدارک تخصصی دندان پزشکی و به ویژه ارتودنسی از دانشکده های خارج از کشور نموده اند که در بدو ورود به کشور قانوناً (!) به عنوان دندان پزشک عمومی شناخته شده و قادر به تاسیس مطب می باشند. آن هم بدون نیاز به گذراندنطرح دوره پزشکی که دانش آموختگان داخل کشور ملزم ه سپری نمودن آن می باشند.
از آن جا که در قوانین موجود جای بندها و تبصره هایی در مورد فعالیت و دست اندازی دندان پزشکان عمومی در حیطه های تخصصی و به ویژه ارتودنسی خالی است، این افراد فارغ التحصیل خارج از کشور بدون هیچگونه منع قانونی، اقدام به درمان های تخصصی ارتودنسی می نمایند.
3- چندی پیش نیز لیستی از دانشکده های مطرح دنیا، اسامی همچون دانشکده دندان پزشکی ایروان ارمنستان و اکراین به چشم می خورد که جای بسی شگفتی است. در دانشکده ایروان بخش های تخصصی ارتودنسی و پروتز آن روی هم رفته به یک اتاق 12 متری و 2 یونیت ختم می شود و در حال حاضر قریب 80 دانشجوی ایرانی در رشته دندان پزشکی عمومی و تعدادی دستیار تخصصی به ویژه ارتودنسی با ملیت ایرانی در آن مرکز مشغول به تحصیل هستند. طبق مشاهدات صورت گرفته و اظهارات تنی چند از افراد مشغول به تحصیل در رشته ارتودنسی دانشکده ایروان، تحصیل در دوره تخصصی در این دانشکده می تواند به صورت غیر حضوری (؟!) صورت پذیرد و دستیار تخصصی فقط در دو نوبت یکی جهت ثبت نام و دیگری اخذ گواهی ترم، خود را به دانشکده و استاد مربوطه معرفی نماید و بقیه سال را از راه های غیر قانونی در داخل کشور گذرانده و مشغول به فعالیت در رشته دندان پزشکی باشند (؟!) نکته جالب دیگر آن که اکثر اساتید موجود در زبان انگلیسی ناتوان هستند. حال این سوال مطرح می شود که به چه دلیل صلاحیت علمی این دانشکده و دانشکده هایی از این دست که پایینترین دانشکده های دندان پزشکی ایران هم به مراتب پایینتر بود، از سوی وزارتخانه متبوع تا حد مقبولیت مدارک عمومی و تخصصی بالا انگاشته شود؟ در این حالت یا با به توجهی و سهل انگاری از سوی وزارتخانه در بررسی دقیق ویژگی های دانشکده های خارج از کشور مواجه می شویم و یا شائبه وجود دلایل نامعلوم در تایید چنین مراکزی با علم به کیفیت بسیار پایین این دانشکده ها به ذهن می رسد.
در پایان امضاء کنندگان این نامه که جمعی از دستیاران مشغول به تحصیل در این رشته تخصصی هستند، به طور قاطع خواستار رسیدگی به موارد مندرج در ذیل می باشند.
الف- رسیدگی فوری به مقوله آموزش فراگیر و غیر رسمی تکنیک های ارتودنسی ثابت دندان به دندان پزشکان عمومی
ب- تعیین دقیق شرح وظایف دندان پزشکانعمومی در ارتباط با درمان های ارتودنسی ثابت و متحرک و تعیین حیطه فعالیت آنان در مورد درمان های ارتودنسی
ج- وضع قوانین دقیق مربوط به تخلف دندان پزشکان عمومی از حیطه فعالیت تعیین شده در مورد درمان های ارتودنسی
د- بررسی دقیق علمی دانشکده های دندان پزشکی خارج از کشور و وضع قوانین دقیق نسبت به نیاز جامعه و لزوم پذیرش دانش آموختگان رشته ارتودنسی از این دانشگاه ها در دانشکده های دندان پزشکی داخل کشور و تایید مدارک تحصیلی آن ها.
ه-بستر سازی مناسب و آگاه نمودن عموم جامعه در لزوم مراجعه به متخصص ارتودنسی جهت برطرف نمودن مشکلات دندانی- فکی موجود و خطرات ناشی از مراجعه به افراد بدون صلاحیت در این رشته.
و- تصحیح قوانین مربوط به فارغ التحصیلان تخصصی خارج از کشور در مورد اعطای مدارک دندان پزشکی و اجازه تاسیس مطب.


دستیاران بخش تخصصی ارتودنسی

دانشکده دندان پزشکی شیراز
 
به نظر من این یک نوع خودخواهی است

شکوائیه دستیاران ارتدنسی شیراز
 
دست جهاد دانشگاهی درد نکنه
آدرس دقیق بدید لطفا
 
hi.i am from tbz dentistry faculty.gharaz az mozahemat in bood ke beporsam cheghadr dr mohammadi baratoon nomre dade ke esmesh ro biarin.ama alhagh ke rast goftin.dr.mohammadi ye chize digast. ama yeki az behtarina hastan va vaghean nesbat be ishon eradat darim.
 
از جمله اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی برپایی عدالت و پاسداری از حقوق ملت می باشد که به کرات مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محبوب قرار گرفته است.

از این رو وظیفه کلیه کارگزاران نظام حرکت در این جهت و جلوگیری از تضییع حقوق مردم می باشد از جمله حقوق اساسی مردم دسترسی به درمان صحیح، علمی و کامل می باشد.
متأسفانه در حال حاضر در کشور با پاره ای مشکلات در جهت دسترسی مردم به درمان صحیح و علمی و کامل مواجه هستیم.
از جمله این معضلات دخالت افراد غیر متخصص در امور تخصص پزشکی و دندان پزشکی می باشد. دخالت این افراد که فقط با انگیزه سود جویی انجام می شود باعث ایجاد عوارض و هزینه های زیادی برای بیمار به علت کاربرد روش های درمانی غلط می شود که نه تنها مشکلی از بیمار حل نمی شود بلکه باعث بدتر شدن وضعیت اولیه بیمار می شود و ناچار بیمار برای درمان سوء درمان افراد غیر متخصص باید به متخصص مربوطه مراجعه کند که در صورت امکان درمان باعث پیچیده تر شدن درمان اولیه و تحمیل هزینه های مالی بیش تر به بیمار می شود در خیلی از موارد هم امکان درمان از بین می رود که تمام این موارد باعث نارضایتی بیمار از عمل کرد دستگاه های درمانی و بهداشتی می شود.
ازجمله رشته های تخصصی دندان پزشکی که اولین رشته تخصصی دندان پزشکی از حدود 100 سال پیش می باشد رشته ارتودنسی می باشد.
طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که اجرای مصوبات آن برای کلیه دستگاه های دولتی لازم الاجرا است برای به دست آوردن مهارت لازم در امور تخصصی نیاز به گذراندن دوره تخصصی 3 تا 4 ساله می باشد و با فرض برطرف کردن مشکلات جامعه محروم با گذراندن این دوره های کوتاه توجیهی برای گذراندن دوره 4 ساله توسط دستیاران و صرف هزینه های سگین دولت در آموزش افراد متخصص احساس نمی گردد.

ادامه مطلب
 
سلام
معلوم نیست به چه دلیل دندانپزشکان عمومی از عنوان جعلی و غیر قانونی جراح دندانپزشک استفاده میکنند. همین عمل غیر قانونی باعث شده افراد فرصت طلب این رشته اقدام به امور غیر قانونی خارج از صلاحیت خود نمایند.من حقوقدان هستم و صریحا باید عرض کنم استفاده از عنوان جعلی و حتی عدم ذکر عنوان واقعی که عامدا انجام گرفته باشد و باعث فریب مردم گردد کلاهبرداری محسوب میگردد و از یک تا هفت سال مجازات حبس برای کلاهبرداری در نظر گرفته شده است.البته مجازات افرادی که مسولیت دارند و با اغماض خود باعث چنین سوء استفاده هائی در سطح وسیع و ملی شده اند تا اعدام میباشد.لذا شایسته است به شعور مردم بیشتر از اینها توهین نشود و ضمن استفاده از عنوان قانونی حیطه دخالت دندانپزشکان عمومی و متخصص نیز توسط آئین نامه روشن گردد.
 
سلام

من یک حقوقدان علاقه مند به دندانپزشکی هستم.و هر روز شاهد استفاده دندانپزشکان عمومی از عنوان ارتدنسی در تابلوها و تبلیغات بودهام.جای بسی تاسف است کسانی بهترین سالهای عمر خود را برای قبولی و تحصیل در رشته ارتدنسی کنند و در مقابل عده ای با چند ساعت در هفته مجاز به انجام کار در همان رشته باشند.

به هر حال اینجانب برای جلوگیری از این حق کشی و جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت در امور تخصصی راه حل مطمئنی دارم و در صورت تمایل متخصصین محترم ارتدنسی در کمترین زمان ممکن حاضرم با در کنار شما عزیزان برای احقاق حقوق قانونی این رشته اقدام نمایم.
 
Hoghooghdan.... for your information. General dentists hold ,D.D.S. degree. These three letters are abbreviation of Doctorate of Dental Surgery. So DENTAL SURGEON is a proper title for a D.D.S. holder.and it is not a forged title.Next time get an expert opinion before making your case. Your case has no merit. Don't forget.Dentists are very intelligent people.RESPECT them.
 
Not only they do not teach.But even if general dentists participate in private study clubs they complain to ministry of health(as shiraz ortho residents did) .They teach you all the rare craniofacial deformities,but you do not know how to rotate or upright a tooth.
 
سلام.
ارتودنسی خیلی راحت تر از رشته هایی دیگه هستش،به شرطی که بخواهند یادتان بدهند.
متاسفانه اکثر اساتید به دلایل رقابف و... دوست دارند با زبانی کاملا نامعلوم فقط ما رو گیج کنند که دنبال آموزش آن نباشیم ولی باور کنید فهم آن خیلی راحت هست.
من این کاملا تجربه کردم.خصوصا با دستگاههای پیش ساخته جدید.
ما تو دانشگاه یزد اساتیدی داشتیم که به وضوح با یک استاد دیگه که به خوبی به ما تدریس می کردند برخورد و زیر پایشان را خالی میکردند.این وضعیت در همه جا کمابیش صادق است.
پس توصیه من به شما با این کلک ها کنار نکشید. :!:
 
بسمه تعالی

جناب آقای دکتر سیدعباس صفوی نائینی
معاونت محترم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

با سلام و احترام،
به قرار اطلاع آقای دکتر بیدهندی متعاقب رفتارهای خلاف گذشته خود اخیراً در تهران اقدام به برگزاری دوره های آموزشی ارتودنسی کرده است.
ضمن تقدیر تصویر نامه مقام محترم وزارت وقت در رابطه با کسب مجوز آموزشی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تصویر نامه معاونت محترم درمان و آموزش پزشکی وزارت بهداشت و همچنین تصویر نامه پلیس امنیت ناجا باستحضار می رساند هر نوع فعالیت آموزشی نامبرده بدون کسب مجوز از وزارت بهداشت غیرقانونی بوده و تبعات زیان بار آن گریبان جامعه را خواهد گرفت.
مراتب جهت استحضار و هر اقدام لازم بعرض می رسد.

با تشکر
دکتر محسن شیرازی
رئیس هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران

 


اولین دوره آموزش تخصصی انجمن ارتودنتیست‌های ایران

اولین دورة آموزش تخصصی انجمن ارتودنتیست‌های ایران ساعت نه صبح روز 23 شهریور ماه

1379 در محل ساختمان وزارت کار با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز شد. در این جلسه ابتدا دکتر حسین روانمهر رییس هیئت مدیره انجمن ضمن خوشامدگویی به میهمانان و شرکت‌کنندگان در همایش به بیان مطالب کوتاهی در مورد چگونگی عملکرد انجمن در یکسال گذشته پرداختند و به این نکته اشاره کردند که برای شروع و افتتاح این دورة آموزشی که با سختی زیاد و همکاری صمیمانة همة اعضای هیئت مدیره مخصوصاً دکتر عبدالرحمن شوکت‌بخش همراه بود.
با اتمام مراسم افتتاحیه، برنامه های آموزشی همایش رسماً آغاز گردید. موضوعات مطروحه در اولین روز تماماً جنبه نظری داشت، به همین دلیل کلیه دندانپزشکان علاقمند که به صورت آزاد شرکت کرده بودند توانستند از آن استفاده نمایند.

برنامه های روزهای دوم و سوم اختصاص به متقاضیانی داشت که از قبل ثبت‌نام کرده بودند. دکتر مارکوتی جزوات آموزشی مورد نیاز Typodont و سیمهای مخصوص ساخت کمپانی ORMCO را که برای انجام کارهای عملی ضروری بود در اختیار متقاضیان قرار داد. در پایان دوره شرکت‌کنندگان در برنامه‌های عملی گواهینامه‌های خویش را از دکتر مارکوتی دریافت کردند.

در حاشیه برگزاری این دوره آموزشی نمایشگاهی از وسایل و تجهیزات ارتودنسی توسط نمایندگیهای مختلف برپا گردید که مورد استقبال شرکت‌کنندگان در همایش واقع شد.

عناوین مطرح شده در این گردهمایی شامل موارد زیر بود:Stages of treatment
Lingual arch fabrication
Deep overbite correction
Palatal bar fabrication
En Masse space closure
En Masse root retraction
Demonstration of antirotation bends in TTLRS (Titanium T Loop retraction spring0)
Review and Conclusion


دوره آموزشی تئوری وعملی Damon System

10 و 11 خرداد 86 _ سخنران : Dr.Martin Kamp

بیشتر مزایا بود نه معایب . از نوع براکتی که روی دندان قرار می گیرد صحبت شد که کشویی بود. از سیم NITI شروع می کند ( اینچ 012 0 ) در هر سنی جواب می دهد . بیمار 6 هفته به 6 هفته دیده می شود . سعی می شود که دندان کشیده نشود مگر در موارد اجباری . در مورد بایومکانیک صحبت شد ( طریقه استفاده – برنامه نیروها ) بیماران را نشان می دادند که بیشتر سنین بالا بودند . همه بصورت گروهی کار می کردند.

 
اگر قرار است آموزش ارتدنسی خارج از سیستم دانشگاه غیرمجار و مستلزم بگیرو ببند پلیسی باشد، پس چرا انجمن ارتدنتیست ها به این کار مبادرت کرده است؟!
 
باسلام
اینکه ارتو واندو وپریو واطفال وپروتزوغیره ازعلوم دندانپزشکی هستند درآن شکی نیست واینکه هرکدام از این ها برای خود متخصصانی دارند باز دران شکی نیست .چیزی که بسی جای تعجب است بعضی متخصصان ارتو فکرمیکنند که این دانش ارثیه مخصوص انهامیباشد وفقط انها حق استفاده وبکارگیری انرادارند.هماننداین ماندکه متخصصان اندو فردا اظهار دارندکه دندانپزشک عمومی حق اندوتراپی ندارد یامتخصصان پروتز اظهار دارند که دندانپزشکان عمومی حق کارپروتزی ندارند.متاسفانه معضل خودبینی وفقط وفقط به منافع مالی وجیب خود اندیشیدن دلیل اصلی جبهه گیری این افراد میباشد نه ذره به فکر مردم کشور میاندیشند ونه به علم دندانپزشکی .وحتی این خودبینی وحسادت وتنگ نظری راکه اینجابایدخیانت نامیددر دانشکده ههادرقسمت اموزش نیزاعمال مینمایند بطوریکه انچنانکه بایسته وشایسته است درس ارتو را اموزش نمیدهند دانشجوی که فارغ التحصیل میشود باتوجه به عدم بارعلمی که بنیان نهاده اند جرات کوچکترین کار ارتودنسی راندارد ایااین خیانت به مملکت ومردم ان است یااعمال ارتودنسی ساده ومتوسط که طبق اظهارت سریح کتابهای وصاحب نظران اصلی ارتو درجهان جزءحیطه کاردندانپزشکان عمومی میباشد .یک دندانپذشک عمومی که حق یاتوان خارج کردن یک دندان از کراس بایت چه باوسایل متحرک یاثابت رانداشته باشد یا اگسپنشن انجام ندهدویایک دندان روتینشن رااصلاح نکند پس این دندانپزشک به چه کاراید.دراستانی که بیش ازسه نفر متخصص وجود ندارد پس اینهمه ناهنجاری راکه اکثرا"درحدساده ومتوسط هستند چه کسی غیر ازدندانپزشک باید درمان کند.بخاطر خدابه خودبیایدوتنگ نظریها راکناربگذاریدمارا دراین راه با بارعلمی خودراهنمای واموزش وهدایتمان کنیدویاحداقل مانع افراد پیشقدم دراین راه نشوید.خداوند همه مان را بالطف ویژه خود هدایت فرماید.

Tabriz
Afranet
78.109.196.66
 
بالاخره دوستان ارتدنتیست به فکر آموزش دندانپزشکان افتادند اما چه محدود!
این اطلاعیه انجمن دندانپزشکان عمومی درمورد کنگره ششم است:

ارتودنسی متحرک درمانی امکان پذیر برای دندان پزشک عمومی
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران امیدواراست که بتواند بزودی یک دوره جامع ارتودنسی را تدارک ببیند.
در پره کنگره ششمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران همزمان با برگزاری ششمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با همکاری صمیمانه اساتید ارتودنسی کشور یک روز کامل استفاده از پلاک های ارتودنسی را آموزش می دهد. این برنامه با حداقل هزینه که درنوع خود بی نظیر است برگزار می گردد.
1-برنامه ارتودنسی (1) روز سه شنبه صبح 20 دیماه 1390 در سالن هگمتانه برگزار می گردد.

 
گفتاورد
مهمان نوشته است:
سلام
معلوم نیست به چه دلیل دندانپزشکان عمومی از عنوان جعلی و غیر قانونی جراح دندانپزشک استفاده میکنند . . .
اولن بهتر است اگر نظر معتبری دارید نام خود را هم بنویسید که اعتبار کلامتان حفظ شود.
در ثانی این عنوان جعلی یا غیرقانونی نیست. شما فاقد صلاحیت برای چنین اظهارنظری هستید زیرا اگر حتی به نام و عنوان دندان پزشکان که DDS است توجه داشتید، می دانستید که مدرک همه دندان پزشکان (عمومی) "دکتر جراح دهان" است!
بیشتر مطالعه بفرمایید.
ویرایش: irden - 23/11/2013 19:38:29 (Doctor of Dental Surgery (DDS); Doctor of Dental Medicine (DMD); Bachelor of Dentistry (BDent); Bachelor of Dental Surgery (BDS or BChD or BDentS))
 
چون نیک نظر کرد پر خویش در ان دید/ گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست
 
بنده بعنوان دندانپزشک عمومی هیچوقت تحریک نشدم آموزش ارتودنسی ببینم و سعی کردم روی انجام وظیفه خودم تمرکز کنم. علت اصلی عدم ادامه تحصیل و تخصص بنده هم همین بود که فکر میکردم از پس بیشتر کارها برمی آیم و نیازی به تخصص ندارم. اما ارتودنسی واقعا تخصصی است. با روت کانال و تراش روکش و گذاشتن لمینیت و پروتز ایمپلنت تفاوت اساسی دارد. دانش جامعی درباره بیومکانیک و رشد و نمو و ... میخواهد. گذشته از دانش تجربه و شاگردی کردن می خواهد. توصیه میکنم همکاران درمانهای دیگر را بهتر و خداپسندانه تر انجام دهند و از خیر ارتودنسی بگذرند چرا که عوارض درمان نامطلوب ارتودنسی با یک ترمیم بد یا روت کانال ناقص قابل قیاس نیست.
 

اعتراض به آموزش ارتدنسی با حمایت شرکت های بازرگانی


نظارت دقیق تر بر آموزشهای غیر قانونی و خارج از چارچوب رشته های مصوب دانشگاهی در تمامی حوزه های تخصصی دندان پزشکی از جمله ارتودنسی ضروری است.
 
ارتودنسی یکی از تخصص‌های مهم و مشکل دندانپزشکی است. گرفتن تخصص ارتودنسی، مستلزم گذراندن دوره رزیدنتی سه ساله در دانشگاه های معتبر، پس از دوره دندانپزشکی عمومی است. ارتودنسی اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در تمامی رشته‌های پزشکی در سطح جهان است که این مطلب حاکی از اهمیت ویژه این تخصص دندانپزشکی خواهد بود.

استفاده نادرست، غیرعلمی و نگاه تجاری به فنون پزشکی -به ویژه تخصص ارتودنسی- موجب خسارت های جبران ناپذیری بر سلامت مردم خواهد شد.

برگزاری کلاس های آموزشی به صورت غیرقانونی توسط غیرمتخصصین، لطمات غیرقابل وصفی را بر سلامت عمومی جامعه وارد می‌کند، به خصوص که درمان ارتودنسی با استقبال گسترده آحاد مردم و جامعه دندان پزشکی روبرو است.

باید به مساله صلاحدید افرادی که می توانند اقدام به درمانهای ارتودنسی ثابت نمایند توجه کرد. درمانهای ارتودنسی ثابت جزو برنامه‌های آموزشی دوره‌های دکترای عمومی نبوده و اقدام به این نوع درمان، مستلزم طی دوره های تخصصی ارتودنسی خواهد بود.

اقدام به درمان ارتودنسی ثابت یا نامرئی تنها باید توسط متخصصین ارتودنسی صورت پذیرد. ورود تکنولوژی های جدید درهرحرفه تخصصی، تنها انجام درمان توسط متخصص مربوطه را تسهیل خواهد کرد،اما اصل لزوم آموزش تخصصی را نفی نمی کند.

با توجه به ماده پنج قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارویی، مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات، هیچ یک از صاحبان فنون پزشکی حق انتشار آگهی تبلیغاتی که موجب گمراهی مراجعین می شود را ندارند و انجام این امر خلاف اصول فنی و شئونات پزشکی خواهد بود. افراد قبل ازهرگونه مراجعه جهت انجام درمان‌های ثابت ارتودنسی، حتما از وجود پروانه تخصصی ارتودنسی وارتودنتیست بودن پزشک اطمینان داشته باشند.

متاسفانه درحال حاضرعده ای اقدام به برگزاری دوره های آموزشی ارتودنسی ثابت و توصیه به انجام اقدامات درمانی ارتودنسی ثابت و یا نامرئی توسط دندانپزشکان عمومی می‌کنند، درحالی که فاقد مدرک تخصصی ارتودنسی هستند. لذا دندانپزشکان عمومی در دوره های آموزشی فاقد مجوز وزارت بهداشت ثبت نام نکنند زیرا از این طریق موجب سودجویی افراد فاقد صلاحیت اریه کننده این آموزش‌ها خواهند شد.

بر اساس ماده پنج مقررات امور پزشکی، دارویی، مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات هیچ یک از صاحبان فنون پزشکی حق انتشار آگهی تبلیغاتی که موجب گمراهی مراجعین به آنها می شود را ندارند، بنابراین اقدام به انتشار تبلیغات گمراه کننده در زمینه درمان‌های ارتودنسی نکنند.
 
با سلام،

لطفا این تبلیغ را که در وب دیدم ملاحظه کنید، آیا کسی در این مورد اطلاعاتی داره؟:

برگزاری دوره های آزاد دستیاری دندانپزشکی
دوره دستیاری دندانپزشکی دوره آموزشی فشرده ای است که استاندارد آموزشی آن برگرفته از دوره های آموزشی مهارتی در کشورهای کانادا ، استرالیا و انگلستان می باشد.
موسسه کارسازان آرسان پارس (KAP) با ترجمه مراجع و منابع آموزشی و علمی این دوره منحصرا به عنوان برگزار کننده این دوره ها در ایران به شمار می رود که با این اقدام توانسته است افق جدیدی به سوی مشتاقان اشتغال در بازار های داخلی و بین المللی کار بویژه کشورهای نیرو پذیری همچون انگلستان ، استرالیا ، کانادا ، امارات ، ترکیه ، عراق و ... برای کارجویان باز نماید.
این دوره آموزشی که مشتمل بر 4 دوره آموزشی به شرح تئوری مقدماتی، تئوری پیشرفته ، عملی مقدماتی، و عملی پیشرفته کارآموزی می باشد به سفارش موسسه (KAP)با همکاری مرکز آموزش و تحقیق کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی و توسط اساتید برجسته این حوزه برگزار می گردد که در صورت موفقیت دانشپذیران در آزمون های پایانی مدارک پایان دوره برای آنها صادر خواهد گردید.
ضمناً مراجع قانونی می توانند در صورت لزوم صحت این مدارک را از طریق پست الکترونیکی مرکز آموزش و تحقیق کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی[email protected] تائید نمایند .
Dental Assistant Open Programs
The dental assistant program is a compact training program and its pedagogical standard is adopted from skill training courses of Canada, Australia and U.K.
Karsazan Arsan Pars Institute (KAP) is the sole administrator of these programs in Iran and has translated the references and educational and scientific resources of this program. This Institute has been able to open a new door to those job seekers who are enthusiastic to work in local and international job markets, especially in manpower employing countries such as U.K, Australia, Canada, U.A.E, Turkey, Iraq, etc.
This educational program which includes 4 educational courses of Preliminary Theoretical, Advanced Theoretical, Preliminary Practical and Advanced Practical (Training) courses is held at the order of KAP Institute in cooperation with Training & Research Center of Graduates Association of Islamic Azad University (AIAU) and instructed by the prominent professors of this field. If the students pass the final examination, a certificate of completion of the program will be issued to them.
Meanwhile, if necessary, the legal authorities can verify the authenticity of these certificates through the email of Training & Research Center of Graduates Association of Islamic Azad University at [email protected]
 
این مربوط به مرکز آموزش و تحقیق کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد میشه که برای اشتغال دانشجوهای خودشون هرکاری می کنند. این صفحه ها را ببینید:

http://entrepreneurship.aiau.ir/Pages/default.aspx

http://azadedu.ir/main/index.php

http://training.aiau.ir/pages/default.aspx

http://training.aiau.ir/Search/Results.aspx?k=%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86
 
سلام من دانش اموز سال سوم تجربی هستم واگه خدا بخواد میخوام دندانپزشکی بخونم.فقط یه سوال دارم که خیلی ذهنمو مشغول کرده با اینکه میدونم قبولی تو ازمون دستیاری نیازمند تلاش ویژه ای هست میخوام بدونم قبولی تو ازمون دستیاری دندانپزشکی به اندازه سخت بودن قبولی تو ازمون دستیاری پزشکی هست یا نه؟
ممنون میشم اگه جوابمو بدین
hoda najafi @yahoo.com
 
درود بر شما،

آزمون دستیاری پزشکی به مراتب از کنکور سراسری هم سخت تر شده، ولی در مورد دندان پزشکی که به تازگی تعداد دانشکده ها افزایش شدیدی یافته، چنین مشکلی با این شدت وجود ندارد.
 

متخصصین محترم ارتودنسی مرتب و پشت سر هم بیانیه و اعتراض نامه صادر میکنند. همه از سر دلسوزی برای بیماران درمانده ای که ممکن است در دام دندانپزشکان عمومی بدون تخصص لازم برای درمان ثابت ارتودنسی افتاده و صدمات جبران ناپذیری به سیستم دهان و دندانشان وارد شود. چقدر جای مباهات دارد این همه دلسوزی...
اما آیا یکبار در انجمن خود به شور نشستند که تعداد ارتودنتیستهای ایران چند نفر است و سالانه چه تعدادی به آن اضافه میشود؟ نیاز جامعه به درمانهای ارتودنسی و تقاضا برای ان چه اندازه است؟ مگر نه اینکه "ارتودنسی مهمترین و پرقدمت ترین تخصص حیطه پزشکی" است؟
با استناد به گفته های خود این صنف محترم عرض میکنم که در ایران حدود 400 نفر ارتودنتیست وجود دارند و در حال حاضر سالانه حدود 30 نفر دستیار تخصصی در کشور تربیت و روانه بازار کار این رشته می شوند. که در بین تخصص های موجود دندانپزشکی کمترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.
سوال من از این صنف محترم اینست: آیا این تعداد برای جمعیت بالغ بر 70 میلیون نفر کافیست؟ آیا در تمام استانهای ایران متخصصین ارتودنسی با پراکندگی قابل قبول در دسترس هستند؟؟ آیا این که ارتودنتیسهای محترم اظهار کنند حاضرند(که در ان هم تردید هست) ماهیانه یکروز را با هزینه وزارت بهداشت به درمان افراد کم بضاعت اختصاص دهند چاره ای منطقی برای این مشکل است؟؟
آیا وقت آن نیست که دست از ادعا برداشت و چاره عملی تری برای این معضل اندیشید؟
ضمنا به نظر بنده این دلیل که پیچیدگی درمانهای ارتودنسی بیش از سایر تخصص های دندانیست و مدت زمان بیشتری برای آموزش میطلبد، دلیل محکمی برای آموزش ندادن درمانهای ثابت در دوران تحصیل عمومی نیست. مهمترین مطلب در درمانهای ثابت ارائه "طرح درمان" درست و معتبر است. تکنیک هم قابل فراگیریست. درست همانند سایر تخصص های دندانپزشکی. مضرات یک درمان و طرح درمان غلط هم میتواند به فجاعت اقدام مشابه در سایر بخشهای دندانپزشکی باشد. مثلا در یک درمان ناموفق اندو که منجر به پرفوریشن و کشیدن دندان میشود. یا یک روکش یا پست نامناسب که باعث از دست رفتن دندان میشود. یا جراحی دندانی که منجر به آسیب به سینوس یا کانال عصبی و پاراستزی میشود.
پس آیا اینها باعث میشنود انجمن اندودنتیست ها، پروتزیست ها و جراحان فک و صورت و ... نیز بیانیه صادر نمیایند که درمانهای تخصصی باید در حیطه اختیار آنها باشد و بس وگرنه سلامت عمومی جامعه به مخاطره می افتد؟
سیستم آموزش دندانپزشکی ایران مشابهت زیادی با کشور آمریکا دارد. ولی در آمریکا دندانپزشک عمومی قانونا میتواند در دوره های خصوصی آموزش ارتودنسی ثابت شرکت کرده و پس از ان دست به درمان ارتودنسی ثابت بزند. تفاوت در این بین در هزینه کسب شده از بیمار است. اما در کشور ما تنها سد جلوی پای بیماران و دندانپزشکان عمومی گذاشته میشود و خبری از راه حل منطقی نیست.
همکاران محترم ارتودنتیست کاش بیشتر به درد جامعه بیندیشیم. درست است که شما زحمت بیشتری در مقایسه با سایر دستیاران تخصصی برای قبولی در این رشته کشیده اید ولی این فقط و فقط به دلیل سیاست وزارت محترم بهداشت و شورای تخصصی است در تعیین ظرفیت سالانه دستیار تخصصی ارتودنسی که به راحتی میتواند افزایش یابد.

بیایید این گره را با دست بگشاییم نه دندان
پیروز و کامیاب باشید


 
ریاست محترم انجمن ارتودنتیست های ایران
سلام

مرا دردی ست اندر دل که گر گویم زبان سوزد
وگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد


سال هاست که انحصارطلبی و نگاه دوگانه و خودبرتربینی انجمن ارتودنسی و برخی متخصصان ارتودنسی باعث رنجش همکاران غیر متخصص و حتی عده ای از همکاران متخصص بوده است. نگارش این نوشته قدم دیگری است که دوست دارم برداشته باشم در راه اصلاح منش و نگرشی که به نظر شخصی من و آنچه تجربه نشان داده است، بیشتر به ارتودنسی از نظر علمی و عملی صدمه زده است تا منفعتی رسانده باشد! مستحضر هستید که قبل از رسانه ای کردن این نوشته، تلاش کرده ام که آنچه از نظر شخص من درست و نادرست بوده به اطلاع برسانم اما هربار که این تلاش را کرده ام، نه تنها جوابی نگرفته ام، بلکه با حذف و سانسور و تجاهل هم روبرو شده ام! بنابراین راهی نیست جز انتشار این نامه که شاید از طریق آن قدمی در راه احقاق حق خودم و کسانی که خدمات ارتودنسی ارایه می دهند ولی مانند شما فکر نمی کنند برداشته باشم! برای اینکه جانب اختصار را رعایت کرده باشم، هر آنچه قصد گفتنش را دارم حتی الامکان به اختصار و بند بند بیان خواهم کرد :

1- ارتودنسی هم مانند بقیه زمینه های دندانپزشکی و پزشکی، مجموعه ای است از مهارت ها و دانسته ها. این مهارت به حد اعلی در محیط آکادمی قابل کسب است و البته در این بین کسب دانش مرتبط با آن کمتر نیازمند حضور در محیط آکادمیک خواهد بود.

اما فرقی ندارد که این دانش و یا مهارت چگونه و کجا کسب شده باشد! بیشتر مهم این است که درست کسب شده و درست اجرا شود. پس فرقی ندارد که یک دندانپزشک غیر متخصص اقدام به ارتودنسی نماید یا یک ارتودنتیست متخصص مشروط به اینکه هردو بتوانند آنچه بیمار نیاز دارد و لایق آن است را به او ارایه دهند. صد البته می دانیم که متخصص شانس بیشتری برای ارایه خدمات بهتر خواهد داشت. اما سوال اینجاست: آیا متخصصین ما همگی این مهم را به درستی انجام می دهند؟ آیا واقعا همانگونه که شما بر آن تاکید می کنید، همکاران غیر متخصص نمی توانند خدمات ارتودنسی را درسطح همکاران متخصص ارایه دهند؟

2- شما چه در دنیای مجازی و چه در دنیای حقیقی خود را در جایگاهی می بینید که سامانه ای برای تایید ارتودنتیست ها راه اندازی نموده اید.

البته مشخص است که فقط اعضای خود را تایید می کنید ولاغیر! اما سوال این است: شما چه مکانیزمی برای ارزیابی توانایی علمی و عملی اعضای خود دارید؟ آیا با اطمینان می توانید بگویید که اعضای انجمن همگی از نظر علمی و عملی توانایی برای ارایه بهترین خدمات ارتودنسی را دارند؟ آیا اطمینان دارید که اعضای شما بهترین خدمات ارتودنسی را ارایه می دهند؟ آیا هیچ اقدامی در جهت ارزیابی توانایی و عملکرد اعضای انجمن ارتودنتیست های ایران کرده اید؟ آیا عملکرد اعضای انجمن را قابل تایید می دانید؟ پس چگونه است که به خود اجازه می دهید در دنیای مجازی و حقیقی ارتودنتیستی را به صرف عضویت در انجمن "تایید" کنید و به ارباب رجوع اعلام نمایید که "ایشان مورد تایید ما هستند"؟

آیا می توانید به خود این اجازه را بدهید که ارتودنتیست هایی را عضو انجمن نیستند، حتی اگر متخصص باشند،به راحتی با عبارت "مورد تایید نیست"، تکذیب نمایید؟ چرا؟ چون متخصص هم اگر باشند، حق عضویت پرداخت نکرده اند؟ چون به انحصار طلبی انجمن ارتودنتیست ها اعتقاد ندارند؟
3- انجمن ارتودنتیست های ایران نیز همانند تمامی انجمن های صنفی پزشکی، زیر مجموعه و وامدار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد. نهادی که اولین هدف در آن "بهداری" است، بهتر کردن وضعیت جامعه و خوب نگه داشتن آن!

شما برای بهتر کردن خدمات ارتودنسی در جامعه چه کرده اید؟ آیا اصلا ارزیابی ای پایه ای و کارا کرده اید که خدمات ارتودنسی در جامعه چگونه ارایه می شوند؟ آیا برای والا بردن کیان و حفظ حرمت ارتودنسی، برنامه ریزی و اقدامی مبتنی بر تحقیق میدانی کرده اید؟ آیا جز انحصار طلبی شما که حیطه عمل آن شامل نه تنها همکاران غیر متخصص، بلکه همکاران متخصص غیرهم‌عقیده با شما هم هست؛ اقدام دیگری که قابل ذکر باشد انجام داده اید؟ بگذریم از برگذاری همایش ها که اگر کار به برگذاری همایش باشد، همایش های غیرهم عقیده با شما هم پربار تر هستند و هم پرطرفدار تر!

ریاست محترم انجمن ارتودنتیست های ایران، این نامه را جایی برای بیان و ارایه مصداق های اشتباهاتی که اعضای مورد تایید شما در زمینه علمی و عملکرد عملی در ارتودنسی انجام داده اند و می دهند نمی بینم. اما آمادگی آن را دارم که اگر واقعا اراده ای برای اصلاح داشته باشید، مدارک و مستندات را در این مورد ارایه دهم. امیدوارم با زبان ناقص و توان کم خود توانسته باشم قدمی هر چند کوچک بردارم در این مسیر تا بتوان حرف پایانی خود را به این شکل بیان نمایم:

اعتبار و ارزش ارتودنسی به خدمتی است که ارایه می کند. هرکسی که بتواند درست این خدمت را ارایه دهد قابل قدردانی است.

اگر فردی یا نهادی واقعا قصد پاسداری از ارزش و حرمت ارتودنسی را داشته باشد، راهش انحصار طلبی نیست. راهش افزایش آگاهی است. آگاهی به اینکه "ارتودنسی" مطلوب و مناسب چگونه باید باشد. اینکه صرفا حلقه ای تشکیل دهیم و صرف عضویت در حلقه را معیاری برای قابل تایید بودن بدانیم، خدمت به خودمان کرده ایم نه خدمت به ارتودنسی!

والسلام علی من اتبع الهدی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی


رونوشت به :
انجمن ارتودنتیست های ایران
وزارت بهداشت- دبیرخانه آموزش دندان پزشکی
کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت
انجمن های دندان پزشکی در ایران
 

سایت متخصص های ارتودنسی ایران

با سلام،

در سایت انجمن ارتودنتیستهای ایران یک تعریف از «تخصص ارتدنسی» هست که بد نیست یادگار بمونه، برای همین در ایردن می ذارم:
در یک جمله سه بار از واژه «تخصص» استفاده شده،
دوبار ترکیب «رشته تخصصی دندانپزشکی» به کار رفته و
دلیل برای تخصصی بودن این رشته، «اولین رشته در دندانپزشکی» بودن ذکر شده!!

بهتر نیست افراد تحصیل کرده و آکادمیک، به واژه هایی که خصوصاً در زبان خود به کار می برند و همچنین استدلال های خویش بیشتر دقت کنند؟
صحبت کردن به زبان خارجی پیشکش!


تعریف ارتودنسی در وبسایت انجمن ارتودنتیستهای ایران:
" ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که به دلیل ماهیت بسیار تخصصی آن اولین رشته تخصصی دندانپزشکی است.

تعریف ارتودنسی در گوگل:
Orthodontics: The treatment of irregularities in the teeth (especially of alignment and occlusion) and jaws, including the use of braces.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (6 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel